reklama

Nejen člověk potřebuje preventivné péči, poskytněte ji i rostlinám

Prevence z hlediska zdraví je velmi důležitá, nejen pro lidi, ale i pro rostliny. Pokud našemu organismu něco chybí, sáhneme po vitaminech nebo probiotikách a snažíme se vylepšit si životní styl. To samé ale potřebují i rostliny. Přesazením na jiné místo se mohou dostat do stresu a onemocnět. I rostlinám bychom tedy měli vylepšit podmínky.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Prevence je půl zdraví, nejen pro nás, ale i pro rostliny (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Prevence pro rostliny

Naše sazeničky, které jsme si doma za oknem pěstovali od semínek, už mohou začít žít svůj život na záhonech nebo ve sklenících. A přesto se zdá, že jim něco chybí. Přesazení do jiného prostředí může být pro řadu rostlin stresující. Měli bychom tedy rostlinám dopřát nějakou vhodnou prevenci.

Abychom sazeničkám dopřáli vhodnou péči, budeme se snažit je přesazovat teprve ve chvíli, kdy jsou už opravdu schopné v novém prostředí přežít, jsou dostatečně silné a odolné. Jejich stres ale může také zmírnit, pokud jim před přesazováním dodáme určité mikroorganismy.

Jedná se především o mikroorganismus Trichoderma, který ve formě postřiku zajistí ochranu kořenů, a Bacillus subtilis pro ochranu listové plochy.

Záhon před přesazováním upravíme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Záhon před přesazováním upravíme

Trichoderma harzianum

Je to houba, která chrání před plísněmi a navíc zvyšuje šanci na vynikající sklizně. Trichoderma zvětšuje objem kořenového systému i celkovou plochu, kterou mohou kořeny přijímat živiny a vodu. Vylepšuje příjem živin, a to především fosforu. Zajišťuje také rostlinám dostatečnou vláhu a chrání je před suchem a horkem. Tato prospěšná plíseň žije s kořeny v symbióze, ale nejedná se o parazitický vztah.

Její podstata spočívá v tom, že houba proroste povrchovou tkáň kořene, z které čerpá živiny, hlavně cukry. Dále houba nasává vodu a v ní rozpuštěné živiny a poskytuje je rostlině. Trichoderma ale má ještě jednu úžasnou vlastnost. Dokáže odradit nárůst druhů škodlivých hub z rodů Aphanomyces, Cylindrosporium, Macrophomina, Phytophthora, Pythium, Rhizoctonia, Sclerotinium, Verticillium, Thielavopsis a Fusarium.

Z těchto důvodů je Trichoderma součástí až poloviny všech ve světě prodávaných biopreparátů a podpůrných látek.

Před přesazením aplikujeme na sazenice postřik probiotik a vitaminů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Před přesazením aplikujeme na sazenice postřik probiotik a vitaminů

Bacillus subtilis

Patří mezi bakterie, které na těžký nedostatek výživných látek odpovídají tvorbou tzv. endospor, tedy velmi odolných buněk schopných přežít teplotní extrémy, sucho nebo vysoké dávky záření. Je to taková univerzální továrna na buňky pro průmysl, zemědělství, biomateriály a medicínu. Vylučuje četné enzymy, které degradují různé substráty, což umožňuje bakteriím přežít v neustále se měnícím prostředí. Má vynikající fyziologické vlastnosti a vysoce adaptabilní metabolismus, což usnadňuje pěstování na levných substrátech.

Přesazování sazenic do nového prostředí

Například sazenice paprik už potřebují být přesazeny do nového prostředí. Připravíme si tedy pro ně odpovídající záhon s dobrou úrodnou zeminou obohacenou o hnůj a kompost. To znamená, že by měl mít ideální množství živin pro sazenice. Bohužel ale se spoustou vitaminů, stopových prvků nebo potřebných mikroorganismů si s těmito hnojivy přeneseme na záhon i ty nepříliš vítané. V "koktejlu" hnoje a kompostu můžeme nalézt plísně, dřevokazné houby, škodlivé mikroorganismy, které napadají sazenice a mohou jim způsobit nejrůznější onemocnění nebo je dokonce zahubit.

Do půdy zapravíme živiny a důkladně zahrneme pod povrch
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do půdy zapravíme živiny a důkladně zahrneme pod povrch

Atak škodlivých vlivů přichází většinou z půdy. Proto bude velkým pozitivem, pokud použijeme postřik s přídavkem Trichodermy (případně s obsahem mikroorganismů rodu Azotobacter nebo Amazonas), které napomohou lepšímu rozložení hnoje a aby se živiny pro rostliny přeformovaly rychleji.

Po této aplikaci je nutné hnůj do půdy zahrnout, aby došlo k propojení mikroorganismů s půdou. Důležité je, aby na mikroorganismy nesvítilo přímé slunce, které by je zahubilo.

Tip redakce:

Přípravky s mikroorganismy typu Trichoderma uchovávejte ideálně v chladu a temnu, abyste zachovali jejich životaschopnost.

Biologická ochrana

Biologická ochrana rostlin je v podstatě využití živého mikroorganismu pro ochranu zdraví rostlin. Aplikace přípravků obsahujících mikroorganismy na bázi hub či bakterií, které svou přítomností v porostu či půdě zabrání jejich zasažení nežádoucími patogeny. Tento druh ochrany rostlin je stále spojován převážně s ekologickým zemědělstvím, stále častěji ale mnoho aplikací směřuje i do konvenčního hospodaření.

Mikroorganismy, které do půdy dodáme, budou chránit a vyživovat kořenový systém rostlin
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mikroorganismy, které do půdy dodáme, budou chránit a vyživovat kořenový systém rostlin

Biologické přípravky, kterými obohatíme půdu i samotné rostliny, pomohou při přesazování snáze zvládat přechod na nové stanoviště. Pomohou také rostlinám získat cenné živiny z rozložených hnojiv a zabrání nežádoucím mikroorganismům, aby sazenice napadly.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Napřírodno; Humáty; growmarket.cz; agromanual.cz

Publikováno: 30. 5. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová