Zahrada v oranžové barvě patří mezi velmi výrazné, které nelze přehlédnout. V případě květů s oranžovou barvou je to jen dobře. Oranžových odstínů rostlin v přírodě není mnoho, a pokud si chcete vytvořit pouze oranžovou zahradu, uvidíte, jak ji tato barva doslova rozsvítí.
Zahrada v oranžové barvě
Jak asi vypadá zahrada v oranžové barvě? V Českém Brodě existuje tzv. Oranžová zahrada a podobnou naleznete třeba v Itálii. Tento název je používaný v Římě k popisu parku Savello (Parco Savello). Oranžová zahrada se mu říká podle množství pomerančovníků, které v tomto parku rostou. Pomerančovníky jsou ale jen jedny z mnoha krásných rostlin, jejichž květy nebo plody se mohou honosit oranžovou barvou.
Kutil Martin si postavil na zahradě mlýn
Jaro
Škornice warleyská
Škornice (Epimedium x warleye) je poloopadavá trvalka s čtyřčetnými květy, které jsou zjara a na podzim oranžové až načervenalé. Vysazuje se na podzim do propustné půdy do světlého stínu. Potřebuje vydatnou zálivku. Na podzim je potřeba okolo rostlin nastlat listovku, která jim dodá živiny a ochrání je před mrazíky. Na jaře se odstraňují staré ovadlé listy, aby vynikla krása těch nových.
Chejr vonný
Pokud toužíte po zahradě v oranžové, vsaďte na chejr. Chejr (Cheiranthus cheiri) je dvouletka s dřevnatějším stonkem a sladce vonícími hrozny květů. Hybrid chejru se nazývá Trýzel jestřábníkolistý. Chejr je potřeba předpěstovat v uzavřeném prostředí a na zahradu se vysazuje začátkem podzimu do neutrální až slabě alkalické půdy na plné slunce. Zálivka postačí pouze mírná. Rostoucí vrcholy se zaštipují, stejně tak odkvétající květy. Chejr může trpět na nádorovitost kořenů.
Pryskyřníky
Pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus) je hlíznatá trvalka, vytvářející velké pivoňkovité květy. Ven se vysazuje brzy zjara do vyživené zeminy na plné slunce. Pryskyřníky nejsou příliš choulostivé, pouze při silnějších mrazech je lepší je přenést do zimní zahrady. Zaléváme mírně.
Zahrada v oranžové v létě
Měsíček lékařský
Měsíček (Calendula offinalis) je nízká, aromatická léčivka. Vysazuje se nebo vysévá na jaře do chudších půd jílovito-rašelinového typu, které podpoří více tvorbu květů. Umisťuje se na slunce nebo do stínu. Květy poslouží na výrobu léčivých mastí, čajů nebo tinktur.
Gazánie
Gazánie „Cookei“ (Gazania) je nízkorostoucí trsnatá trvalka, pěstovaná jako letnička. Odrůda „Kiss Bronze“ je částečně použitelná jako rostlina rostoucí i za špatného počasí, protože na rozdíl od jiných typů gazánií se její květy otevírají, i když slunce nesvítí. Vysazují se začátkem léta do propustné zeminy. Dokud se zcela neujmou, zaléváme mírně, později můžeme zálivku omezit. Gazánie jsou tolerantní k přiměřenému suchu. Na zimu se gazánie uklízí do studeného skleníku.
Černooká Zuzana
Thunbergie křídlatá (Thunbergia alata) je rychlerostoucí popínavá letnička se žlutými nebo oranžovými nápadnými květy a černými středy. Odtud pojmenování černooká Zuzana. Vysazuje se po posledních mrazech do propustné půdy na plné slunce. Potřebuje vydatnou zálivku. Ovíjivé lodyhy potřebují dobrou oporu, treláž nebo drátěnou či dřevěnou síť.
Podzim
Dosny
Dosna indická (Canna indica) je tropická oddenkatá trvalka exotického vzhledu, která se skvěle hodí do zahrady v oranžové barvě. Květy dosny připomínají květy mečíku. Kvete v bohatých květenstvích. Je lepší dosny vysazovat do velkých nádob v předjaří do humózní půdy. Až do začátku léta se pěstují v bezmrazovém prostředí. Potom je možné je přenést na chráněné místo. Dosny potřebují vydatnou zálivku. Po prvních mrazech oddenky vyjmeme z půdy a uložíme k přezimování do mírně vlhké rašeliny nebo pilin do mrazuprostého prostředí.
Hlohyně
Hlohyně (Pyracantha) „Golden Charmer“ je odolný stálezelený keř se svítivě zlatooranžovými malvičkami. Zprvu roste vzpřímeně, později se jeho větve obloukovitě ohýbají. Hlohyně se vysazují do slunných i stinných poloh do humózní půdy. Zalévají se jen mírně a mohou se podepírat trelážemi nebo ozdobnými mřížemi.
Lichořeřišnice
Lichořeřišnice hlíznatá (Tropaeolum tuberosum) je vytrvalá opadavá pnoucí hlíznatá rostlina s trubkovitými červenooranžovými velkými květy. Hlízy se vysazují na jaře asi 15 cm hluboko do humózní zeminy na slunce nebo do polostínu. Ideální je, pokud nádoba s rostlinami stojí ve stínu, ale na samotné rostliny svítí slunce. Vydatně zaléváme. Zajistíme rostlinám oporu pro pnutí. Na zimu je lepší hlízy přenést do domu k přezimování.
Zima
Macešky
I v zimě si můžeme vykouzlit zahradu v oranžové barvě. Maceška zahradní (Viola) je nízká bylina, pěstovaná jako letnička. Kromě mnoha barevných kultivarů nalezneme i zástupce s jasně oranžovými květy. V teplých oblastech kvete až do zimy. Vysazuje se na podzim a v suchém období je potřeba je často zalévat. Jejich největšími nepřáteli jsou slimáci a hlemýždi.
Zahrada v oranžové barvě nás zaujme už zdálky. Pokud vsadíme na zahradě pouze na oranžovou, můžeme tyto nemnohé zástupce doplnit oranžovými tulipány, cíniemi, aksamitníky, liliemi nebo ostálkami. Tato barva je ale také přitažlivá pro spoustu škůdců, proto musíme dbát i na prevenci a odstraňování nežádoucích organismů z jejich okolí.
Publikováno: 4. 6. 2023, Autor: | autor: Martina Pilzová | zdroj: Reader´s Digest Výběr