reklama

Ve skleníku se daří teplomilným plodinám, jak je šetrně ochránit před škůdci a chorobami?

Výsadba zeleniny je již úspěšně za námi. Doba přijímání rostlin je prakticky ukončena a vegetace tak přechází do růstové části. Dnes se podíváme na to, jak ochránit zeleninu ve skleníku před škůdci, chorobami nebo nepříznivými vlivy, a to co nejšetrnější cestou.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Ochrana zeleniny ve skleníku spočívá hlavně v prevenci, výsledkem je spokojený pěstitel a bohatá úroda (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak ochránit zeleninu ve skleníku?

Dnes si povíme, jak ochránit zeleninu ve skleníku. Mnoho z vás se jistě setkalo se mšicemi, sviluškami nebo plísní na zelenině ve skleníku a během řešení problémů jste se začali zajímat, jak na ochranu, aby zásahy byly co nejméně nutné. Výskyt škůdců a chorob je výrazně závislý na tom, v jakém prostředí pěstujete. Mnoho let neudržovaný skleník, který obsahuje půdu chudou na živiny, není úplně ideální řešení.

Střídání plodin a každoroční rytí

I ve skleníku dodržujte pravidla pravidelného každoročního střídání plodin, které výrazně zabraňuje únavě půdy, případně také omezuje výskyt chorob. Podobně jako tomu je u záhonů, i zde pravidelně plodiny „točte“ tak, aby se jeden druh rostlin dostal na stejné místo nejlépe minimálně za tři roky nebo i déle.

Příprava skleníku na úspěšnou sezónu začíná už na podzim. K jeho desinfekci použijte vykuřovací svíci, která obsahuje síru a dokonale zlikviduje všechny škůdce. Skleník ale musí být prostý rostlin, protože ty by byly zahubeny. Nejšetrnější je, pokud skleník budete vykuřovat v noci, protože pokud je přes den ještě teplo, pak létá hmyz a vykuřování mu škodí. Svíce se vloží do kovové nádoby a zapálí, pak je nutné uzavřít dveře i okna skleníku a do prostoru nevstupovat. Při hoření síry vzniká oxid siřičitý, který je toxický, proto je nejlepší vykuřování započít až se západem slunce.

Rajčata napadená plísní - vhodná prevence zamezí škodám
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rajčata napadená plísní - vhodná prevence zamezí škodám

Nesmíte zapomenout ani na dokonalou přípravu půdy. I ve skleníku je nutné každoročně zrýt, ideálně ještě v kombinaci s vydatným hnojením chlévskou mrvou. Půdu ve skleníku přes zimu ponechejte v hrubé brázdě a plochy v něm rozhrabejte železnými hráběmi až na jaře.

Desinfekce půdy, ochrana vegetace a chyby při pěstování

S jarem rozbijte hroudy, půdu ve skleníku uhrabejte a pod povrch zapravte dusíkaté vápno. Jde nejen o perfektní desinfekci půdy, která je nejen obohacena o vápník, který potřebují hlavně papriky a rajčata při vývinu plodů, ale i o účinného likvidátora škůdců a zárodků chorob. Dusíkaté vápno v půdě po zapravení musí být udržováno ve vlhčím prostředí, takže pravidelně zalévejte po dobu tří týdnů. Pak už můžete začít s výsevy.

Po výsadbě zeleniny ve skleníku se často setkáváte se mšicemi. Na ty dobře funguje například bazalka vedle rajčat, která je tak proti těmto škůdcům chrání. Postřik v případě napadení, kde nejvíce cíleným terčem jsou papriky, namíchejte z vody, kypřicího prášku do pečiva, rostlinného oleje a trošky jaru nebo mýdla jako smáčedla. Všechny postřiky aplikujte až k večeru, aby nedošlo k poškození listů, slabé kapičky mohou působit jako lupa.

Zdravé rostliny ve skleníku dělají radost, úroda pak radost dvojnásobnou
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zdravé rostliny ve skleníku dělají radost, úroda pak radost dvojnásobnou

Stejně tak nikdy nezalévejte na list. Zalévání provádějte brzy ráno a v podvečer, nezapomínejte také, že skleník je nutné ve vedrech větrat. Nebojte se proto nechat otevřené dveře. Za deštivého počasí větrejte také, protože tím snížíte vlhkost ve skleníku, a tím se sníží riziko napadení plísněmi.

Zdroj informací: floranazahrade.cz

Publikováno: 4. 6. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich