reklama

Jarní cibuloviny v okrasné zahradě

První jarní cibuloviny vystrkují nesměle své hlavičky zpod sněhu, jen co se venku trochu oteplí. Jako první rozkvétají sněženky, postupně se přidávají bledule a krokusy. Záplava barev na jarní zahradě pak vrcholí rozkvetením narcisek, modřenců, hyacintů a tulipánů. Jejich rozmístění na okrasném kvetoucím záhonu je vhodné naplánovat tak, aby záhon rozkvétal postupně. Prozradíme vám, které jarní cibuloviny rozkvétají jako první, a u kterých si budeme na plný květ muset chvíli počkat, až sluníčko nabere na síle.

i (Zdroj: Andrea Drobílková)
Jarní cibuloviny v okrasné zahradě

Společné rysy jarních cibulovin

Postupně vás seznámíme s těmi nejznámějšími jarními cibulovinami v pořadí, v jakém vykvétají na našich okrasných zahradách. Všechny tyto krásky mají několik věcí společných - společným jmenovatelem není jen doba kvetení. Cibule všech prvních okrasných květin jsou jedovaté, obsahují alkaloidy, které by nám po požití mohly způsobit pořádné zažívací potíže. Rozhodně tedy nepatří na talíř!

Dalším společným znakem je doba sázení. Pokud byste si to letošní jaro chtěli dopřát záplavu kvetoucích krásek na své zahradě, pak vás nejspíš budeme muset zklamat. Všechny jarní cibuloviny se totiž sázejí na podzim. Ideální doba pro výsadbu je září.

Nyní se tedy můžete inspirovat a promyslet si skladbu takového okrasného záhonu, který bude postupně vykvétat v průběhu celého jara a bude chloubou vaší okrasné zahrady.

Tulipánový záhon
i (Zdroj: Andrea Drobílková)
Cibuloviny jsou první květiny, které nám na jaře vykvetou na zahrádce

Sněženky, první poslové jara

Jako první jarní cibuloviny rozkvétají sněženky. Jejich čas přichází velmi brzy a nezřídka kvetou ještě v době, kdy zemi pokrývá sníh a teploty se přes den vyšplhají jen několik málo stupňů nad nulu. Sněženky jsou velmi nenáročné, rostou v trsech. Ideální je pro ně najít stanoviště někde v krytu pod stromem nebo v blízkosti keřů. Můžete z nich vytvořit celý okrasný pás nebo je jen ledabyle rozmístit po zahradě.

Sněženky ve sněhu
i (Zdroj: pixabay.com)
Prvními jarními cibulovinami, které kvetou pro naši potěchu, jsou něžné sněženky

Dříve jsme se s květy trsů bohatě rostoucích sněženek mohli setkat volně v přírodě, dnes bohužel patří mezi ohrožené druhy. Jestli-že tedy chcete mít tyto krásky na své zahradě, pak si jejich cibulky zakupte v zahradnictví. Rozhodně je nepřemisťujte vyrýpnutím z volné přírody, mohli byste si tak zadělat na pěkně tučnou pokutu.

Bledule rozkvétají záhy po sněženkách

Bledule jsou dalšími jarními cibulovinami, které vykvétají velmi brzy z jara. I když ke svému plnému kvetení přeci jen potřebují trochu více sluníčka než sněženky. Stejně jako ony jsou i bledule chráněné a ve volné přírodě se s nimi dnes setkáme jen zřídka. Stejně jako sněženky si je ale můžeme vypěstovat na jarním okrasném záhoně.

Bledule
i (Zdroj: pixabay.com)
Krásu jarních bledulí můžeme v přírodě obdivovat na bledulištích. Rozhodně si však cibulky těchto krásek nevyrýpávejte domů – jsou chráněné!

Ideálním stanovištěm pro pěstování bledulek je opět místo pod stromy či keři, kde jsou něžné kytičky alespoň trochu kryté. Umístit je ale můžeme i do záhonu, kde po postupném odkvétání sněženek převezmou kvetoucí štafetu.

Krokusy, první potrava pro včelky

Krokusy patří k nejkrásnějším prvním jarním cibulovinám. Jejich pestrobarevné hlavinky často vykukují zpoza sněhové nadílky. Svými výrazně barevnými květy rozzáří po zimní šedi každou zahradu.

Krokusy v trávě
i (Zdroj: pixabay.com)
Pestrobarevné krokusy se nejvíce vyjímají volně zasázené v trsech na trávníku

Nejlépe se vyjímají jen tak volně zasázené na trávníku. Krokusy se svému květu potřebují sluneční svit – proto je sázejte na slunné stanoviště, kde se budou opravdu vyjímat. V době kvetení trávník samozřejmě nesekejte.

Nebesky modré modřence se budou vyjímat pod stromy

Ideálním stanovištěm pro výsadbu cibulí modřenců je chráněné stanoviště pod stromy nebo keři, můžete je ale i vysázet podél cest nebo na záhony. Typicky modrá barva modřenců krásně kontrastuje s barvami ostatních jarních okrasných cibulovin.

Modřince
i (Zdroj: pixabay.com)
Nebesky modré, v trsech kvetoucí, modřence se krásně doplňují s dalšími kontrastně kvetoucími cibulovinami

Modřence kvetou v trsech a nejlépe vyniknout ve větších skupinkách. Na záhonech s okrasnými cibulovinami skvěle kontrastují žlutým narciskám. Pokud chcete mít modřence na společném záhonu s dalšími jarními cibulovinami, měli byste je při výsadbě zasadit do popředí. V pásu, kde nejprve budou sněženky, bledule, poté modřence a až za nimi narcisy a případně tulipány. Záhon tak bude vykvétat postupně od kraje a drobné modřence také nebudou zastíněny vzrostlejšími narcisy a tulipány. Naopak jejich květenství v tuto dobu zastíní již odkvetlé a nevzhledně vypadající sněženky a bledule.

Modřence lze také úspěšně pěstovat v jarních okrasných truhlících nebo květináčích, kde vyniknou jak samostatně, tak i v kombinaci s dalšími kvetoucími kráskami.

Omamně vonící hyacinty

Hyacinty jsou velmi oblíbené zejména díky své nádherné, až omamné vůni. Citlivější lidí ji dokonce mohou vnímat jako natolik intenzivní, že je z nich může například rozbolet hlava. Pěstovat je můžeme na okrasných záhonech, nebo v truhlících či květináčích. Dokonce je možné mít doma kvetoucí cibulku hyacintu umístěnou jen volně v nádobě s vodou, bez zeminy. Hyacinty mají nepřeberné množství barevných kultivarů.

Hyacinty v květináči
i (Zdroj: Andrea Drobílková)
Hyacinty patří mezi jarní cibuloviny s nejvýraznější vůní

Jejich pěstování není nijak složité a cibulky hyacintů lze zakoupit prakticky ve všech zahradnictvích. Opět je pro ně však typické, stejně jako pro všechny kvetoucí cibuloviny, že se sadba provádí v podzimních měsících.

Hyacinty a narcisy
i (Zdroj: Andrea Drobílková)
Hyacinty lze volně kombinovat do záhonů s dalšími kontrastně kvetoucími cibulovinami

Půvabné narcisy

Mezi další známé jarní cibuloviny patří narcisy. Můžete pěstovat buď jejich původní druh nebo nepřeberné množství vyšlechtěných kultivarů. Původní narcisky jsou oproti těm vyšlechtěným o poznání menší a drobnější. Hodí se spíše na skalky a mají také specifické požadavky na pěstování. Pokud nejste zkušený pěstitel zvolte raději cibulky prověřených vyšlechtěných kultivarů, kterých je v zahradnictvích k dostání opravdu velké množství. Liší se barvou i velikostí květenství, ale i počtem květů vyrůstajících z jedné cibulky. Narcisky vypadají nádherně na záhoně, stejně jako ve váze v podobě jarní řezané kytice.

Krokusy za oknem
i (Zdroj: Andrea Drobílková)
Na trhu je nepřeberné množství kultivarů narcisek – od původních zakrslých druhů vhodných na skalky, až po plnokvěté druhy

Narcisky jsou na pěstování poměrně nenáročné, nevyžadují žádnou speciální péči. Pouze při výsadbě cibulí je nutné dbát na jejich dostatečné zahloubení – klidně i 15 – 20 centimetrů. Plně si vystačí s přirozeným zdrojem vláhy. Pokud byte je přeci jenom chtěli zalívat, tak ale nikdy ne na květy.

Král jarních cibulovin - tulipán

Tulipány jsou bezesporu velkou pýchou a králi mezi jarními okrasnými cibulovinami. Patří mezi nejpěstovanější cibuloviny vůbec! Vyjímají se jak na okrasných záhonech, tak v řezaných kyticích ve vázách. Můžete se setkat s nejrůznějšími kultivary a druhy – liší se velikostí, nepřebernou škálou barev i tvarů květů. Pěstovat je můžete jako jednodruhové nebo zasadit větší množství různých cibulí – tulipánový záhon pak bude hýřit pestrou paletou barev.

Záplava tulipánů
i (Zdroj: Andrea Drobílková)
Mezi krále jarních cibulovin bezesporu patří tulipány

Pokud si tulipány ustřihneme do vázy, pak bychom kytici měli udržovat spíše na chladnějším místě a také vodu ve váze udržovat studenou, až ledovou. Mnohdy se do vázy k tulipánům přidávají i kostky ledu.

Barevné tulipány
i (Zdroj: Andrea Drobílková)
Nepřeberné množství druhů tulipánů nás překvapí nejen barvou, ale i tvarem květů

Na záhonu květ po odkvetení odstřihneme, aby se cibule nevyčerpávala zbytečným tvořením semen. Postupně žloutnoucí listy však neodstraňujeme. Živiny z odumírajících listů se totiž stahují zpět do cibule a tvoří zásobní látky pro vegetační období. Odstraňte je tedy až po jejich úplném zaschnutí.

Publikováno: 1. 4. 2019, Autor: Andrea Drobílková, Profil autora: Andrea Drobílková