reklama

Muškáty jsou stálicí balkonů a teras, chyby při pěstování tolerují s výjimkami

Pelargonie, lidově řečeno muškáty, jsou úplně nejoblíbenější balkonovou rostlinou. Pokud vám neprospívají, může to být několika různými příčinami, které je vhodné najít a vyřešit. Na dalších řádcích se dozvíte, jak pěstovat pelargonie tak, aby byly zdravé a kvetly až do podzimu.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování muškátů není žádná věda, ale má svoje pravidla - při jejich dodržení nádherně kvetou, zde ve společnosti vitálky (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Je pěstování pelargonie náročné? 

Pěstování pelargonie není náročné. Pro úžasnou letní podívanou plnou květů vybírejte vždy ze silných a zdravých rostlin, které jsou bohatě olistěné. Vůbec není na škodu, když už mají vyvinuté i první květenství. A nemusíte přitom spoléhat na místní zahradnictví nebo prodejnu s rostlinami, vypěstujte si krásné mladé exempláře sami.

Příprava začíná už v létě

Vzpřímené muškáty se totiž velice snadno vypěstují z odebraných řízků. Rostliny, které poslouží jako dárci vrcholových částí, si označte již dlouho dopředu. K vlastnímu odběru pak přistupte už v srpnu. Odebrané řízky s aplikovaným stimulátorem na jejich spodní část pak zasaďte do malých květináčků, vyplněných směsí zahradní půdy a substrátu v poměru 1:1. Pravidelným zaléváním mladé rostlinky zakoření a zesílí.

Při pěstování pelargonií probíhá ziování stejně jako u jiných rostlin, které nechcete vyhodit do kontejneru nebo na kompost. Se zkracujícími se dny postupně tlumte zálivku a výživu, nezapomínejte na jejich navykání na nižší teplotu. Dobře připravené rostliny zvládnou zimování při teplotě do 10 °C a občasnou, ale velmi mírnou zálivku. Na jaře je postup opačný. Se zvyšujícími se teplotami bude potřeba častěji zalévat. Zažloutlé listy olámejte a přesvědčte se, zda je zdravotní stav všech kusů dobrý.

Řízky se dobře ujímají, využitím stimulátoru nic nezkazíte
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Řízky se dobře ujímají, využitím stimulátoru nic nezkazíte

Přibližně od konce března pak mladé kusy začněte pravidelně i hnojit, aby rostliny krásně zesílily. Mají rády pobyt na parapetu za oknem nejlépe tam, kde svítí sluníčko jen dopoledne. Pokud shledáte, že substrát je zvětralý, klidně pelargonie ještě přesaďte do většího květináče. Na začátku května pak už přesazujte do finálních nádob, kde porostou a pokvetou.

Pěstování pelargonií během vegetačního období

Pěstovaným pelargoniím nevadí ani plné slunce a stejně dobře se jim bude dařit na v polostinných polohách, kde ale možná méně pokvetou. Zásadní je, že nádoby nesmí postrádat odtokový otvor, při přelití si pak jinak hezké rostliny zahubíte. Problém také nastává tehdy, pokud přelijete a tmavé nádoby se ohřejí tak, že i voda v nich může být horká. Výsledek je stejný, spálené kořeny a úhyn.

Krátkodobé přísušky muškátům nevadí. Netrpí ani na choroby nebo škůdce. Pokud se objeví poškozené listy, pak je vhodné použít tyčinkové hnojivo 2 v 1, které obsahuje nejen výživu, ale i insekticidní přísadu. Z chorob se objevuje výjimečně padlí a rez, častěji pak korkovitost, která je způsobena zalévání studenou vodou. Proti houbovým chorobám lze využít měďnatý fungicid nebo postřik jedlou sodou.

Muškáty si není třeba kupovat v obchodě, vypěstování vlastních rostlin řízkováním je velmi snadné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Muškáty si není třeba kupovat v obchodě, vypěstování vlastních rostlin řízkováním je velmi snadné

Při pěstování pelargonií nezapomínejte ani na pravidelnou prohlídku rostlin. Po odkvetení pravidelně vylamujte uschlé stonky, čímž podpoříte násadu nových květenství. Když byste odkvetlé květy ponechali na rostlinách, tvorba semen, resp. nasazování nových květů výrazně zpomalí. V říjnu je pak vhodné květy vylámat všechny a začít s přípravou na zimování.

Zdroj informací: ceskestavby.cz

Publikováno: 28. 5. 2023, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček