reklama

Čím osázet balkonové truhlíky a nádoby?

V tuto dobu osazujeme balkonové truhlíky a nádoby vhodnými rostlinami. Nejčastěji používané jsou muškáty, ale i begónie, petúnie nebo třeba verbeny. Máme pro vás několik tipů, jak vhodně balkonové truhlíky osázet a jak dopřát rostlinám bohatou výživu a ochranu před chorobami a škůdci.

i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Je čas na osázení balkonů truhlíky a nádobami. Jaké rostliny si vyberete? (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Rostliny na balkon

Přišel čas osázet naše balkony, ale i parapety, terasy nebo třeba obrubníky nádobami s balkonovými rostlinami. Ideální jsou nejen truhlíky, ale i nejrůznější květináče, keramické nebo okrasné nádoby. Mezi našimi nejčastěji pěstovanými balkonovkami jasně vedou muškáty, čili pelargonie.

Muškáty, odborně také pelargonie (Pelargonium), řadíme do čeledi kakostovitých. Jsou známé především jako okrasné rostliny, které zdobí truhlíky na okenních parapetech. Vyznačují se dužnatými stonky, které jsou poseté drobnými chloupky a mají lepkavý povrch. Listy rostou střídavě či vstřícně v závislosti na odrůdě. Mají dlanitý tvar. Květenství je uspořádáno do nepravidelného okolíku či okoličnatého vrcholíku.

Nejčastěji se pěstují odolní kříženci odrůd, kteří se ještě šlechtí. Muškáty jsou víceleté rostliny, které budou při správné péči kvést i několik let po sobě.

Stanoviště pro muškáty by mělo být spíše slunné nebo alespoň dostatečně světlé. Některé druhy přímého slunce nesnášejí dobře a mohou trpět úžehy a spálením, nicméně úplný stín není u muškátů úplně žádoucí. Půda musí být kyprá, humózní, dobře vyživená a propustná. Pokud si zakoupíme muškáty v transportních obalech, je potřeba je co nejdříve přesadit do truhlíků, kde se jim daří nejlépe. Použijeme substrát určený přímo pro pelargonie.

Do truhlíku vložíme několik květináčů
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do truhlíku vložíme několik květináčů

Velmi praktickou vychytávkou je, pokud truhlík naplníme zeminou asi z 1/3 a potom do truhlíku rozestavíme květináče. Všechno pak překryjeme vrstvou zeminy.

Květináče v truhlíku zasypeme zeminou
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Květináče v truhlíku zasypeme zeminou

Poté květináče vyjmeme a máme dokonale připravené místo pro výsadbu rostlin.

Do takto upravených truhlíků můžeme vysadit oblíbené balkonovky
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do takto upravených truhlíků můžeme vysadit oblíbené balkonovky

Do 60 cm dlouhého truhlíku se vejde přibližně sedm sazenic. Myslíme přitom na to, zda chceme mít porost bohatý a převislý, nebo spíše řidší, tvořený vzpřímenými kultivary. Muškáty můžete doplnit i jinými druhy balkonových rostlin. Oblíbené jsou třeba petúnie, bakopy, begónie, aksamitníky a podobně.

Při přesazování muškátů zkontrolujeme jejich kondici
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Při přesazování muškátů zkontrolujeme jejich kondici

Mykorhizní houby

Symbióza mykorhizních hub a rostlin je přirozenou součástí přírody. Pokud si tuto skvělou spolupráci hub a rostlin přeneseme do zahrady, máme jistotu silných a zdravých rostlin. Mykorhizní houby podpoří růst a zdraví rostlin, výrazně sníží potřebu zálivky, zvýší odolnost rostlin proti stresu při přesazování nebo v období sucha. Díky houbám rostliny více pokvetou a budou bohatěji plodit.

Pro zdravý a bohatý růst rostlin jsme vyzkoušeli Mykorhizní houby pro balkonové květiny.
Mykorhizní houby rodu Glomus tvoří symbiózu s kořeny pěstovaných rostlin. Vytvořená mykorhiza umožňuje lepší příjem vody a živin (zejména fosforu a draslíku) a jejich efektivnější dodání rostlinám. Tím zajišťuje rostlinám lepší a vyrovnaný růst, bohatší a zdravější kořenový systém, větší nasazení květů, dlouhodobější kvetení a vyšší odolnost proti nepříznivým vlivům.

Do truhlíku s muškáty, resp. do připravených míst pro jejich výsadbu, vysypeme 1 odměrku dávky mykorhizních hub a můžeme přesazovat.

Použitím mykorhizních hub rostlinám prospějeme
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Použitím mykorhizních hub rostlinám prospějeme

Zálivka s přídavkem

Pokud do zálivky přidáme výtažek z mořské řasy a extrakt z rašeliny slatinného typu, získáme dokonalý koktejl prospěšných látek pro naše muškáty, ale nejen pro ně. Směs používáme na všechny druhy rostlin – pokojové rostliny, balkonové rostliny, letničky, zeleninu, ovocné dřeviny, okrasné dřeviny, trvalky, orchideje, konifery. Aplikovat ji můžeme ve formě zálivky, dále postřikem na list nebo mořením semen před výsevem či mořením cibulí před výsadbou. Zálivku je možné kombinovat s jednotlivými minerálními hnojivy v závislosti na druhu a požadavcích pěstovaných rostlin.

AlgaHumin je extrakt z rašeliny slatinného typu, která obsahuje vysoký obsah huminových látek, a hnědé mořské řasy. Mořská hnědá řasa je bonus pro rostliny, protože rostlinám dodá biologicky aktivní látky (enzymy, aminokyseliny a fytohormony – auxiny, gybereliny, cytokininy – růstové látky odporující vytváření kořenového systému, listy, stonky, kvetení i vývoj plodů) a množství živin včetně stopových prvků. Rostliny tak lépe rostou.

Huminové látky usnadní transport živin do rostliny. AlgaHumin má příznivý a komplexní vliv na rostliny. Podporuje jejich zakořeňování, růst a kvetení, zvyšuje přirozenou obranyschopnost vůči abiotickému stresu, zlepšuje regeneraci při poškození. Opakovaná aplikace přípravku zlepšuje kondici pěstovaných rostlin a zvyšuje jejich výnos a kvalitu.

Do zálivky přidáme výtažek z rašeliny a mořských řas
i (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Do zálivky přidáme výtažek z rašeliny a mořských řas

Lepší využitelnost živin znamená podstatné snížení spotřeby hnojiv. Rostlinám se tak zvyšuje obranyschopnost, výnos a kvalita.

Škůdci

Muškáty a balkonové rostliny celkově trpí především na napadení mšicemi, sviluškami nebo smutnicemi či molicemi. Abychom si byli jisti, zda naše balkonovky navštěvují právě tito vybraní škůdci, umístíme do truhlíků žluté lepové destičky, které nám bezpečně určí jejich výskyt.

Žluté lepové destičky přilákají drobné škůdce
Žluté lepové destičky přilákají drobné škůdce (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)
Mezi úporné škůdce našich rostlin na balkon patří molice, mšice nebo svilušky
Mezi úporné škůdce našich rostlin na balkon patří molice, mšice nebo svilušky (Zdroj: Prima DOMA MEDIA, s.r.o.)

Pokud si vysadíme do truhlíků a květináčů i další balkonové rostliny a letničky, zpříjemníme si prostor na našem balkoně, terase nebo zkrášlíme okenní parapety. Mezi nejprodávanější balkonovky patří lobelky, minipetúnie, povíjnice, aksamitníky (afrikány), gazánie, lichořeřišnice, ostálky, verbeny, šruchy, smil nebo kopretiny.

Nemusíme se zaměřovat jen na jeden či dva oblíbené druhy balkonovek, můžeme zkusit letničky kombinovat. Nemusíme se držet přesně vybraných kultivarů. Důležité je vysadit do stejného truhlíku rostliny se stejnými nároky na slunce a závlahu.

Můžeme vyzkoušet třeba pestrobarevnou kombinaci vhodnou na slunce - milion bells nebo minipetúnie, jiřinky, hledíky a muškáty. Kombinace fialových a bílých minipetúnií a kopretin je symbióza, která je neokoukaná, a zářivě růžová povíjnice batátová ji prosvětlí.

Retro styl je in. Výrazné listy, ať už barvou, nebo tvarem, jsou zajímavou volbou pro letní truhlíky. To je spojení povíjnice, pokojové kopřivy a begónie. Nápadů a možností je téměř nekonečně mnoho. Záleží jen na nás a naší fantazii.

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů, rubrika Zahrádkářská poradna; pestitelka.cz; eshop.rselina.cz

Publikováno: 3. 6. 2023, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová