reklama

Lavice z dlaždic

Pořádná bytelná lavička, která dlouho vydrží a vejde se na ni několik lidí nebo se na ni dá lehnout, to je právě to, co naší zahradě chybí. Snadno si ji uděláme z několika zahradních dlaždic a pár fošen.

Zahradní lavice z betonových dlaždic

Materiál a nářadí na výrobu lavice:

  • 12x dlaždice o velikosti 40 x 40 x 4 cm
  • 10x fošna 12 x 4 x 200 cm
  • závitová tyč, matky a podložky
  • vrták do betonu
  • vrták do dřeva
  • lazura či barva pro venkovní použití
  • navíc: svěrky, úhlová bruska
Materiál na výrobu lavice
Materiál na výrobu lavice (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Jak budeme postupovat?

1. Pro vrtání použijeme vrták do betonu, nejlépe s křížovou čtyřbřitou hlavou. Přesně si rozměříme otvory pro vrtání a to tak, aby byly v polovině šířky fošny, která nám bude tvořit sedací plochu lavice. 

Předvrtání otvorů do dlaždic
Předvrtání otvorů do dlaždic (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

2. Vrtáme  bez příklepu.  Použijeme hranolky o profilu 4 x12 cm, vrtat tedy budeme 6 cm od horní a boční hrany. První dlaždici si po vyvrtání použijeme jako šablonu. Pomocí svěrek ji připevníme k další dlaždici a vyvrtáme otvory.

3. Dlaždici si v místě vrtání podložíme odřezkem dřeva, aby se nám z druhé strany při dovrtání skrz nevyštípla. Vrtáme co nejvíce kolmo a se stálým tlakem, který občas povolíme, abychom vyčistili vrtaný otvor. Svěrky připevníme do kříže, aby se nám dlaždice neposunuly do žádné strany.

Vrtání do svorkami stažených dlaždic
Vrtání do svorkami stažených dlaždic (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

4. Použitý vrták má průměr 18 mm. Použijeme tedy závitovou tyč o průměru 16 mm. Tak budeme mít drobnou vůli pro malé odchylk y při vrtání. Přes dlaždici si označíme i otvory pro vrtání do dřeva. Ty vyvrtáme plochým vrtákem o šířce 18 mm.

5. K závitové tyči si připravíme matky a velké podložky, ty nám rozloží tlak při dotažení.  Protože lavice bude venku v zahradě, používáme spojovací materiál v nereznoucí povrchové úpravě.

Podložky a matice k tyči
Podložky a matice k tyči (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

6. Při navlékání dlaždic na závitovou tyč dáme na přední pohledovou stranu mírné zkosení hran, které dlaždici lemuje. Poslední dlaždici otočíme opačně, tak aby lem začínal i z druhé strany závitových tyčí.

Protažení tyčí otvory
Protažení tyčí otvory (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

7. Připravené hranolky natřeme třikrát odolnou barvou pro exteriér. Vrstvy necháme dobře zaschnout. Hotové hranolky střídavě s dlaždicemi navlékáme na závitové tyče. Práci provádíme ve dvou, aby se nám materiál nekřížil.

Navlékání dlaždic a fošen na tyče
Navlékání dlaždic a fošen na tyče (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

8. Provlečenou závitovou tyč dotáhneme a to tak, aby matky byly z přední strany zároveň s tyčí. Nedotahujeme úplně natvrdo aby nám dlaždice nepraskly. Přesahující závitovou tyč zakrátíme pomocí úhlové brusky.

Odříznutí konce závitové tyče
Odříznutí konce závitové tyče (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

9. Střídání betonu se dřevem nám vykouzlí na lavici hezkou texturu. Pokud jsme vrtali přesně, bude vrchní hrana dlaždic a dřeva zároveň. Lavici umístíme na vhodné místo do zahrady. Na manipulaci s ní jsou zapotřebí 4 chlapi, protože je těžká a stabilní. Pokud bude stát na slunném místě, připevníme si k ní stojan na slunečník, udrží spolehlivě i ten největší.

Stažení lavice maticemi
Stažení lavice maticemi (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Kompletace lavičky
Kompletace lavičky (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)
Vyvrtání otvorů
Vyvrtání otvorů (Zdroj: Pavel "Kutil" Zeman)

Publikováno: 3. 4. 2019, Autor: Pavel "Kutil" Zeman, Profil autora: Pavel "Kutil" Zeman