reklama

Založení skalky promění fádní zahradu na úžasnou horskou scenérii

Skalka na zahrádce promění každý nevzhledný či fádní kout v úžasnou scenérii připomínající horské prostředí. Mírně svažitý pozemek je pro vybudování takového místa přímo ideální. Skalku však můžeme založit prakticky kdekoliv. Jen si musíme vše důkladně promyslet a naplánovat. Pečlivé plánování a precizně odvedená práce se nám odmění úchvatným místem, které pohladí nejen naše oči, ale i duši.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Fádní kout zahrady se po založení skalky promění v úžasnou scenérii (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Proč zakládat na zahrádce skalku?

Krásná zahrádka je snem snad každého z nás. Pokud máme místečko, prázdný roh u domu či plotu, můžeme se pustit do budování skalky. Kouzelná scenérie připomínající miniaturní pohled na horské prostředí se stává čím dál více designovým doplňkem zahrad. Kombinace kamenů skalniček a alpinek dokáže okouzlit nejednoho z nás.

Mírně svažitý terén je pro vybudování skalky na zahrádce přímo ideální. Pokud má však naše zahrádka naprosto rovný terén, není to problém. Jen bude zapotřebí větší zásah a modelování terénu, aby skalka nevypadala nepřirozeně. Na úplném začátku je dobré použít zdravý selský rozum. Každý krok je dobré promyslet, je třeba zvolit správné místo pro budování, vybrat vhodné kameny i rostliny.

Volba vhodného místa je tedy naprosto zásadní. Skalku můžeme založit jak na slunném místě, tak i v polostínu či úplném stínu. Každá varianta však potřebuje správnou volbu květin. Při výběru ideálního místa musíme přemýšlet nejen esteticky, ale i prakticky. Budování skalky např. pod stromem není právě ideální volbou. Na podzim bychom ji měli zasypanou spadaným listím. Úklid by netěšil nikoho z nás.

Dalším kritériem je velikost skalky na zahrádce. Měli bychom zcela bez emocí zvážit, kolik času můžeme našemu výtvoru věnovat při pravidelné údržbě a péči o ni. Jestliže disponujeme dostatkem času, nemusíme se bát vybudovat na zahradě skalku větších rozměrů. Při budování miniaturní horské scenérie bychom to neměli v žádném případě přehánět s kameny. Vždy je lepší volit kameny jednoho druhu a zasadit je tak, aby skalka vypadala zcela přirozeně.

Mírně svažitý terén je pro vybudování skalky přímo ideální
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Mírně svažitý terén je pro vybudování skalky přímo ideální

Před budováním skalky na zahrádce je dobré zbavit se nepříjemného plevele. V budoucnu se nám pak nemůže stát, že naši skalku budou hyzdit pampelišky, bodláky nebo svlačec. V žádném případě nemůžeme vybudovat perfektní skalku během jednoho dne. Do samotného budování se můžeme pustit již na podzim, ale výsadbu skalniček a alpinek necháváme na jaro. Aby naše skalka vypadala autenticky, je dobré pro její založení použít kámen, který je pro danou lokalitu typický. Výtvor pak bude působit přirozeně.

Do úplného základu však musíme použít drenáž. Jedná se drobounké kamínky a drť, která bude sahat do hloubky 20 až 50 cm. Přesně tímto krokem získáme pro rostlinky správné podmínky, kdy bude zajištěn nutný odtok vody. Na drenáž již můžeme začít pokládat kameny, které by měly být zhruba z jedné třetiny zapuštěny do drtě a kamínků. Tímto způsobem se kameny dobře uchytí a silný vítr pak nebude mít šanci s nimi ani pohnout. Jednotlivé kameny pokládáme zcela systematicky, částečně si s jejich umístěním musíme pohrát. Chceme, aby naše skalka vypadala přirozeně. V případě, kdy se rozhodneme pro vybudování větší skalky, musíme mít na mysli údržbu našeho díla. Ve skalce musíme vybudovat přístupové cesty, abychom se dostali na jakékoliv místo.

Je dobré použít kámen, který je pro danou lokalitu typický
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Je dobré použít kámen, který je pro danou lokalitu typický

Podle stanoviště skalky na zahrádce vybíráme vhodné rostlinky

Jestliže založíme skalku na zahrádce na podzim, navršená zemina, drenáž i položené kameny si přes dlouhé zimní období perfektně sesednou. Na jaře pak můžeme rovnou vysazovat rostliny, které budou na skalce ozdobným prvkem. Běžně je můžeme pořídit v zahradních centrech. Vždy vybíráme zdravé rostlinky, které mají kořenové baly. Vhodných skalniček existuje opravdu nepřeberné množství a jejich výběr volíme dle místa, kde jsme skalku založili a podle zálivky, kterou rostliny vyžadují. Pokud máme skalku vybudovanou na slunném místě, nemůžeme ji osadit rostlinkami, jež vyžadují polostín či stín.

Skalku vybudovanou na slunném stanovišti můžeme osadit např. netřesky, mateřídouškou, nízkým kosatcem, pupalkou, rozchodníkem či nízkými kobercovými floxy. Jestliže máme skalku umístěnou v polostínu, můžeme volit pro osázení prvosenku, kandíky, dřípatku horskou nebo trávničku přímořskou. A v případě, že jsme pro založení skalky zvolili vlhké stanoviště, můžeme na skalku zasadit hořec čínský, prvosenku růžovou, zběhovec plazivý či pryskyřník. Na skalku můžeme s klidným srdcem zasadit i různé druhy dřevin, jakými jsou např. malé zakrslé keříky. Skalničky vysazujeme postupně.

Na slunné místo se báječně hodí netřesky
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Na slunné místo se báječně hodí netřesky

Stejně, jako jsme přemýšleli nad uložením kamenů, musíme přemýšlet i nad rozmístěním květin. Např. plazivé rostlinky budou perfektně vypadat v horní části skalky. Skalničky nikdy nevysazujeme příliš blízko jednu k druhé. Sice se nám bude ze začátku zdát, že naše skalka na zahrádce zeje prázdnotou, ale ve chvíli, kdy rostlinky uchytí a začnou se rozrůstat, úžasně zaplní veškerá místa a skalka bude vypadat přirozeně a naprosto úchvatně. Po dokončení výsadby musíme skalku dostatečně zalít a doplnit zeminou na místech, kde zem slehla, a nakonec povrch zasypeme štěrkem, který bude v místě držet potřebnou vlhkost.

Zdroj informací: bydleni.instory.cz; prozeny.cz; abecedazahrady.dama.cz; veselebydleni.cz

Publikováno: 8. 6. 2023, Autor: Beata Boháčová, Profil autora: Beata Boháčová