Vertiko systém je jeden ze způsobů pěstování zeleniny. Než nastane ten správný čas k výsevu teplomilných druhů zeleniny, je dobré si připomenout pár rad, aby vaše úrodou byla kvalitní a dostatečná. Vždy je důležité počkat na ten správný okamžik. V tomto ohledu je důležité prohřátí půdy, jinak zelenina nevzejde a vy budete muset začínat opět od začátku.
Vertiko systém je způsob pěstování
Vyzkoušeli jste tzv. vertiko systém? V dnešní předražené době je výhodné řídit se heslem: Úroda přeje připraveným! A proto se na výsadbu teplomilné zeleniny řádně přichystejte. Začít můžete například s výstavbou opory zvané vertiko systém, která má proti běžné opoře mnoho výhod. Především je to lepší stav rostlin, které jsou díky tomu dostatečně provětrávané. Listy rychleji osychají a rovněž jsou přístupnější k ochrannému postřiku. Plody nejsou nijak znečištěny od zeminy a jsou lépe probarvené. Sklizeň je o poznání snazší a přehlednější. Dosáhnete vysokého výnosu v dobré kvalitě a jistě uvítáte delší sklizňové období.
Založení záhonu na zeleninu tak trochu jinak
Základem vertiko systému je vybudování dokonale kolmé konstrukce, která se sestává z dřevěných kůlů nebo železných tyčí zatlučených v řadě za sebou. Vzdálenost tyčí by měla být 2 – 3 m a měli byste je ukotvit v hloubce 1,5 – 2 m. Na vrcholu kůlu upevněte volně procházející nosný drát, který na konci každé řady dostatečně napněte. Na tento nosný drát uchyťte vlastní síť z polypropylenu nebo jiného odolného materiálu s velikostí ok ideálně 15 x 15 cm. Po roztažení síť přivažte ke kůlům a vypněte pomocí drátů zapíchnutých do země nebo vodícího drátu. Ten umístíte těsně nad povrch a dostatečně napnete. Dodržte vzdálenost jednotlivý polí 1 – 1,5 m, jinak nebudete moci dostatečně provádět ošetřování a sklizeň.
S výsadbou nespěchejte a počkejte, až skončí mrazíky. Vysazované rostliny by měly mít plně vyvinuté děložní lístky, a ne zcela vyvinutý první list. Před výsadbou můžete rostlinky přizpůsobit slunečnímu záření, tím budou pro výsadbu do volné půdy odolnější. Vždy platí, že menší rostliny se ujímají lépe. Nezapomeňte půdu před výsadbou dokonale připravit nejen prorytím, odstraněním plevele, ale také řádným prohnojením a přidáním kvalitního substrátu. Je potřeba doplnit základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, ale i makroprvky, které rostliny vyžadují. Jedná se především o jejich konkrétní náročnost. K dostání jsou hnojiva, která se postupně uvolňují do půdy a vysazené rostliny z nich mohou průběžně čerpat potřebné látky. Jednotlivou rostlinu vysazujte do jamky, kterou jste lehce zalili vodou a přidali potřebnou část granulového hnojiva. Vysazujte ve vzdálenostech 20 cm a dostatečně přihrňte zeminou. Jakmile sazeničky povyrostou, naveďte je opatrně na síť. Ony se již sami pěkně vyšplhají vzhůru.
Vertiko systém zajistí přísun živin
Takto vysazená zelenina má zajištěné vertikální pěstování, ale i kořenům zajistíte pravidelný přísun živin. Ty jsou důležité pro zdárný růst rostliny a následně i kvalitní a dostatečnou úrodu. Vertiko systém je vhodný především pro různé odrůdy okurek, rajčat, paprik, ale také fazole a hrášek. Základ úspěšného pěstování na sítích je vyštipování. Odstraňujte všechny nepotřebné postranní výhony a malé plůdky vyrůstající z paždí až do výšky 50 cm. Tímto sice oddálíte první sklizeň, ale je to správná volba pro následující období. Důležité je, aby rostliny dokonale zakořenily a zbytečně se nevysilovaly tvorbou plodů a postranních výhonů. Nezapomínejte jednotlivé výhony dostatečně navigovat, především hlavní vrchol. Od 50 cm pak i postranní výhony. Postupně je navádějte až k hornímu drátu a nechte je zvolna růst zpět dolů. Růstový vrchol můžete nahoře zaštípnout, podpoříte tím větvení a násadu, postranní výhony nechte volně. Okurky nemají ovíjivou lodyhu a úpony zajišťující přichycení na síti, proto pomoc s naváděním a přichycením až k hornímu drátu je nezbytná.
Publikováno: 29. 4. 2023, Autor: | autor: Šárka Miškovská | zdroj: Receptář prima nápadů (rubrika Zahrádkářská poradna), www.dobrasemena.cz