reklama

Stroje pro péči o zahradu

Ať už jste v péči o zahradu nováčkem nebo matadorem, je dobré si udělat přehled o tom, jaké zahradní stroje a nástroje jsou právě dostupné. Nabídka se totiž neustále mění a rozšiřuje, technika zdokonaluje a my můžeme pro zahradu dělat více a ušetřit si zbytečnou námahu s novými, výkonnějšími stroji. Podívejme se tedy na to, jaké zahradní stroje jsou nyní k mání.

Stroje pro péči o zahradu

Sekačka na trávu

Zahradní stroj, který nechybí v žádném domě se zahradou, je bezpochyby sekačka na trávu. Krom tradičního rozdělení na sekačky elektrické a benzínové, kam můžeme nově přidat ještě kategorii sekaček akumulátorových, kam spadají robotické sekačky, můžeme sekačky rozdělit takto:

  • rotační - mají horizontálně uložený rotující nůž
  • bubnové - zvládnou posekat zahradu s vysokou trávou, jsou ideální pro velké pozemky, sady a členitý či svažitý terén
  • robotické - zahradní stroj, který funguje zcela bez vaší asistence, vy ho musíte jen nastavit
  • strunové - sekačky pro místa, kam se s běžnou sekačkou nedostanete, poblíž zdí, stromů, skalek, rovněž zvládne posekat vysokou trávu. Podobně slouží i motorová kosa.
Sekačka na trávu nesmí chybět žádnému zahrádkáři
Sekačka na trávu nesmí chybět žádnému zahrádkáři

Křovinořez

Užitečný a všestranný pomocník v zahradě, to je křovinořez. Využijete ho k mnoha činnostem a úpravám. Prořeže křoví, lze s ním řezat i slabší větve stromů, posekáte s ním vysokou trávu. Je to zahradní stroj vhodný i k úpravě míst, kam se s travní sekačkou nedostanete, třeba do příkopů či prudších svahů.

Rotavátor

Motykám už odzvonilo, je na čase pořídit si rotavátor! Zahradní stroj, který umožní obdělat středně těžké i těžší půdy. Nože pronikající do půdy, rozmělní ji, promíchají jednotlivé vrstvy, rovněž umí zapravit hnojivo či odstranit plevel.

Rotavátor vám usnadní práci s obděláváním políčka pro pěstování zeleniny. Zkrátka nepostradatelný zahradní stroj
Rotavátor vám usnadní práci s obděláváním políčka pro pěstování zeleniny. Zkrátka nepostradatelný zahradní stroj

Kultivátor

Velmi variabilní zahradní stroj je kultivátor, který si poradí s úpravou pole, ale třeba i se sněhem. Základní přístroj za pomoci bohatého příslušenství proměníte v cokoli, co vám usnadní práci se zeminou, trávou, sněhem i další činnosti na zahradě.

Zahradní traktor či rider

Multifunkční zahradní stroj, to je zahradní traktor – posekáte s ním trávník a můžete k nim připojit různé příslušenství – může to být sněhová radlice, rozmetadlo, vozík, shrabovač trávy, válec. Poslouží vám tak po celý rok.Rider je potom takovou základní verzí traktůrku a umožní vám rychle a precizně posekat zahradu. Navíc si můžete vybrat, co s posečenou trávou bude – ridery ji umí vakuově posbírat či mulčovat.

Máte kopcovitý terén? Nebojte se zahradní traktor použít, vyzkoušeli jsme to za vás.

Zahradní traktor je vhodný zahradní stroj pro sekání větších ploch trávníku, tato činnost pro vás bude zábavou
Zahradní traktor je vhodný zahradní stroj pro sekání větších ploch trávníku, tato činnost pro vás bude zábavou

Aku zahradní nástroje

Akumulátorové zahradní stroje jsou velmi širokou kategorií, která má velkou výhodu v tom, že stroje fungují na nabíjecí baterii a není tedy nutné řešit, kam zapnout kabel do zásuvky, a hlídat, kde se plete kabel. Stroje jsou tím pádem mobilní a navíc lehké a kompaktní. Akumulátorové nástroje mohou být například strunové sekačky, nůžky na plot, teleskopické nůžky, fukar a řetězová pila. Kapacita baterií je již na jiné úrovni než kdysi a se stroji lze pracovat až dvě hodiny.

Fukar

Na velkých zahradách může být užitečným pomocníkem zahradní fukar. Ušetří mnoho práce, která vzniká každoročně hrabáním listí, ale krom listí umí vysávat i piliny a jiné nečistoty. Výhodnou funkcí tohoto zahradního stroje je i zpětný chod, který umožní rozfoukat čerstvý lehký sníh nebo profouknout okapové roury.

I u těchto zahradních strojů si lze vybrat, zda budou mít pohon benzínový, elektrický či akumulátorový.

Zahradní robot

Stejně jako roboti pronikají do našich domácností, kde vysávají, vytírají a umývají okna, na zahradách umí posekat trávu, a to tak na jemno, že zároveň slouží jako hnojivo. Jejich pohon je buďto akumulátorový, kdy si robot před vybitím baterie dojede sám do elektrické napájecí stanice, která je zapojena do elektrické sítě, nebo může fungovat na solární pohon. Protože robotická sekačka má vyšší pořizovací cenu, pečlivě vybírejte nejvhodnější typ.

Moderním zahradním strojem pro údržbu trávníku je zahradní robot. Stačí jen nastavit a pracuje sám
Moderním zahradním strojem pro údržbu trávníku je zahradní robot. Stačí jen nastavit a pracuje sám

Vertikutátor

Zahradní stroj, který dopomůže každému, kdo sní o dokonalém, anglickém trávníku, ke splnění snu. Vertikutátor vypadá jako sekačka na trávu, ale nože na hřídeli jsou umístěny svisle a při pohybu řežou do travních drnů, odstraňují starou trávu a mech. Zároveň jsou všechny tyto přebytky strojem shrabány. Stejně jako u sekaček můžeme vybírat vertikutátory elektrické či benzínové.

Motorová pila

Pro úpravu stromů v zahradě, přípravu palivového dřeva či kácení dřeva využijete motorovou pilu. I v tomto případě si můžete vybrat, zda chcete tento zahradní stroj benzínový, nebo elektrický, případně jsou na trhu i pily poháněné AKU baterií.Variantou motorových pil je potom pila okružní, tedy cirkulární, která je vhodná pro řezání velkého množství dřeva, nebo také prořezávače, které vám umožní, jak jejich název napovídá, prořezávaní stromů. Je to vlastně taková menší motorová pila na teleskopické tyči a tuto činnost vám velmi usnadní.

Pro přípravu dřeva na zimu či péči o stromy v zahradě nebo v lese je nepostradatelným zahradním strojem motorová pila
Pro přípravu dřeva na zimu či péči o stromy v zahradě nebo v lese je nepostradatelným zahradním strojem motorová pila

Drtič, štěpkovač

Máte-li k dispozici velké množství odřezaných větví, proč je za pomoci zahradního stroje rozumně nevyužít. Zužitkovat se dají drtičem větví ke kompostování nebo mulčování. A umí zpracovat stromy i keře, kůru a jiný odpad ze zahrady.Štěpkovač dokáže nařezat větve na menší kousky, které se dají využít k topení a zatápění, ať už doma v kamnech nebo venku pod grilem.

Štípačka na dřevo

Přípravy dřeva na zimu se už nemusíte bát. Štípačka na dřevo usnadní lopotnou práci při štípání dřeva sekyrkou, ušetří vaše záda i ruce. Tento zahradní stroj může štípat polena ve vertikální nebo horizontální pozici a podle vybraného klínu a štípací síly umí špalek rozpůlit, rozčtvrtit nebo rozdělit na šest dílů.

Vertikální štípačka dřeva
Vertikální štípačka dřeva

Sněhová fréza

V zimě vám zahradní stroje rozhodně značně ulehčí práci. Sněhové frézy, ať už elektrické, nebo benzínové, mnohem rychleji a také pohodlněji odklidí napadaný sníh. Se sněhovou frézou si ulehčíte život nejen na horách.

Tento výčet známých i méně známých zahradních strojů je pouze letmým seznámením se s tím, co vše se dá v zahradě využít k usnadnění nikdy nekončící práce. Nabídka je samozřejmě mnohem širší a všechny stroje mají mnoho variant, aby si mohl vybrat každý to, co mu bude nejvíce vyhovovat.

Publikováno: 1. 4. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce