reklama

Pěstovat nebo nepěstovat? Škumpa je krásná, ale nebezpečná

Škumpa orobincová (Rhus typhina) je krásná dřevina, která roste v nejedné zahradě i městské zástavbě. Na druhou stranu má její krása i protistranu v podobě negativ - je jedovatá a ráda se nekontrolovaně rozrůstá. Oblíbíte si ji, nebo u vás bude mít dveře zavřené?

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rhus typhina neboli škumpa orobincová je krásný strom (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Rhus typhina neboli škumpa orobincová

Rhus typhina neboli škumpa orobincová je okrasný keř či strom, který může dorůst až do výšky 10 m. Má hluboký kořenový systém s mnoha kořenovými výhony, díky kterým se rostlina rychle sama šíří, a proto ji musíte v tomto směru omezovat. Letorosty jsou silně osázeny hnědými chloupky, zatímco starší větve jsou již holé. Kvete na latách tvaru palice, které mají u samčích rostlin žlutozelenou barvu, u samičích rostlin pak červenou. Plody jsou také dekorativní - červené plstnaté peckovice, které jsou v hustých přímých plodenstvích na rostlině přítomné až do zimy, kdy už ztratila olistění.

Na podzim získávají listy škumpy krásnou barvu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na podzim získávají listy škumpy krásnou barvu

Pěstování Rhus typhina není náročné

Škumpa, Rhus typhina, původem ze Severní Ameriky, je velmi nenáročná. Pěstovat ji můžete na suchých, mokrých, písčitých i kamenitých půdách. Odolává mrazu, nevadí jí ani zasolená půda či záplavy, a vyhovuje jí co nejsvětlejší stanoviště. I proto se jí daří všude, což je výhoda i nevýhoda, neboť by mohla stát se invazivním druhem. Pokud ji chcete tvarovat řezem, provádějte ho v předjaří.

Proč škumpu pěstovat?

Škumpa se u nás pěstuje jako okrasný strom a v podzimní a zimní zahradě nadělá opravdu mnoho radosti. Listy v období podzimu mění barvu na jasně žlutou, oranžovou až červenou. Plodenství dozrává a postupně se zbarvuje do růžovočervené barvy, kde zůstává celou zimu v tmavě fialové barvě. Díky tomu, že zvládne téměř jakékoli podmínky, můžete ji využít i na místech, kde se jinému stromu dařit nebude. Dřevo Rhus typhina se také používá v řezbářství pro svou výraznou, zajímavou zelenou a hnědou kresbu.

Plodenství v temně fialové zdobí strom celou zimu
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plodenství v temně fialové zdobí strom celou zimu

Proč se naopak škumpě vyhnout?

Na druhou stranu obsahuje strom pryskyřičný olej, třísloviny i další látky, které mohou při poranění stromu vytékat. U citlivých osob či dětí může kontakt s nimi způsobit dotykovou alergii – zčervenání pokožky, zánět nebo vznik puchýřů. Jde o jedovatou rostlinu, ale pravděpodobnost jejího požití je malá, protože plody nejsou atraktivní. Problémem je také její kořenový systém a rychlé rozrůstání do okolí. Pokud škumpu pokácíte, je to pro ni podnět ke zmlazení v kořenové části a tvorbě dalších kořenových výrostků. Opakované sečení také nepřináší kýžený účinek, rostlina se naopak zahušťuje a rozrůstá. Pro kompletní a definitivní odstranění musíte použít herbicid. Další možností je navrtání kmene nebo loupání kůry či nátěr pařezů po kácení.

Příbuzní Rhus typhina, kterým se raději vyhněte

Existuje také další druh škumpy, než je Rhus typhina, a to škumpa zákeřná (Rhus toxicodendron), která je velmi jedovatá. U nás však na ni téměř nenarazíte. Podobně je to se škumpou jedovatou (Rhus radicans).

Zdroj informací: ochranarskaprirucka.cz; priroda.cz

Publikováno: 7. 6. 2023, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás dále zajímat

Škumpa

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Škumpa - rostlina, kterou nepěstovat na zahradě.