reklama

Věnujte záhon dětem a naučte je pěstovat rostliny

Pletou se vám děti neustále pod rukama, když se snažíte sázet, plít nebo jinak zušlechťovat záhony? Věnujte alespoň jeden záhon dětem a nechte je, aby si na něm hospodařily podle vlastního uvážení.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Věnujte alespoň jeden záhon dětem, naučí se pracovat s půdou

Chcete vyčlenit jeden ze záhonů dětem?

Jaký je důvod věnovat záhon dětem? Zejména malé děti rády pomáhají. Cítí se přitom důležitě a dospěle. Platí to doma při úklidu stejně, jako venku na zahradě. A není to vůbec na škodu. Právě na zahradě se mohou spoustu věcí naučit. Pokud jim věnujeme jeden nebo dva záhonky, ukážeme jim, jak se záhon připravuje na setbu a sázení. Nakoupíme s nimi semena a sazenice a necháme je, ať se samy o své záhonky starají. Děti budou mít radost, že se mohou věnovat tak „odpovědné“ činnosti. Pokud jim na konci práce spadne do klína kýžená odměna v podobě chutné zeleniny, nebo se budou moci potěšit pohledem na kvetoucí okrasné rostliny, pochopí, že jejich práce nebyla marná.

Pěstování květin na terase

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jestliže jsou naše děti ještě malé, nemůžeme jim pochopitelně svěřit zahradní náčiní pro dospělé. Koupíme jim ale nářadí dětské. V hobby centrech či zahradnictvích seženeme takové, které je skutečně funkční a poradí si i s tvrdší či jílovitou hlínou. Budou tak mít svůj vlastní rýč, motyku i hrábě, a my se nebudeme muset bát, že si ublíží.

Věnujte záhon dětem a naučte je pěstovat rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Věnujte záhon dětem a naučte je pěstovat rostliny

Vhodné rostliny

Pokud chcete věnovat alespoň jeden záhon dětem, vybírejte pečlivě, co budou pěstovat. Co se týče výsevu semen, vhodná jsou v podstatě všechna semena, pokud děti budou vědět, co s nimi. Ale protože děti bývají také netrpělivé, nebude se jim chtít čekat 14 dní, než značnou semena klíčit. Proto bychom měli vsadit na taková, která klíčí během několika dnů. Čím je semeno větší, tím jednodušeji vyklíčí. Naklíčit semena fazolek, hrachu, dýní nebo okurek zvládne každý. Výsev kořenové zeleniny, především mrkve, ředkviček, červené řepy nebo tuřínu je také vcelku nenáročný. Vedle výsevu pak můžeme děti naučit sázet mladé sazeničky. Ze zeleniny se k tomu výborně hodí salát.

Děti mohou ale stejně dobře pěstovat i bylinky nebo okrasné rostliny. Bylinky mohou vysévat stejně jako zeleninu, případně jim můžeme v obchodech koupit kuchyňské bylinky v přepravních kořenáčích. Ty bychom doma stejně přesazovali nebo celé rovnou zpracovali.

U okrasných rostlin potom dáváme pozor na několik zásadních věcí. Především – zda rostlina není jedovatá. Nejznámější jedovaté okrasné rostliny jsou:

  • Konvalinka
  • Durman
  • Oměj
  • Náprstník
  • Ostrožka stračka
  • Lýkovec
  • Ocún (a většina cibulovitých okrasných rostlin)
  • Orlíček
  • Aron
  • Čemeřice
  • Pivoňky

Jedovatých rostlin je bohužel mnohem více, zde uvádíme výčet těch nejčastěji pěstovaných. Dále se zaměříme na bezpečné zacházení s rostlinami. Do této kategorie pak musíme zařadit růže a trnité rostliny, jako jsou kaktusy nebo bodláky. Je samozřejmé, že takové rostliny dětem opravdu nabízet k pěstování nebudeme.

Věnujte záhon dětem a naučte je pěstovat rostliny
i (Zdroj: Pavlína Wagnerová Málková)
Věnujte záhon dětem a naučte je pěstovat rostliny

A je pro děti vhodnější vyvýšený nebo běžný záhon? Oba typy záhonů jsou pro děti vhodné. U vyvýšeného záhonu se jim bude samozřejmě lépe pracovat, když se nebudou muset neustále ohýbat. To nakonec víme i sami podle sebe.

Proč vůbec věnovat záhon dětem?

Nabídnout záhon dětem má své důvody. Pěstování zeleniny, popřípadě některých druhů ovoce, je skvělou volbou, jak dětem ukázat, jak tyto plodiny vůbec rostou, jak dlouho to trvá, než jsou připraveny ke sběru apod. Děti nahlédnou do tajů pěstitelství a tento obor je jistě bude bavit, pokud je správně namotivujeme. Důležitá je také spolupráce. Spolupracovat budou děti během přípravy sázení, vytrhávání plevele, zalévání a sklizně s rodiči či sourozenci. Díky tomu se děti učí, jak vzájemně spolupracovat, učit se naslouchat a dělat kompromisy.

Pěstitelství je pro děti navíc nesmírně přínosné i proto, že se učí vážit si potravin, protože vědí, jaká práce za jejich vypěstováním stojí. Jelikož si dnes můžeme veškeré ovoce a zeleninu snadno koupit v supermarketech, ztrácí se jejich přímá hodnota. Děti se však učí, že se s potravinami neplýtvá a k jejich vytvoření vede dlouhá cesta. To je důležité v dnešní moderní společnosti, která je zvyklá, že vše najde připravené v supermarketu.

Věnujte záhon dětem a naučte je pěstovat rostliny
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Věnujte záhon dětem a naučte je pěstovat rostliny

A proto od svých dětí při takovém přístupu nikdy neuslyšíme tento vtip: „Já bych nemohl být na opuštěném ostrově. Vždyť vůbec nevím, na kterém stromě roste pizza!“

Zapomenout nesmíme ani přínos pro dětské zdraví. Nejenže jsou děti na čerstvém vzduchu a pobývají častěji venku. Ale také se pohybují, posiluje se jejich imunitní systém a podporuje jejich zdravá psychika. Pobyt venku, který je spojen s některými činnostmi, má na děti nesmírně příznivý vliv. Samozřejmě je také náležitě unaví a zlepší se jim chuť k jídlu. Zvlášť, když budou vědět, že odpolední svačinka je z jejich mrkvičky či ředkviček, které si vlastnoručně vypěstovaly na vlastním záhonku. Ve městech můžeme tuto možnost využít v komunitních zahradách, pěstovat se dá nicméně i na balkonu, terase či prostém parapetu.

 

Publikováno: 30. 4. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: biolekar.cz, osiva-semena.cz, permazahrada.cz, zesemen.cz