reklama

Hnojiva pro trávník na jaře

Hnojiva pro trávník zvlášť na jaře jsou něco jako dávka pro zasloužilého feťáka. Ačkoliv si spousta pěstitelů myslí, že se bez nich docela dobře obejde a přesto bude mít pažit jako nikdo jiný, brzy se ukazuje, že neměli až tak docela pravdu. Tráva bez pohnojení sice poroste, ale ta kvalita a barva....

Pěstěný trávník u domu

Hnojiva pro trávník

Jarní trávníková hnojiva jsou speciálně vyrobené přípravky, určené pro rychlý start trávníku po zimě. Kromě jiných látek mají vyšší obsah dusíku, který podporuje růst a kvalitu trávy. To na vysvětlenou, pokud se budeme na jaře zabývat otázkou, zda jarní hnojivo ano či ne. Chceme-li mít opravdu okrasný trávník a ne seno nastojato, neměli bychom se hnojení na jaře bránit. A vlastně ani po zbytek vegetační sezóny. Hnojivem trávníku dodáváme potřebné živiny, vitamíny a podpůrné látky. Ten, kdo tvrdí, že trávě stačí, když jí zalijeme, by si měl vyzkoušt, jaké to je žít jen o vodě. Za týden bude chtít sníst vlastní boty. A stejné je to i s trávníkem.

Trávní v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Nádherná ukázka zdravého trávníku, o který se majitel vzorně stará

Živiny

  • Mezi nejdůležitější živiny patří dusík, fosfor, vápník, draslík, hořčík a kupodivu i síra.
  • Dusík - je základním stavebním prvkem,  podporuje růst a má regenerační vlastnosti.
  • Fosfor - podporuje růst travních lístků a tvorbu kořenového systému.
  • Draslík - podporuje odolnost trávy proti povětrnostním vlivům, zejména proti suchu a mrazu a také proti chorobám.
  • Hořčík - podporuje tvoření chlorofylu (zeleného barviva), který je potřebný pro průběh fotosyntézy.
  • Síra - její výskyt v přírodě pomalu klesá, proto se používá v jarních hnojivech zvlášť tam, kde trávník postihla sněžná plíseň a zanechala bílá místa.
  • Vápník - je důležitý pro růst trávy. Má regulační účinek v buňkách a přispívá k její stabilitě.
Zdravý travní porost
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Péče o trávník nespočívá jen v zalévání a sekání

Rozdělení hnojiv pro trávník

Rozlišujeme hnojiva krátkodobá a dlouhodobá. Krátkodobá se užívají tam, kde je potřeba, aby se hnojiva dostala k rostlině rychle. Nevýhodou je, že tráva může díky rychlému nástupu účinku hnojiva začít růst "nekontrolovaně" a nesouměrně. Také často dochází ke ztrátovosti při nevhodně zvoleném granulátu. Je lepší používat drobné granulky, které nemají tendenci se splavovat na jedno místo a kde by se mohl trávník vlivem vysoké koncentrace hnojiva spálit. Krátkodobá hnojiva také musíme aplikovat častěji za sezónu. Oproti tomu dlouhodobá hnojiva stačí aplikovat jen 2-3x za sezónu, jsou speciálně vyvinutá pro travnaté plochy a mají přesně vyvážený obsah důležitých látek a živin. Trávník jimi téměř není možné spálit. Dlouhodobé hnojivo se do půdy uvolňuje postupně a nám tak ušetří čas i práci.

Hnojivo pro trávník
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Granulované hnojivo pro jarní trávník

Zdravotně nezávadné

Při nákupu travních hnojiv se vždy ubezpečte, zda výrobce garantuje zdravotní nezávadnost. Nedokážeme ani při troše dobré vůle zajistit, aby na čerstvě pohnojený trávník nevběhly děti, domácí mazlíčci či volně žijící zvířata a ptáci. Všechna námi zakoupená a aplikovaná hnojiva by měla být bezpečná. Samozřejmě důsledně dbáme na to, aby se ke granulím nebo tekutému hnojivu nikdo neodpovědný nemohl dostat a případně je zkonzumovat.

Aplikace hnojiva

Jarní hnojiva bychom měli aplikovat do připraveného trávníku, tzn. že by měl být provzdušněný vertikutátorem, zbavený mechu a suchých listů, organických nečistot a odumřelých částí rostlin. Trávník posekáme. Samotným hnojením nejen podpoříme růst zdravé a svěží trávy, ale zároveň zminimalizujeme výskyt mechů, omezíme choroby a plevel. Hnojení se provádí nejlépe za beslunečného dne, tedy v den, kdy je nebe pod mrakem. Slunce by mohlo napomoci spálení trávy. Po aplikaci hnojiva trávník důkladně zalijeme.

Rozmetání hnojiva
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Hnojivo můžeme rozvážet po trávníku i speciálním vozíčkem, který ho rovnoměrně rozmetá

Jaké hnojivo pro trávník?

Můžeme použít hnojiva buď kapalná nebo ve formě granulí. Granulované hnojivo musíme rozsypávat po trávníku rovnoměrně, nejlépe za pomoci rozmetače. Jarním hnojivům také říkáme startovací. Např. trávníkové hnojivo START je určeno pro jarní hnojení od března do dubna. Obsahuje potřebné živiny pro rychlou regeneraci a nový růst, zejména dusík, hořčík a fosfor. Dá se použít i na vyhnojení půdy před novým výsevem travního semena při zakládání nového trávníku. Garden Boom Spring je ideálním hnojivem pro nastartování trávníku po zimě. Uvolňuje živiny postupně v rozmezí 2-3 měsíců. Toto hnojivo lze použít i během zbývající části roku.

Je tedy evidentní, že hnojení trávníku a zvlášť na jaře nemá smysl se bránit. Hnojivo trávě rozhodně neublíží, pokud ho budeme dávkovat s rozmyslem a podle návodu. Jde nám přeci o to, aby trávník, který celoročně šlechtíme a sekáme, byl v dobré kondici a odměnil se nám krásnou svěží zelenou barvou a stejnoměrně rostoucími lístky bez známek chorob. A soused může puknout závistí....

 

Publikováno: 4. 4. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová