reklama

Jak pěstovat muškáty s minimální péčí?

Muškáty jsou vděčné rostliny. Nejen, že rychle rostou a bohatě kvetou, ale navíc jsou vytrvalé, odolné a nenáročné. Slunné stanoviště, voda a dostatek živin jsou nejdůležitější podmínky pro to, aby se těmto populárním letním květinám dařilo od jara až do podzimu. Pokud navíc čas od času odstraníte suché listy a květy, velmi jim to prospěje. Pro ty, kteří považují pravidelné zalévání, hnojení a zastřihávání za moc náročné, mají odborníci z iniciativy „Pelargonium for Europe“ tři užitečné rady. Pokud je dodržíte, budou vaše muškáty později vyžadovat jen velmi malou péči.

i (Zdroj: Pelargonium for Europe)
Jak pěstovat muškáty s minimální péčí poradí odborníci (Zdroj: Pelargonium for Europe)

Jak pěstovat muškáty

Rada č. 1: Používejte zásobníky vody nebo automatické zavlažovací systémy

Muškáty milují slunce a teplo. Přestože díky svým silným stonkům snadno zvládají krátká období sucha, aby bohatě rostly i kvetly, potřebují pravidelně zalévat. Pokud jsou navíc umístěné na přímém slunci, je během horkých dní nutné dopřát jim dostatek vody ráno i večer. Od častého zalévání vám mohou skvěle ulevit zásobníky vody nebo automatické zavlažovací systémy. Je-li pro vás toto řešení příliš finančně náročné, můžete si vyrobit vlastní zavlažovací systém například z plastové lahve. Návod je snadno dohledatelný na internetu.

Muškáty milují slunce a teplo
Muškáty milují slunce a teplo (Zdroj: Pelargonium for Europe)
Používejte zásobníky vody nebo automatické zavlažovací systémy
Používejte zásobníky vody nebo automatické zavlažovací systémy (Zdroj: Pelargonium for Europe)

Rada č. 2: Používejte hnojiva s postupným uvolňováním živin

Muškáty jsou „nenasytné“ rostliny a vyžadují přísun velkého množství živin. Aby jich měly opravdu dostatek, bude nutné už po pár týdnech přidávat do vody tekuté hnojivo, a to i v případě, že byl substrát, do kterého jste rostliny sázeli, předhnojený. Jestli však chcete být této povinnosti ušetřeni, při sázení muškátů do zeminy přimíchejte hnojivo s postupným uvolňováním živin.

Používejte hnojiva s postupným uvolňováním živin
i (Zdroj: Pelargonium for Europe)
Používejte hnojiva s postupným uvolňováním živin

Důležité: Pokud chcete, aby zásoba živin muškátům vydržela až do podzimu, tedy do konce jejich vegetačního období, zvolte hnojivo s dobou účinku až devět měsíců. Ale pozor, v případě že se venkovní teplota vyšplhá nad 20 °C, rostlina živiny spotřebuje o několik týdnů dříve, než je předpokládaný konec hnojení, a bude proto nutné ji znovu přihnojit.  

Muškáty pokvetou mnohem intenzivněji, pokud je budete pravidelně zbavovat zvadlých květů
i (Zdroj: Pelargonium for Europe)
Muškáty pokvetou mnohem intenzivněji, pokud je budete pravidelně zbavovat zvadlých květů

Rada č. 3: Vyberte si samočisticí odrůdu muškátů

Muškáty pokvetou mnohem intenzivněji, pokud je budete pravidelně zbavovat zvadlých květů.  Mnoho zahrádkářů si tuto činnost velmi užívá a považuje odstraňování suchých květů za meditaci. Pokud však mezi tuto skupinu nepatříte, vyberte si pro pěstování samočistící odrůdu pelargonií. Jedná se o hojně kvetoucí muškáty, které dokážou zvadlé a uschlé květy shazovat samy. Vzhledem k vertikálnímu růstu jsou tyto samočistící druhy muškátů ideální do balkonových truhlíků a závěsných květináčů.

Při sázení muškátů do zeminy přimíchejte hnojivo s postupným uvolňováním živin
Při sázení muškátů do zeminy přimíchejte hnojivo s postupným uvolňováním živin (Zdroj: Pelargonium for Europe)
Vyberte si pro pěstování samočistící odrůdu pelargonií
Vyberte si pro pěstování samočistící odrůdu pelargonií (Zdroj: Pelargonium for Europe)

Odborné rady týkající se péče o muškáty získáte u specializovaných prodejců.

O iniciativě Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe (PfE) je marketingová iniciativa evropských pěstitelů pelargonií Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One a Syngenta Flowers. Iniciativa byla založena v roce 2016 s cílem podpořit a dlouhodobě zajistit prodej pelargonií v Evropě. Kampaň nyní probíhá ve 22 zemích. V Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku jsou aktivity podporovány EU v rámci kampaně „Stars Unite a Europe in Bloom“.

Zdroj informací: Pelargonium for Europe

Publikováno: 29. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce