Zahradnická pilka by měla být součástí vybavení každého zahradníka. Přestože jistě vlastníte kvalitní zahradnické nůžky, jsou jisté úkony, které pilka zvládne lépe. A protože neradi kupujeme zajíce v pytli, přivítali jsme možnost pilky vyzkoušet v praxi. A to tak, že důkladně.
Výběr zahradnické pilky
Opravdu je zahradnická pilka potřeba? Pokud máte na zahradě vzrostlé keře či menší stromky, pilka je tím pravým pomocníkem ve chvíli, kdy potřebujete odříznout silnější větev či slabší kmen. Než nastartujete motorovou pilu, máte to díky ruční pilce hotové raz dva.


My jsme se pustili do úprav na zahradě letos na jaře. Při prvním obhlédnutí bylo jasné, že staré a již přerostlé keře musí pryč. A také některé stromky potřebují omladit. Motorovka zůstala na chalupě, proč tedy nevyužít nabídky na testování zajímavého produktu, jakým zahradní pila Fiskars beze sporu je. Ostatně na sekery "fiskarsky" nedáme dopustit již několik let, dáme tedy prostor zubatějším kolegyním.

U zahradnických nůžek si člověk občas není jistý, jestli použít jednočepelové nebo dvoučepelové, podle toho, jestli potřebuje ostříhat suché či ještě živé větve. Také při výběru vhodného nástroje pro konkrétní průměr stříhaných větví je občas problém. Většinou stříhanou větev většího průměru nakonec nějak ušmiknete, nebo spíš užvýkáte, ale vždy hrozí, že se zraníte nebo si nástroj nevhodným používáním zničíte.
I u skládacích zahradnických pilek musíte dodržovat bezpečnost při práci, ale rozhodně nemusíte přemýšlet, jestli větev zvládnete odříznout. A to díky speciálně broušenému zubatému ostří. Věřte, že zuby pilky jsou nabroušené opravdu kvalitně. Stačí jen chvilka neopatrnosti a krvavá rána je na světě. Ostrost a dlouhá životnost ostří je zajištěna díky trojstranně broušeným zubům. Jako uživateli vám bohatě postačí informace, že pila je opravdu ostrá a pokud s ní nebudete řezat nevhodné materiály, ostrá zůstane i pěkně dlouho.

Další výhodou pilek Fiskars je, že se dají zavírat stejně jako klasické zavírací nože. A díky aretaci nedojde k náhodnému rozevření čepele. Což by v tomto případě bylo i velmi nebezpečné, jak už jsem zmínila výše. Pilku můžete lehce zasunout do kapsy u pracovních kalhot i bezpečně uklidit mezi ostatní zahradnické nářadí.
Každý uživatel pak ocení polohování čepele. Zahradnická pilka jde otevřít běžným způsobem do vodorovné polohy, ale také ji můžete rozevřít přes 180 °, takže můžete řezat i v místech, kde se klasicky seshora nedostanete. Tedy tzv. podřezáváním. Možná namítnete, že stačí přeci pilku otočit a řezat opačně. Ale protože většina pilek má ergonomickou rukojeť pro bezpečný úchop, věřte, že řezat silnou větev opačným způsobem je opravdu velmi namáhavé. Třetí polohou je tzv. pistolový úchop. Díky rozevření pilky na pouhých 90 ° můžete vyvinout mnohem větší sílu při řezání.

Mezi další výhody patří rozhodně vyměnitelnost pilového nože. Může se stát, že neopatrností dojde k poškození čepele. Ale také dlouhým používáním nakonec nůž otupíte. Pokud je jinak tělo pilky bez výrazných defektů, stačí pomocí šroubu vyměnit čepel za náhradní. Náhradní čepele zakoupíte u nejbližšího prodejce. Pilky jsou vhodné jak pro praváky, tak pro leváky.

K dostání jsou pilky s čepelí dlouhou 15 a 21 cm. K těmto modelům lze zakoupit i náhradní čepele. S dlouhou pilkou se nám podařila podříznout stará túje s kmenem o průměru cca 17 cm. Šlo to poměrně rychle a i řez je čistý. S kratší pilkou se krásně manipuluje při prořezávání silných větví motýlího keře, šeříku a dalších okrasných keřů. Práce je lehká, jen občas se zoubky zakousnou víc, než je vhodné. Přesto manipulaci se zahradní pilkou zvládne žena i vzrostlé dítě pod dohledem dospělého.

Kde zahradnické pily Fiskars zakoupíte, se dočtete na webu www.fiskars.cz.
Zdroj informací: Fiskars
Publikováno: 19. 5. 2023, Autor: Pavlína Wagnerová Málková, Profil autora: Pavlína Wagnerová Málková