reklama

Vyvýšené záhony: Co a jak v nich můžete pěstovat?

Díky své praktičnosti jsou vyvýšené záhony vhodné k pěstování zeleniny, ovoce i bylinek. Poradíme vám, jak záhony fungují a co vše v nich můžete vypěstovat.

i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Vyvýšené záhony jsou skvělým pomocníkem (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)

Co je vyvýšený záhon a jak funguje

Vysoké záhony ve formě bednění mohou mít různý tvar, šířku i délku. K dostání jsou obvykle tři základní rozměry: 120×120×40 cm, 190×120×40 cm a 240×120×40 cm. Podle svých potřeb je můžete libovolně mezi sebou kombinovat. Nejčastěji se vyrábějí ze dřevěné kulatiny, která záhonu propůjčuje elegantní vzhled i dlouhou životnost. Zvýšené záhony se prodávají v rozloženém stavu a snadno je tak odvezete autem.

U vyvýšených záhonů je velmi důležitá výška, která umožňuje vložení nopové fólie a nasypání třívrstvé náplně složené především z větví, drnů, listí, trávy, kompostu a nakonec i kvalitní půdy, která vytvoří optimální podmínky pro růst rostlin.

Zvýšené záhony jsou ideální pro domácí i komunitní zahrady založené na neúrodné půdě. Fungují na principu postupného rozkládání organické hmoty, která uvolňuje teplo a zajišťuje podstatně lepší mikroklima než v případě klasického záhonu. Rostliny tak není třeba hnojit, stačí k nim jen občas přisypat kompost, nejlépe z vlastního kompostéru. Výsledkem je dřívější a zároveň bohatší sklizeň.

Praktický kompostér promění bioodpad v černé zlato
i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Praktický kompostér promění bioodpad v černé zlato

Výhody pěstování ve vyvýšených záhonech

  • Jedná se o ekologické pěstování rostlin bez použití anorganických hnojiv.
  • Vysoké záhony umožňují pečování o rostliny vkleče, případně vestoje. Nemusíte se ohýbat a namáhat páteř.
  • V případě použití kvalitní zeminy bez semen plevelů nemusíte ze záhonu tak často odstraňovat plevel.
  • Vyvýšený záhon můžete umístit kamkoliv potřebujete.
  • K rostlinám se nedostanou slimáci ani hlodavci.
  • Teplá půda odolává jarním přízemním mrazíkům a chrání sazeničky.
  • Zajistíte si vyšší úrodu.
  • Rostliny nepřerostou mimo záhon.
  • Dřevěné vyvýšené záhony plní i estetickou funkci a nenásilně doplňují přirozený ráz zahrady.

Co všechno můžete pěstovat ve vyvýšených záhonech

I když jsou zvýšené záhony vhodné k pěstování téměř všech druhů rostlin, některé budou prospívat výrazně lépe. Díky množství živin, které teplá půda obsahuje, je záhon v prvním roce po založení ideální k pěstování teplomilné zeleniny, jako jsou rajčata, papriky nebo okurky. Výborné podmínky získají také jahody a zelené bylinky. Druhý rok se v záhonu bude dařit zelenině náročné na dusík, například listovému salátu, mrkvi a košťálovinám.

Papriky a chilli papričky

Vyvýšené záhony umožňují pěstování paprik všech druhů, barev, velikostí i tvarů. Záleží jen na vás, zda dáte přednost sladké šťavnaté paprice, nebo zvolíte ostré chilli. Sazeničky se díky teplé půdě lépe adaptují a na příjemné prostředí zareagují rychlým růstem.

Vyvýšené záhony jsou vhodné k pěstování téměř všech druhů rostlin,
i (Zdroj: Lesoservis s.r.o.)
Vyvýšené záhony jsou vhodné k pěstování téměř všech druhů rostlin,

Kořenová zelenina

Blahodárné půdní podmínky prospějí i mrkvi, celeru a petrželi. Vyvýšený záhon je ochrání před škůdci i možnými jarními mrazíky.

Listová zelenina

Semínka listového salátu, rukoly, římského salátu a špenátu můžete do vyvýšeného záhonu zasévat již brzy na jaře po rozmrznutí půdy. Tato rychle rostoucí zeleň miluje bohatou půdu. Pro ještě lepší výsledky je vhodné přidat trochu kompostu na místo, kam chcete salát vysadit.

Ovoce

Chcete si kromě zeleniny vypěstovat i drobné zahradní ovoce? Vyvýšené záhony poskytnou skvělé podmínky pro růst jahod, kanadských borůvek, malin či ostružin.

Rajčata

Rajčata milují teplou půdu. Pokud žijete v chladnější oblasti a chcete si dopřát domácí rajčata, vyvýšené záhony vám mohou poskytnout zajímavý náskok ve vegetačním období. Kyprá půda umožňuje vložení sazenic rajčat hlouběji, a tím podpořit růst kořenů podél stonku. Robustnější kořenový systém zlepšuje schopnost rostliny přijímat vodu a živiny, a tím pádem slibuje bohatší úrodu.

Přejeme vám mnoho pěstitelských úspěchů!

Zdroj informací: Lesoservis s.r.o.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 5. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce