reklama

Na houby nemusíte jen do lesa

Vlastní žampiony jsou vždy po ruce a máte jistotu, že budou čerstvé, zdravé a kvalitní. K jejich pěstování není potřeba velkých zkušeností a v bedničce vyrostou i v bytě. A o jejich širokém využití ve zdravé kuchyni nikdo nepochybuje.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vlastní žampiony chutnají nejlépe

Vlastní žampiony z kouzelné zahrádky

Vlastní žampiony lze pěstovat prakticky všude, doma i na zahradě. Zkušenější pěstitelé a zahrádkáři považují za čest, když si na jejich výsadbu připraví vlastní kompost, obohacený o koňský hnůj. Mnohem spolehlivější je ale pěstování ve specializovaném substrátu, nebo dokonce v tzv. žampionové zahrádce.

Pěstování žampionů v domácích podmínkách

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Obecně platí, že žampiony potřebují ke svému růstu odpovídající vlhkost a teplotu, které jim vytvoříte třeba ve sklepě, v garáži, ve stodole, ve skleníku, ale také na balkoně či na zahradě. K pěstování vlastních žampionů v domácích podmínkách jsou zapotřebí v podstatě jen tří věcí: žampionové podhoubí, kterému se říká také mycelium, kompostovaný substrát a krycí zemina. Již zmiňované žampionové zahrádky všechny tyto složky obsahují. Lze je sehnat nejen ve specializovaných obchodech, ale také na internetu. Nicméně v tomto případě je lepší je kupovat v kamenných obchodech, protože neznáte podmínky, v nichž bylo zboží u zásilkových obchodů uskladněno, stejně jako neovlivníte, jakým způsobem a při jaké teplotě i vlhkosti probíhalo doručování k vám. Pokud nebyly ideální, substrát se může nenávratně znehodnotit. Pořizovací cena těchto houbových zahrádek pro vlastní žampiony není nijak závratná, pohybuje se v rozmezí 160 až 400 Kč.

Na houby nemusíte jen do lesa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na houby nemusíte jen do lesa

Pro svůj růst potřebují žampiony teplotu mezi 21 – 24 °C, takže doma je lze zasázet celoročně. V žampionové zahrádce je použitý substrát již naočkovaný podhoubím a má správně namíchaný koktejl důležitých živin. Stačí jen spodní část zahrádky naříznout nožem a nechat podhoubí prorůst substrátem. Už po dvou týdnech byste měli v substrátu rozeznat bílé mycelium, které prozradí i intenzivní houbová vůně.

Právě tehdy přichází čas zasypat substrát krycí zeminou, který je zapotřebí udržovat neustále přiměřeně vlhký, což znamená, že voda nesmí protékat až do substrátu. Jakmile proroste podhoubí do krycí zeminy, postačí žampionům k růstu teplota kolem 18 °C. Na nějakou dobu se také zastaví jejich zálivka, protože změna teploty a vlhkosti způsobí šok, který stimuluje růst plodnic. Přísun vody se obnovuje, když žampiony poporostou.

Vypěstovat můžete nejen vlastní žampiony

Podobně lze vypěstovat vlastní žampiony smícháním speciálního substrátu a podhoubí zakoupeného zvlášť. Substrát stačí nasypat do vhodné bedničky, ale také třeba velkého igelitového pytle, a asi do hloubky 5 cm nasázet mycelium. V domácích podmínkách nebo ve skleníku se dočkáte úrody přibližně po 10 týdnech, na zahradě je nutno počítat s delší dobou. Jinak velký rozdíl v pěstování žampionů doma a venku není. Na zahradě je ovšem nutné počítat jen s omezeným obdobím, kdy panují vhodné venkovní teplotní podmínky k růstu podhoubí.

Na houby nemusíte jen do lesa
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na houby nemusíte jen do lesa

Aby byla úroda vlastních žampionů co největší, je nutné vzrostlé houby průběžně sbírat. Zvláště doma dosáhnete třeba až šesti růstových cyklů. Vyčerpaný substrát je škoda vyhazovat, protože se hodí do kompostu a použít ho lze také jako hnojivo nebo jako součást zeminy, kam nasázíte rajčata a okurky.

I když jsou žampiony spolehlivá klasika a v domácích podmínkách lze vypěstovat bílé i ty hnědé, které chutí více připomínají hříbky, za rozumnou cenu jsou k dostání i pěstební sady pro pěstování hlívy ústřičné a dalších hub, které jsou hojně používány v alternativní medicíně: třeba shitake (houževnatec jedlý), maitake (trsnatec lupenitý) a reishi (lesklokorka lesklá), takže můžete svou houbovou zahradu postupně rozšiřovat o další druhy.

Publikováno: 11. 5. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.kupi.cz, www.radimejak.cz, www.zahrada-centrum.cz