Léky pro rostliny mohou pocházet i z vaší lékárničky. Věděli jste to? Zdá se vám to neuvěřitelné? Vysvětlíme vám, jak se věci mají. Ač se to jeví dost kontroverzně, některé léky, které máte ve své lékárničce, skutečně mohou pomoci oživit vaše rostliny. Pojďme se na ně spolu podívat.
Léky pro rostliny
Léky pro rostliny nemusíte hledat v zahradnictví, možná je najdete i ve své lékárničce. Samozřejmě to neplatí pro absolutně všechny léky, které v lékárničce máte, ale jsou známé preparáty, které působí blahodárně nejen na lidské zdraví, ale oživí i pokojovou rostlinu. O jaké léky se jedná? Přichystali jsme si pro vás seznam.
Víte, jak pěstovat borůvky v kombinaci s okrasnými rostlinami?
- Léky pro rostliny, jako třeba Vitamín B1, stimuluje růst kořenů a květů.
- Vitamín B2 reguluje odolnost rostlin vůči suchu.
- Nikotinamid, čili vitamín B3 pomáhá při celkovém růstu rostlin.
- Vitamín B12 podporuje u rostlin zdravé listy. Podporuje především růst listové zeleniny. Kromě toho také zlepšuje rostlinám příjem živin.
- Monohydrát síranu zinečnatého pomáhá při syntéze určitých proteinů, což rostlině pomáhá s tvorbou chlorofylu.
- Vitamín C reguluje u rostlin jejich buněčné dělení a růst.
- Vitamín D3 posiluje a urychluje tvorbu kořenů.
- Vápník podporuje zdravý kořenový systém rostlin. Eliminuje jejich zakrnělý a hubený růst. Podporuje také i tvorbu nových listů.
- Multivitamín s kyselinou listovou a vitamínem C pak zvyšují vitalitu semen a podporují sazenice.
Hnojení léky z lékárničky
Užívání léků z lékárničky se může jevit jako kontroverzní. Faktem je, že nejde o nic nového. V případě, že byste měli doma tyto vitamíny po datu spotřeby, vždy je lepší je takto zužitkovat, než aby se vrátily do lékárny k zničení. Léky totiž ani po expiraci nejsou pro rostliny toxické a neztrácejí na své účinnosti. Přidat je můžete do hnojiva nebo třeba do kompostu. Nebo z nich vytvořte roztok a rostliny jimi jednou měsíčně zalévejte.
Syrovátkový nebo sojový protein
Syrovátka je velmi zdravá, protože obsahuje velké množství lehce stravitelných bílkovin a také i celou řadu minerálních látek a vitamínů. Lidé ho užívají k snižování hladiny cholesterolu, hubnutí, posilování imunity, k tvarování svalů, podpory dobré stavby kostí a zubů i detoxikaci organismu. Poradí si dokonce i s projevy akné, ekzémy, lupenkou a dalšími kožními problémy. No, a když smícháte 120 ml syrovátky se 7 litry vody, můžete ji také použít k hnojení kyselomilných rostlin. Může vám pomoci s úpravou pH půdy.
Epsomská sůl
I Epsomská sůl je známá pro své blahodárné účinky. Tiší bolest při artritidě, snižuje otoky dolních končetin, uvolňuje svaly, neutralizuje zápach, mírní stres a podporuje i regeneraci po výkonu. Věděli jste však, že kromě toho všeho je také pokladem pro zahrádkáře? Epsomská sůl, čili síran hořečnatý, je pro svou kombinaci síry a hořčíku velmi příznivý i pro život rostlin. Podporuje jejich růst a v případě, že vám rostliny žloutnou, můžete je i pomocí Epsomské soli zachránit. Je totiž velmi pravděpodobné, že trpí nedostatkem hořčíku. K použití Epsomské soli přitom můžete využít různé techniky. Velmi účinný je roztok vyrobený smícháním 2 lžic Epsomské soli s 3,5 litry vody. Tím můžete rostliny jednou měsíčně zalévat nebo je jím postřikovat.
A jak je to s Aspirinem?
Aspirin je hojně doporučovaný lék, který má prodloužit životnost řezaných květin a měl by i preventivně chránit rostliny před různými chorobami. Někteří dokonce i tvrdí, že podporuje kořenění. Jenže tu jsou i odborné studie, které zase pro změnu tvrdí něco jiného a řadu věcí rozporují. Faktem je, že k léčbě rostlin aspirin používali již v starověkém Sumeru. A pravda také je, že rostliny skutečně dokáže ochránit před chorobami. Sice jen krátkodobě, a také i s jistou mírou toxicity, nicméně studie aktuálně naznačují, že by mohl aspirin pomáhat rostlinám lépe tolerovat sucho.
Viagra i rostlinu postaví do pozoru
Poslední překvapivé odhalení přinesla jedna zajímavá studie o Viagře, která zjistila, že umí prodloužit životnost řezaným rostlinám. Dokáže to díky zpomalení rozpadu cyklického guanosinmonofosfátu.
Publikováno: 3. 6. 2023, Autor: | autor: Adriana Dosedělová | zdroj: balconygardenweb.com, bestlifeonline.com, epicgardening.com, houseplanttresourcecenter.com, processingmagazine.com