reklama

Jaro na zahradě je radost, ale mravenci už dovedou pěkně potrápit

Tolik jsme se na jaro těšili. Až se zase bude moct být na zahradě a starat se o ni. A je pravda, že po zimě jeden neví, co dřív – jestli hrabat trávník, nebo ho dosívat. Jestli honem sázet cibuli, anebo už i macešky? A nebylo by nejlepší si jen tak sednout, venku na terase nebo přímo na zahradě? Jenomže vysněnou pohodu může nepříjemně narušovat obtížný hmyz. Much či komárů je zatím málo, zato mravenci už dovedou pěkně potrápit.

i (Zdroj: archiv Neudorff)
Jaro na zahradě je radost, ale mravenci už dovedou pěkně potrápit

Jaro na zahradě

Na invazi mravenců je potřeba se připravit

V rámci prevence je dobré včas ošetřovat všechny rostliny proti mšicím, protože mravenci milují sladkou medovici produkovanou mšicemi a všude se za nimi táhnou, nebo si je sami na vhodná místa přesunují. A potřebnou péči je nutno věnovat i rostlinám pokojovým. Ale do domu lákají mravence především potraviny. Ty je vždy dobré skladovat v dobře uzavřených obalech, a nezaškodí také prohlédnout okna a dveře i jejich okolí, zda někde nejsou nějaké škvíry, kterými by mravenci mohli pronikat do domu. A pokud se škvíry objeví, je nutné je neprodleně zatmelit. Budování mraveniště totiž zpočátku probíhá téměř nepozorovaně, a to i v domech. Mravenci hnízda zakládají skrytě, především v různých štěrbinách nebo za obložením stěn. Velmi často osídlují spižírny a kuchyně, kde vyhledávají zejména sladké potraviny, ovoce, sladké pečivo apod. A najít partičku mravenců v cukřence opravdu nepotěší. Na zahradě si mravenci často staví mraveniště v blízkosti obydlí, pod kameny, ve skulinách zdí, pod dlaždicemi, na terasách nebo na cestách. A pak se člověk najednou nestačí divit, kde se vzalo tolik mravenců a proč jsou dlaždice uvolněné. I v trávníku se mohou najednou objevit malé kopečky, ovšem v hloubce jsou již velká mraveniště. A jak smutně vypadá hliněnou stavbou zalepené srdíčko jahody.

www.zahradajakmabyt.cz

Loxiran Mravenčí bufet obsahuje návnadu s účinnou látkou spinosad; náhradní náplně lze dokoupit
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Loxiran Mravenčí bufet obsahuje návnadu s účinnou látkou spinosad; náhradní náplně lze dokoupit

A když už mravenci jsou tu, jak na ně?

Mravenci začínají obtěžovat, až tak po dvou nebo třech letech od založení hnízda, když už jsou pořádně usazeni a mají vybudované a dobře zorganizované mraveniště. Mravenci, které vidíme a kteří nás svou činností obtěžují, jsou dělnice, jejichž úkolem je shánět potravu. Tu pak nosí do mraveniště a krmí s ní larvy a královnu. A právě tohoto chování využívají přípravky proti mravencům od firmy Neudorff, které jsou spolehlivé, účinné a přitom k přírodě šetrné. Loxiran Mravenčí bufet obsahuje návnadu ve formě roztoku s účinnou látkou spinosad. Mravenci návnadu dychtivě přijímají a odnášejí si ji do mraveniště, kde jí krmí dělnice, larvy a královnu. Tím postupně dochází k vyhubení celého mraveniště. Dózy by měly zůstat na místě, ne na přímém slunci, dokud mravenci návnadu přijímají. Průhledné víčko umožňuje pravidelnou kontrolu množství účinné látky. Dózy je třeba kontrolovat a návnadový roztok doplňovat. Náhradní náplně lze dokoupit samostatně.

www.neudorff.cz

Publikováno: 31. 3. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková