Chcete mít dobrou úrodu brambor? V červnu bychom rozhodně neměli zapomenout na péči o vysazené brambory, jejichž natě začaly rychle růst. Pokud ještě nejsou moc vysoké, je ta nejlepší doba pro jejich přihrnutí. Na následujících řádcích si řekneme, jak a proč byste měli přihrnovat brambory a také, jaké další pozitiva tato činnost má.
Jak si zajistit velkou úrodu brambor?
Chcete mít velkou úrodu brambor? Vyzkoušejte jednoduchý trik s hrůbkováním. Brambory bychom měli přihrnovat několikrát za sebou. První přihrnutí je možné provést naslepo ještě v době, kdy nerostou natě, tedy do dvou týdnů od výsadby. Pak je nutné přihrnování provést ještě minimálně jednou nebo dvakrát. S touto činností končíme ve chvíli, kdy jsou již natě vysoké a hrozilo by tak jejich poškození.
Řádky brambor se přihrnují z několika důvodů. Tím prvním je podpora růstu rostlin, kdy nahrnováním prokypřené půdy dochází k intenzivnějšímu růstu podzemních orgánů, tedy kořenového systému a hlíz, díky čemuž jsou i celé rostliny lépe vyvinuté. Nahrnování půdy k rostlinám také brání odparu vláhy.
Druhým důvodem je prevence růstu plevelů mezi řádky. Pokud byste nahrnování úplně po výsadbě vynechali, budete mít nejen menší úrodu, ale také velké problémy se všudypřítomným plevelem, který se v neudržované půdě bude velmi rychle rozšiřovat. Přihrnování brání růstu plevelů jak na dně brázd, tak na bocích hrůbků.
Vhodné nářadí jako základ úrody brambor
I z malé plochy můžete mít velkou úrodu brambor, pokud použijete vhodné nářadí. Na menší plochy, kde pěstujete brambory, vám bohatě postačí motyka, která ale nesmí být klasické konstrukce. Pro přihrnování brambor je nutné sáhnout po motyce, jejíž pracovní část je srdcovitého tvaru, umožní to tak precizní odebírání půdy ode dna brázd směrem k vrcholu hrůbku.
Větší plochy si žádají už využití vhodné malé zemědělské techniky. Dobrým příkladem je stavebnicový malotraktor, který má možnost nejen osazení speciálními proorávacími koly, které se nasazují místo tažné nápravy. Do vrchního závěsu se pak zapojí hrobkovací radlice. Nezbytným pomocníkem je také vysokootáčková rotační plečka, u níž lze jednoduše upravit šíři záběru. Díky tomu se před přihrnováním nakypří půda do hloubky maximálně 10 cm, což postačí pro další práci.
Po dokončení kypření mezi řádky brambor se pohonná jednotka přesadí na velkou převodovou skříň a zajistí se. Přejezdem mezi řádky a zahloubením radlice do nakypřené půdy dochází k nahrnování dokonale nakypřené půdy směrem k hrůbkům. Před vjetím do řádků není na škodu si zkontrolovat, zda máte správně nastavenu radlici ve smyslu šíře brázdy. Celý proces opakujte zhruba za dva týdny dle potřeby, ale když je nať už příliš velká a začíná kvést, pak již další přihrnutí není vhodné z důvodu možnosti poškození natí. Pak už se můžete těšit na velkou úrodu brambor.
Zdroj informací: zahradnickakucharka.cz
Publikováno: 11. 6. 2023, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich