reklama

Správně ošetřené růže se nám odvděčí nádherným květenstvím

Jaro už klepe na dveře a je nevyšší čas začít připravovat zahradu na nadcházející sezónu. Růže je považována za královnu mezi květinami a tak bychom se k ní také měli chovat. Právě teď nastává čas, k jejich ošetření před nejrůznějšími škůdci, nemocemi a chorobami.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Růže je považována za královnu mezi květinami

I růže mohou napadnout různí škůdci

Růže najdeme snad na každé zahradě. Pravdou však je, že péče o ně není vůbec jednoduchá. Právě teď na jaře vyžadují růže poměrně dost zásahů. Pozor si musíme dát nejen na nejrůznější choroby, ale i škůdce, které okrasu zahrad velice často ohrožují.

Mezi nejznámější a nejtypičtější škůdce, které naše růže mohou ohrozit, patří mšice (Aphidoidea). Překrásné růže dokážou úplně vysát. Především mají spadeno na mladé výhonky a poupata. Dalšími velice nepříjemnými škůdci jsou křísi (Auchenorrhyncha). Jedná se o malé skákavé broučky, kteří velice rychle dokážou svým sáním úplně zdecimovat listy rostlin. Mezi obávaného nepřítele rostlin řadíme i pilatku drobnou (Blennocampa pusilla). Její přítomnost zjistíme ve chvíli, kdy najdeme listy růží stočené do zajímavých ruliček. V neposlední řadě si musíme dát pozor i na svilušky (Tetranychus). Drobní pavoučci, kteří škodí rostlinám opět svým sáním.

Proti všem škůdcům je dobré zasáhnout včas vhodnými insekticidy. Insekticidy je dobré použít v době, kdy se růže sestříhávají. Po sestříhání se okamžitě ošetřují. Většina škůdců totiž přezimuje na zbytcích rostlin, které zůstanou na záhonech. Začínají škodit tedy velice brzy, což je ihned po začátku rašení.

Správně ošetřené růže se nám odvděčí nádherným květenstvím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správně ošetřené růže se nám odvděčí nádherným květenstvím

Růžím se nevyhnou ani choroby

Velký problém může nastat i s chorobami. Růže trpí především padlím. Jedná se o houbové onemocnění, které vytváří na povrchu listů a posléze i poupat šedobílý povlak. Na růžích také velice často můžeme pozorovat rez. Ta se tvoří na listech a vytváří drobné zrzavé kupičky. Nejčastější chorobou překrásných rostlin je však černá skvrnitost. Jedná se o houbu, jež vytváří na listech v první fázi drobné černé skvrny. Tyto skvrny se posléze zvětšují, listy zežloutnou a listy tím pádem předčasně opadávají.

Proti těmto houbovým chorobám je dobré zasáhnout vhodnými fungicidy. Ošetření se provádí na začátku rašení a následně pak podle vývoje počasí. Vždy, když skončí vlhké počasí a dochází k oteplení, musíme provést zásah postřikem.

Pokud bychom řešili zvlášť škůdce a zvlášť choroby, museli bychom provádět dva postřiky. Nejprve bychom ošetřili růže insekticidem a následně vhodným fungicidem. V tom případě bychom museli používat dva různé přípravky a volit vhodný interval mezi postřiky. Vzhledem k zjednodušení ochrany rostlin je dobré použít kombinované postřiky. Jedná se o propojení fungicidních a insekticidních přípravků. Ošetření se provádí opravdu důkladným smáčením kompletně celé rostliny, aby se jak na rostlině, tak i na listových plochách vytvořil film z celého postřiku. Teprve pak dojde k důkladnému a dokonalému ošetření růží.

Správně ošetřené růže se nám odvděčí nádherným květenstvím
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Správně ošetřené růže se nám odvděčí nádherným květenstvím

Pokud máme na zahradě pouze pár rostlin, úplně postačí použít přípravek naředěný, čili předpřipravený. S tímto přípravkem nemusíme vůbec nic dělat. Pouze odjistíme hlavici lahvičky a provádíme ošetření rostlin. Postřiků se nemusíme vůbec bát. Správně ošetřené růže se nám pak odvděčí zdravými rostlinami s nádherným květenstvím.

Publikováno: 22. 4. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: Receptář prima nápadů - pořad Zahrádkářská poradna