reklama

Trubač na zahradě nesmí chybět ani u vás

Pokud umístíte na pergolu či zídku rostlinu, dodáte místu pěkný vzhled, rovněž pokud chcete část zahrady skrýt před zraky zvědavců nebo zneprůhlednit plot, kde máte místo na odpočinek či grilování. Máte rádi kvetoucí rostliny, které nejsou náročné na údržbu? Zvolte si jednu, kterou si hned oblíbíte. Trubač na zahradě bude tou nejlepší volbou, jeho oficiální název je křivouš kořenující. Poradíme, kde jej vysadit a jak o něj pečovat, aby se mu u vás dařilo.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Toužíte umístit rostliny na pergolu či zídku? Trubač zahradu oživí (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Zajímavá rostlina na pergolu či zídku

Hledáte rostlinu na pergolu či zídku? Zasaďte si trubač alias křivouše kořenujícího (Campsis radicans).  Je to rostlina z čeledi trubačovité, původem z jihovýchodu severní Ameriky, kde roste na březích řek a v lesích. Jedná se o vytrvalou, opadavou, dřevnatou liánu, která dorůstá do výšky až 15 metrů. Její listy jsou vstřícné, lichozpeřené a květy jsou trubkovité (odtud přezdívka trubač) a obvykle mají oranžovočervenou barvu, ale některé mohou mít i vzácnou žlutou barvu. Tyto květy jsou zajímavé z několika důvodů. Někomu se jejich tvar může připomínat "rozvinutý" kalich na pití, zatímco jiným připomínají hudební nástroj. Květy rostou ve skupinkách po deseti kusech na koncích letorostů a mají tvar pravidelného pěticípého kalichu.

Květy trubače připomínají kalichy na pití
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Květy trubače připomínají kalichy na pití

Po výsadbě trubač na zahradě kvete od července do září. Plody této rostliny jsou dlouhé kožovité tobolky. Starší rostliny mají vzdušné kořeny, kterými se trubač přichytává k místům, po kterých se pnou.

Odrůdy a kultivary

Bylo vyšlechtěno mnoho zahradních kultivarů trubače, které můžete při výběru rostlin na pergolu či nevzhlednou zídku využít. Trubač na zahradě může být například kultivar Flamenco, který kvete nádhernými zářivě červenými květy. Pokud preferujete žlutou barvu, která se hodí designově do vaší zahrady, můžete zvolit kultivar Flava (Yellow trumpet). Tato rostlina rozkvétá na konci července sytě zlatožlutými květy dlouhými 5-7 cm. Kultivar s názvem Florida kvete červenooranžovými květy, zatímco keřovitý kultivar Speciosa má drobnější oranžové květy. Pokud chcete mít trubače na zahradě kvetoucí již od června, můžete zvolit kultivar Praecox, který má červenooranžovou barvu květů.

Žlutý kultivar vypadá velmi zajímavě
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Žlutý kultivar vypadá velmi zajímavě

Stanoviště a výsadba

Rostliny vhodné na pergolu či zídku potřebují slunné a dobře chráněné stanoviště, nejlépe orientované na jižní, západní nebo východní stranu. Trubač upřednostňuje lehké, propustné půdy bohaté na živiny. Nelze pěstovat na těžkých jílovitých půdách nebo na místech, kde hrozí přemokření. Ideálně by měl mít kořenovou část ve stínu zakrytou půdopokryvnými rostlinami. Můžete také použít mulč, který rozprostřete okolo kmene, aby kořenový systém lépe odolával suchu.

Trubač má velká poupata
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Trubač má velká poupata

Pro výsadbu trubače na zahradě vykopeme jámu o velikosti přibližně 50 × 50 cm. Na dno jámy můžeme přidat zralý kompost, který rostlinu vyživí. Po zasazení rostlinu zalijeme. Trubač na zahradě nepotřebuje příliš zálivky, protože má dužnaté kořeny, které si poradí s dočasným nedostatkem vody. Přílišné zamokření by mohlo způsobit hnilobu kořenů a plísně.

Během silných mrazů může trubač namrzat. V takovém případě jej na jaře ořízneme, obvykle znovu obráží. Nicméně je lepší ho na zimu zakrýt. Na začátku jara zkrátíme silné výhony a odstraníme suché a slabé větve. V jiných ročních obdobích rostlinu neřežeme, protože bychom tak připravili o poupata, která se objevují na vrcholech větviček. Tuto rychle rostoucí rostlinu raději přivazujeme nebo ji můžeme řezem udržovat v menším růstu. Kořeny totiž nemusí vždy unést váhu rostliny a při silném větru se trubač může vyvrátit nebo zlomit.

Využití trubače na zahradě

Pokud budete pěstovat rostliny na pergole či zídce, počítejte s jejich růstem. Bujně rostoucí trubač na zahradě brzy pokryje plochu kolem svého stanoviště. Na pokrytí pergoly nebo altánu je vhodné použít více rostlin, minimálně dvě až tři. Velmi se hodí také ke pnutí po zdech, zídkách, plotech nebo jiných místech, která chceme oživit.

Vyžití najde i jako ozdoba vchodu do domu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyžití najde i jako ozdoba vchodu do domu

Je vhodné první výhony přivázat. Trubač na zahradě lze také využít jako půdopokryvnou rostlinu. Může být vysazen i jako solitér ve formě stromku, v tomto případě je však nutné zajistit oporu, ideálně trojnožku. Jediné místo, kde není pěstování trubače vhodné, jsou nádoby na balkonech a terasách, protože zde často nekvete. Pro tyto prostory je lepší zvolit jiný druh rostliny, kterému malý kořenový systém nebude vadit.

 Zdroj: zahradaapriroda.cz; abecedazahrady.cz

Publikováno: 1. 6. 2023, Autor: Šárka Miškovská, Profil autora: Šárka Miškovská