Květen na zeleninové zahradě je plný překvapení. Velkou a soustavnou dřinu vystřídá radost z první sklizně. I když je v tuto roční dobu počasí stále proměnlivé, teplých dnů přibývá. Zahrádkáři se pouští do běžných činností a začínají připravovat půdu pro setí a sázení oblíbené zeleniny.
Květen na zeleninové zahradě je časem setí a sázení teplomilné zeleniny
Květen na zeleninové zahradě je časem setí i sázení. Teplého vzduchu přibývá a nastává ten správný čas, kdy začít vysévat teplomilnou zeleninu. S radostí můžeme připravené záhony osít např. okurkami, cuketami i dýněmi. Pokud jsme milovníky luštěnin, nemusíme se bát vysít také fazole a hrášek. Do půdy mohou též přijít nejen semínka kedlubny, brokolice a zelí, ale i oblíbená mrkev, ředkvičky, pórek či červená řepa. Je opravdu z čeho vybírat a záleží pouze na nás, jaká zelenina bude letos zdobit naši zahradu.
Jaké jsou podmínky výsadby plodové zeleniny na záhon?
Vysetou zeleninu je velice dobré zakrýt bílou netkanou textilií. Výsev bude mít zaručené teplo, ale bude také chráněn před nepříjemným hmyzem. Aby nás pozdní přízemní mrazíky nezaskočily a nezničily plody naší práce, můžeme kromě netkané textilie použít např. fóliové tunely nebo dřevěné rámy se skleněnou výplní. Takto chráněnou zeleninu můžeme s klidným srdcem ponechat až do prvního protrhávání. Spousta z nás si ještě pamatuje doby, kdy se malé sazeničky zakrývaly obyčejnými zavařovacími sklenicemi. Pryč se dávaly až po zmrzlých.
Někteří lidé si předpěstovávají zeleninu doma za oknem v minipařeništi. Je to skvělý pomocník pro urychlení vegetačního cyklu. Minipařeniště bývají zakrytá a zasetá semínka zeleniny zde mají perfektní podmínky pro své zakořenění. Než přistoupíme k přesazení sazenic do půdy, musíme naše malé rostlinky nejprve postupně připravovat na venkovní podmínky. Nechceme jim přece způsobit šok.
Ve chvíli, kdy jsou sazenice zeleniny zvyklé na venkovní podmínky a sluneční svit, můžeme se pustit do přesazování rostlin přímo do záhonu. Začneme sazenicemi předpěstovaných kedluben, květáku, kapusty či zelí. Vysazování okurek jak salátových, tak i nakládaček, rajčat a paprik necháme raději až na druhou polovinu května. Kdybychom jejich výsadbu urychlili, mohly by je nám přízemní mrazíky během jedné jediné noci spálit. Konec května na zeleninové zahradě pak může být ve znamení lilku a melounu. Těm bychom měli dopřát slunné teplé místečko.
Ve chvíli, kdy se pustíme do přesazování sazeniček ven na záhony, musíme dát půdě potřebné živiny, aby byla naše úroda opravdu kvalitní. Nejvhodnější variantou je sypké organické hnojivo. Jestliže použijeme hnojivo s příměsí kvašených slepičinců, nic tím nepokazíme, ba naopak. Organické hnojivo bude dodávat do půdy potřebné živiny. Uvolňuje se postupně a zcela rovnoměrně. Máme tím tedy zaručeno, že naše rostliny nebudou ani hladovět, ani nebudou překrmené.
Slepičince navíc dodávají do půdy fosfor. Ten je potřebný zejména pro krásné květy a slaďoučké plody. Následně pak můžeme na sazenice použít probiotickou zálivku, která probudí půdu k životu. Použitá probiotika pomáhají rostlinkám dobře zakořenit a navíc jsou přesně tím pravým stimulem, díky kterému se živiny vstřebávají lépe a podporují tak růst rostlinek.
Květen na zeleninové zahradě bývá ve znamení škůdců
Jedním z nejobávanějších škůdců je bezesporu slimák. Pokud proti nim včas nezasáhneme, můžeme přijít prakticky o kompletní úrodu naší listové zeleniny. Jejich přítomnost je nežádoucí po celou pěstitelskou sezónu, ale květen na zeleninové zahradě pro tyto parazity představuje přímo žně. Během chvilky dokážou spořádat natě kořenové zeleniny i listovou zeleninou. Boj proti těmto škůdcům může být i bez použití nežádoucích chemikálií. Na malých plochách je můžeme sbírat. Nejčastěji opouští své skrýše za úsvitu či soumraku, nebo po dešti.
Nasbírané slimáky pak můžeme usmrtit velice rychle vařící vodou. Jedná se o rychlou humánní smrt oproti jejich posolení. Dále se mohou používat pasti. Oblíbené lákadlo představuje pro slimáky pivo. Jestliže máme na zahradě ježky, ropuchy nebo různé ptáčky, můžeme ponechat hubení těchto parazitů právě jim. Kdybychom si chtěli boj proti slimákům ještě pojistit, můžeme zakoupit granule zaměřené speciálně proti plžům, nebo přípravek, jež obsahuje hlístice.
Dalšími nezvanými návštěvníky mohou být mšice, molice a svilušky. Jedná se o savý hmyz, který napadá jak listovou zeleninu, tak i ostatní rostliny na zahradě. Na rostliny vylučují medovici. Povrch rostlinek je pak lepkavý a množí se zde houbové černě. Tyto škůdce musíme likvidovat opravdu včas. Přirozenými pomocníky jsou slunéčka sedmitečná. Použít též můžeme přípravky na bázi rostlinných olejů, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň i zdravotně nezávadné.
Co ještě dělat v květnu na zeleninové zahradě?
Po celou dobu májového období zahrádku pravidelně a pečlivě plejeme a okopáváme. Květen na zeleninové zahradě nám však nabízí ještě příležitost vysadit pozdní brambory. Již zasazené rostliny brambor můžeme přikrýt další vrstvou půdy. Dále se v tuto dobu můžeme pustit do vysévání voňavých a zdravých bylinek. Je to ideální doba pro bazalku, mátu, meduňku, libeček i levanduli. Bylinky, které dřevnatí, můžeme navíc namnožit tak, že jejich spodní větvičky položíme na zem, zatížíme je a následně schováme pod novou zeminu. Takto připravené bylinky zakoření a dále je použijeme jako nové sazeničky.
Začátek května nám již nabízí i první sklizeň. Těšit se můžeme na oblíbenou rebarboru. V období května též dozrává špenát, kopr, raný salát i milované ředkvičky.
Publikováno: 22. 5. 2023, Autor: | autor: Beáta Boháčová | zdroj: abecedazahrady.dama.cz, www.homeincube.cz, www.magazinzahrada.cz, www.rostlinky.cz, www.zahradaapriroda.cz