reklama

Slunečnicím sluší i méně tradiční barvy. A znáte slunečnice pro alergiky?

Netradičně zbarvené slunečnice se mohou stát ozdobou nejen vaší zahrady. Sluší jim to v záhonech, ve vázách a často jsou ozdobou suchých vazeb. A existuje dokonce odrůda, vhodná pro pěstitele alergiky, o které nám poví zahradnice Věra Mazalová.

i (Zdroj: pixabay.com)
Slunečnicím sluší i méně tradiční barvy

Už dávno neplatí, že slunečnice jsou jen žluté

Máme celou řadu vyšlechtěných okrasných slunečnic s obrovskou variabilitou v typu i barvě květů - od bílé přes nazelenalou, klasickou žlutou, oranžovou, červenou až k sametově černé. Mají také obrovskou variabilitu v růstu - větvící či nevětvící rostliny, trpasličí, jen 50 cm vysoké odrůdy až po i 4 m vysoké obry. Okrasné odrůdy mají až na výjimky větvící typ růstu a kvetou v porovnání s těmi jednostonkovými delší dobu. Pokud budeme odstraňovat odkvetlá soukvětí s tvořícími se semeny, budou nám kvést mnoho týdnů.

Slunečnicím sluší i méně tradiční barvy
i (Zdroj: pixabay.com)
Slunečnicím sluší i méně tradiční barvy

Slunečnice pro alergiky

Některé nové moderní hybridy založené na pylové sterilitě řeší i tento problém. Netvoří pyl, a proto je můžete bez obav postavit ve váze na stůl. Alergik nebude kýchat a ubrus na vašem stole zůstane čistý, bez žlutého pylu. Pokud nejsou tyto sterilní odrůdy opylené jiným pylem z okolí, nenasazují semena a stále kvetou i bez vyštipování.

Slunečnice do nádob

Slunečnice PACINO MIX je vhodná i pro pěstování na balkonech. Jde o kompaktní bohatě olistěnou rostlinku s větvícím se růstem o výšce 40 cm. Druhým trpaslíkem mezi slunečnicemi je Ballad F1, kterou vyséváme do květináčů o průměru 10 cm a výšce 13 cm. Můžeme taktéž zvolit větší květináč či truhlík pro skupinovou výsadbu. Květy této slunečnice jsou zlatožluté s tmavšími bronzovými středy a netvoří pyl.

Některé slunečnice se bohatě větví
i (Zdroj: pixabay.com)
Některé slunečnice se bohatě větví

Co je o slunečnicích dobré vědět?

Vzrůst nízkých slunečnic pěstovaných v nádobách závisí na velikosti květináče a rozvoji kořenové hmoty v něm. Když stejnou odrůdu vysadíme i do volné půdy na okraj záhonu, vyroste určitě o 20 cm vyšší. Kouzlo slunečnic spočívá také v jednoduchosti pěstování. Od konce dubna do konce května je přímo vysejeme na slunné stanoviště, a pak již jen v případě sucha zaléváme. Tato vděčná květina pak roste skoro sama.

Publikováno: 30. 3. 2019, Autor: Oldřich Navrátil , Profil autora: Oldřich Navrátil