reklama

Jarní péče o rostliny zajistí dobrou úrodu

Péče o rostliny na zahradě na jaře je nezbytná. Nemůže jen vysadit sazenice na záhony nebo do skleníku a doufat, že si poradí samy a my jen přijdeme s košíkem pro úrodu. Takhle se správný hospodář nechová. Rostlinám musí být věnovaná péče. Kromě počasí, které neovlivníme, se musíme postarat o zálivku, hnojení i optimální půdu. A netýká se to jen zeleniny. Správnou péči potřebují i ovocné a okrasné stromy a keře. Pokud jim jí nedopřejeme, můžeme na úrodu klidně zapomenout.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Péče o rostliny zahrnuje i péči o ovocné a okrasné stromy (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Péče o rostliny na zahradě

Jarní slunce už vysušilo naše zahrady a je tu doba na výsev a vysazování nových rostlin. A také péče o ty, které už na zahradě máme. Pokud se právě teď o naše rostliny dobře nepostaráme, nemůžeme očekávat nijak zářnou úrodu nebo okrasné rostliny, obalené květy.

Péče o rostliny na zahradě na jaře by měla být komplexní a neměli bychom vynechat ani jeden kout naší zahrady. Abychom v tom množství práce neztratili přehled, rozložíme si péči o rostliny do několika kategorií.

Péče o stromy

Některé ovocné i okrasné stromky můžeme na jaře vysazovat - např. peckoviny (meruňky, třešně, nektarinky, slivoně nebo broskvoně), magnólie nebo keřové ibišky. Ty již zakořenělé a plodící bychom ale měli zjara zastřihnout a ošetřit. Správně provedený řez zlepší průnik slunečních paprsků a vzduchu, což zamezí šíření škodlivých cizopasníků a hniloby. U ovocných stromů navíc podpoří plodnost.

Na jaře stromkům dopřejeme ozdravný řez nebo sestřih
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Na jaře stromkům dopřejeme ozdravný řez nebo sestřih

Na jaře stromkům dopřejeme ozdravný řez nebo sestřih (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.) Jarní řez jabloní, hrušní a višní je nezbytností, ostatní stromy můžeme prořezávat v létě nebo až na podzim. Péči potřebuje také vinná réva, na zde řez není možné provádět ve chvíli, kdy roní mízu, protože bychom rostlinu mohli nenávratně poškodit. Z keřů se zaměříme na rybízy, angrešty a borůvky, zapomenout bychom neměli ani na maliníky a ostružiníky.

Jak stromy zastřihovat nebo prořezávat?

Zaměříme se hlavně na větve, které jsou nadbytečné, odumírají nebo jsou poškozené, rostou směrem dovnitř ke středu stromu nebo se kříží. Z angreštů, rybízů a kanadských borůvek odřezáváme staré, odplozené výhonky. Pamatujeme si, že staré větve bývají podstatně tmavší. Rány větší, než dva centimetry je třeba ošetřit stromovým balzámem nebo latexem.

Prořezávání se týká i okrasných rostlin. Do údržby živého plotu se pustíme také na jaře, a to v době, jakmile přestanou teploty klesat k nule.

Hnojení

Aby měly stromy a keře hned zjara dostatek živin, správně rostly a vydatně plodily, můžeme jim pomoci hnojením. Obecně platí, že kam sahá koruna, tam lze pod zemí předpokládat kořeny. Živiny je třeba dodávat po celé této ploše, klidně i několik metrů daleko od kmene. Pro většinu rostlin na zahradě je vhodné bezchloridové hnojivo s pomalým nástupem a postupným uvolňováním živin do půdy.

Jako ideální se jeví hnojivo AGRO CERERIT Hobby Gold, což je bezchloridové granulované (kompaktované) hnojivo, obsahující mikro a makroprvky, jako je železo, vápník a hořčík. Vyzkoušeli jsme toto hnojivo při výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin. Je možné jej použít k základnímu hnojení i přihnojení během vegetace. Zvýšený obsah draslíku podporuje vyzrávání, lepší zbarvení plodu a vyšší cukernatost. Přidaný obsah železa zabraňuje žloutnutí listů. U jehličnanů je pak účinnou prevencí proti hnědnutí jehlic.
Granulované hnojivo s pomalým nástupem a postupným uvolňováním živin
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Granulované hnojivo s pomalým nástupem a postupným uvolňováním živin

Kromě minerálních hnojiv je na místě využít i organická hnojiva. Vhodná je například chlévská mrva, kompost, hnojůvka nebo rašelina. Hnojivo aplikujeme okolo rostlin, po obvodu kořenů stromů i pod keře.

U stromů a keřů se také doporučuje vyhrabat mech a stařinu okolo kmenů, odstranit plevel a odhalit čistou půdu. Na ní potom můžeme rozhodit hnojivo. Doporučené dávkování minerálních hnojiv je 30 - 100 g/1 m² za rok.

Okolo stromů odhrabeme mech a stařinu
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Okolo stromů odhrabeme mech a stařinu

Proč používat právě kompaktovaná hnojiva?

Klasická směsná granulovaná hnojiva vznikají smícháním granulí jednotlivých složek v požadovaném poměru. Při výrobě kompaktovaných hnojiv však smíchají jemné částice jednotlivých složek, a teprve z této směsi se vyrábějí kompaktované granule. Jednotlivé granule tedy obsahují všechny složky hnojiva, a to umožňuje mnohem lepší a rovnoměrnější prostup živin k jednotlivým rostlinám. Při aplikaci minerálních hnojiv je důležité granule lehce zapravit pod povrch půdy a celou plochu zalít.

Stromům dopřejeme pořádnou zálivku
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Stromům dopřejeme pořádnou zálivku

Péče o užitkové rostliny na zahradě

Tak, jak jsme vyhnojili a zalili stromy a keře, postaráme se i o užitkovou část zahrady. Sazenice zeleniny a bylinek na záhonech i ve skleníku tuto péči rovněž ocení. Například kyselina boritá je ideální hnojivo, podporující plodnost, nasazování květů, chrání před růstem plísní a houbových nemocí, a také před poškozením způsobeným horkým počasím.

Tip redakce:

Když smícháme 2 g kyseliny borité v 0,5 l vařící vody a přidáme 10 l teplé vody, můžeme takto připraveným a vychladlým roztokem zalít své rostliny v době květu.

Hnědé mazlavé mýdlo nám zase může pomoci od škůdců, aplikujeme na kvetoucí i plodící rostliny, ale také na ošetření ovocných stromů a keřů. Na jaře tímto roztokem umyjeme květináče a snadno se tak zbavíme různých plísní a infekcí.

Podobnou službu nám udělá i rozemleté hořčičné semínko, které smícháme s vodou. Tímto roztokem pak můžeme umýt okna skleníku, skleněné dózy nebo květináče, čímž je zároveň i skvěle vydezinfikujeme a připravíme na případné další použití. Hořčičným práškem je však také možné posypat pěstební plochu, kterou často navštěvují šneci a slimáci. Jeho přirozená štiplavost je odradí.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Útulný domov; AGRO CS a.s.; adbz.cz

Publikováno: 27. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová