reklama

Zahrádka pro malou vílu: Postavíme si mini domeček a vysadíme mini rostliny

Slyšeli jste už o vílích zahrádkách? Tyto malé zahradnické i výtvarné skvosty vám udělají parádu doma i na zahradě. Jak se dají vyrobit, nám prozradí Irena Vohlídková.

Stavba domku z květináče

Nejprve musíme uvážit, zda chceme mít zahrádku venku, nebo doma, jaký na ní máme prostor a jak vysoký chceme domeček v zahrádce mít. Pak se pustíme do výroby malého domečku. Květináč nám poslouží jako základ. Domeček může být i poschoďový, pak je potřeba vybrat květináče dvou velikostí, které pak „zasadíte“ do sebe jako poschodí v domě. Celou vnější plochu květináče polepíme kamínky, které si můžeme kdekoli při procházce sami nasbírat. Stejně jako ostatní přírodniny, které se nám k dekorování také budou hodit.

Zahrádka pro malou vílu
i (Zdroj: Prima FTV)
Zahrádka pro malou vílu

Domku ještě chybí okna a dveře

Obojí vyrobíme z klacíků – je to jednoduché, lepíme vše tavnou pistolí z kousků větviček Dveře nalepíme na květináč a kolem dokola oblepíme kamínky. Nakonec přilepíme okýnka. Nyní přiděláme střechu? Z plastové podložky vystřihneme kruh a stočíme jej do kornoutu. Šišky „naloupeme“ na jednotlivé dílky a postupně je dokola lepíme na „střechu“. Nyní máme domeček hotový a můžeme začít tvořit zahrádku pro víly!

Zahrádka pro malou vílu
i (Zdroj: Prima FTV)
Zahrádka pro malou vílu

Zakládání zahrádky

Do květináče dáme trochu písku na dno, přidáme zeminu a sázíme rostliny, které jsme si vybrali. Dejte při výběru pozor, aby se spolu rostliny měly rády a neškodily si. Umístíme domeček do květináče a vysypeme cestičku z písku, kterou obložíme kamínky. Přidáme například miniaturní most a můžeme jako vodu použít modré skleněné kamínky. Dále můžeme využít různé přírodniny - kamínky, kůru stromů, šišky, klacíky, větvičky, mech. Pokud se rozhodneme pro zahrádku do interiéru, budeme potřebovat pokojové rostliny malého vzrůstu, sukulenty, břečťan apod. Jako další dekorace můžeme zvolit miniatury do zahrádky, skleněné kamínky, špejle a další drobné dekorace. Fantazii se meze nekladou a vyrobit si můžete téměř vše. Ohýnek, studnu, rozcestník, plot z klacíků od nanuků, květináče z víček od PET lahví, pověsit prádlo na šňůru, přidat různá zvířátka, zahrádky můžeme i osvětlit.

Publikováno: 29. 3. 2019, Autor: Oldřich Navrátil, Profil autora: Oldřich Navrátil