reklama

Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony

Vyvýšené záhony na zahradě se hodí nejen na menší pozemky. Nabízejí zajímavý způsob, jak ozvláštnit prostor a zlepšit pěstební výsledky tam, kde není dostatečně dobrá bonita půdy.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Vyvýšené záhony na zahradě plné květin každého okouzlí

Vyvýšené záhony na zahradě vždycky překvapí

Vyvýšené záhony na zahradě vám pomohou při pěstování okrasných i užitkových rostlin. Jejich výhody plynou z toho, že jsou umístěné nad terénem, takže nejsou závislé na daném podloží. Také se ke kořenům pěstovaných rostlinek nemohou prakticky dostat škůdci jako krtci nebo hraboši. A ve výčtu plusových položek můžeme směle pokračovat dál.

Vysloveně jsou vyvýšené záhony na zahradě vhodné na menší pozemky, kde bojujete o každý kousek místa. Umístit je ale lze i na terasy a balkony a pochopitelně také na plochy s betonem nebo kamínky. Koho trápí bolavá kolena nebo záda, ocení, že se k nim nemusí tolik ohýbat. Ale jsou výborným řešením nejen pro zahrádkáře, ale i pro rostliny v nich pěstované. Poskytují jim totiž lepší mikroklimatické podmínky, protože se lépe prohřívají a poměrně rychle v nich tlejí i organické složky. Díky tomu rostliny rychleji rostou a dávají větší úrodu. Teplejší půda také dovoluje začít s výsadbou dříve než u klasických záhonů. Zvýšený terén a ohraničení záhonků nejen zabrání přístupu škůdcům z živočišné říše, ale sníží se i celkové zaplevelení.

Jak si postavit vyvýšený záhon?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Vyvýšené záhony na zahradě jsou v neposlední řadě také zajímavým prvkem, který má své místo i na větších pozemcích. Zaujmou zkrátka na první pohled, k čemuž přispívají i materiály, které na ně použijete. Nejčastěji to bývá dřevo, které ladí s přírodním prostředím, ale pěkně vypadají i ty betonové nebo kamenné. Často se používají i nejrůznější plasty, pletiva nebo kovové pláty. Ve venkovských a přírodních zahradách se nebojte použít i zdánlivě netradiční materiál jako proutí, nejlépe ratanové. Každý materiál si nese svoje výhody a nevýhody: například dřevo má pochopitelně kratší životnost než beton nebo kov. Domácí kutilové si vyvýšený záhon vyrobí určitě sami. Ale i v hobby marketech je dostatečný výběr již hotových a pěkných záhonů připravených jen k umístění, naplnění a osázení.

Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony

Vše začíná plánováním

K zakládání vyvýšených záhonů na zahradě je nejlepším obdobím jaro, ale stihnete to i v pozdním létě nebo na podzim. Někdo dává přednost tradičním obdélníkovým a čtvercovým tvarům, ale zvláště na květiny se hodí i tvary méně obvyklé. Podstatné je, abyste k nim měli dobrý přístup, a mohli je tak dobře zalévat a plít. Pokud budou umístěné u zdi, pak volte ty užší. Výška závisí na tom, co v nich budete pěstovat. Nižší (výška mezi 20 – 30 cm) jsou vhodné na okrasné květiny, do vyšších (maximální výška 70 – 80 cm) vysázejte zeleninu nebo okrasné dřeviny s většími kořeny.

U vyvýšených záhonů určených na terasu nebo balkon dbejte na to, aby nebyly moc těžké, takže volte raději ty menší a nižší, případně variantu na nožičkách. Umístění záhonů ovlivňuje do jisté míry i skladba výsadby – například u těch, které stojí volně v prostoru, dejte vysoké rostliny doprostřed a u těch umístěných u zdí a dalších zábran, dejte vyšší rostliny dozadu.

Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Zahradám i terasám sluší tak trochu jiné záhony

Na vrstvení záleží

Než do vyvýšeného záhonu umístíte hlavní náplň, vyložte ho fólií, v případě, že stojí přímo na zemi, dejte do něj ještě pro jistotu mřížku, aby byla ochrana před hlodavci a krtky účinnější. Na samotné dno patří dřevnatý, chemicky neošetřený materiál, jako jsou větve a kůra. Tuto vrstvu prosypte zeminou a lehce udusejte. Následuje vrstva dřevěné štěpky a pak hnůj nebo rostlinný odpad (opět chemicky neošetřený a zdravý). Pak přidejte vrstvu kompostu a nakonec kvalitní zeminu, která může být promíchána ještě s trochou kompostu. Toto vrstvení mimo jiné zaručí, že se bude v záhonech postupně tvořit prsť bohatá na živiny a vy nebude muset hnojit. Vyvýšené záhony na zahradě nepotřebují každý rok obměňovat náplň, s výjimkou horní vrstvy, kterou je nutné doplňovat a občas obohacovat, ale jednou za pět šest let se novému naplnění nevyhnete.

I když se v tomto typu záhonů lépe drží vlhkost i teplota, průběžně musíte i je zalévat, míra zálivky závisí pochopitelně na tom, co v nich roste. Zaléváním se postupně snižuje horní vrstva, takže se může stát, že i během sezony bude nutné zeminu doplnit.

Co lze na vyvýšených záhonech pěstovat?

Odpověď je jednoduchá – prakticky všechno. Od okrasných květin, menších dřevin i trav, přes bylinky, zeleninu a drobné ovoce, jako jsou třeba jahody. Nicméně užitkové rostliny mají vyšší nároky na živiny, takže na to myslete při vrstvení náplně a připravte jim výživově bohatší koktejl.

Publikováno: 1. 6. 2023, Autor: | autor: Romana Slaninová | zdroj: www.otevrenazahrada.cz, www.radimejak.cz