reklama

Proměňte svůj trávník v kvetoucí louku

Po převratu u nás lidé propadli kouzlu anglického zeleného trávníku. Jenže s postupem času se zjistilo, že mít pěkný anglický trávník vyžaduje dost velkou péči, stojí to poměrně hodně peněz a není to zrovna ekologické. Nastala ta nejlepší doba pro změnu. Momentálně chce řada lidí své zahrady proměnit zpět v kvetoucí louku. Ne však každý ví, jak na to. Patříte mezi ně? Také byste rádi měli u svého domu rozkvetlou louku, ale netušíte, kde začít? Nevadí, poradíme vám, jak proměnit nudný zelený trávník v trávník v lučním stylu.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Trávník v lučním stylu (Zdroj: Depositphotos.com)

Co je kvetoucí louka?

Kvetoucí louka je souvislý porost čítající traviny a luční květiny. Louky se řadí mezi druhově nejbohatší živá společenstva v rámci celé Evropy. Je domovem pro spoustu živých organismů. Žijí zde motýli, hmyz i brouci. Je zdrojem potravy pro včely. Z lučních květin na tomto typu trávníku roste například kopretina bílá, čičorka pestrá, mateřídouška vejčitá, sedmikráska obecná, řebříček obecný, několik druhů jetelů a další luční květiny.

Louka s kopretinami
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kvetoucí louka - to jsou traviny a luční kvítí

Anglický trávník versus kvetoucí louka

Anglický trávník u nás byl velkým popřevratovým hitem. Jenže po čase se zjistilo, že jeho pěstování není vůbec snadné. Anglický trávník se totiž neobejde bez pravidelné péče. Každý týden ho musíte pečlivě posekat. Kromě toho je anglický trávník rovněž poměrně náročný i na spotřebu vody. Jeden metr čtvereční tohoto trávníku za rok potřebuje 300-400 litrů vody. Jeho velkou výhodou je rychlý růst. Po zasetí travního osiva vyroste během několika málo týdnů.

Zelený anglický trávník
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Anglický trávník je náročný na pěstování

Trávník typu kvetoucí louka

Trávník v lučním stylu je ekologičtější a méně náročný (protože nepotřebuje příliš velkou péči). Potřebná údržba je navíc velmi snadná a poměrně nenáročná. Tento trávník se seká zhruba jednou, maximálně třikrát do roka. Je také fajn, že po vysetí semen není nutné nějaké zavlažování. Rozkvetlé louky se ale bohužel dočkáte až rok po vysetí. Tohoto typu louky se obávají i alergici, protože je zde možný vyšší výskyt alergenních pylů. Je však zajímavé, že pylů tu je sice krátkodobě více, ale mnohem více alergizujícím plísním a roztočům se daří spíše v anglických trávnících. Tam je navíc jejich působení trvalé.

Louka s ohradou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Údržba trávníku v lučním stylu je rychlá a nenáročná

Jak založit kvetoucí louku

Možností, jak založit kvetoucí louku je hned několik. Ať už si vyberete jakoukoliv variantu, vždy je před vysetím zapotřebí půdu nejprve připravit. Pozemek, kde plánujete trávník lučního typu, musíte nejprve důkladně zrýt, následně uhrabat a potom byste jej měli zbavit všech zbytků rostlin. Takto připravený pozemek ještě urovnejte a na jeho povrch rovnoměrně rozvrstvěte čerstvou drnovku. Při výsadbě se vyhněte herbicidům. U větších ploch si můžete pomoci rotavátorem. Květnatý trávník se zakládá buď na jaře (tedy v době od dubna do června) nebo na podzim (na konci září nebo v říjnu). Jarní výsev je vhodný tam, kde je více vlhko a těžší půda, podzimní se hodí do sušších oblastí a tam, kde je půda lehká písčitá.

Sázení rostlin
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I před vysetím travního semínka je potřeba připravit půdu

Možnosti výsadby

  1. K těm nejjednodušším způsobům patří koupě nějaké směsi pro luční trávník, kterou jednoduše vysejete na předem připravený pozemek. Vzhledem k tomu, že těchto směsí dnes existuje již nepřeberné množství, je jen na vás, jakou si vyberete. Doporučujeme zvolit takovou směs, která bude vaší zahradě nejvíce vyhovovat.
     
  2. Další možností založení louky je metoda, která užívá sena, nejlépe z blízkého okolí. Jde o levnější zcela přírodní cestu, která však nemusí mít zase až tak velký efekt, jako při výsadbě koupeného osiva. Seno se na předem připravený pozemek rozprostře jako mulč. Toto seno by mělo být ideálně sklizeno v několika různých termínech.
     
  3. Třetí možností založení louky u svého domu je spojeno se samosběrem semen na klasické louce. Tato metoda je obzvláště vhodná tam, kde již obstojný trávník existuje a který by bylo škoda rušit. Nasbíranými semeny zasazenými na podzim ho proměníte v louku. Sázení probíhá tak, že na některých místech vytvoříte ostrůvky bez drnu, na které vysejete posbíraná semena. Následně pak trávník přestanete hnojit a postupně se bude snižovat i sečení. Bohužel tato metoda je ze všech nejpomalejší. Navíc se u ní nedočkáte tak pestrého zastoupení květin jako u prvních dvou metod. Kromě toho je sbírání a příprava semen pro výsev poměrně pracnou záležitostí.
Založení nového trávníku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Směs pro luční trávník lze zakoupit již předem namíchanou

Hotové luční směsi

Výsev hotové luční směsi představuje sice asi tu nejdražší, ale také zároveň i nejjednodušší cestu, která je spojena s tím nejlepším výsledkem. Luční směsi jsou nabízeny ve specializovaných obchodech. Jistě nějaký takový najdete i ve svém okolí. Někteří prodejci nabízí i tu možnost, že vám směs namíchají přímo na míru podle vašeho přání. Luční směsi obsahují desítky druhů semen, jež zajistí, že v konečném výsledku bude váš trávník pestrý a voňavý, a to i tehdy, když se neuchytí úplně všechno. Směsi jsou obvykle namíchány v různých poměrech. Ponejvíce ale balení tvoří 20-30% travin a 70-80% květin a bylin. Součástí těchto směsí jsou přitom i jedlé rostliny, byliny a koření. To nejmenší desetigramové balení je určeno k osetí zhruba pěti metrů čtverečních.

Jarní rozkvetlá louka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Luční směs tvoří 20-30 % travin a 70-80 % květin a bylin

Jak pečovat o květnatý trávník

Trávník v lučním stylu se kromě doby po výsevu nezalévá. Nepotřebuje ani pohnojit. Poprvé se seče v době po odkvětu, tedy na přelomu června a července. Po sečení doporučujeme nechat trávu alespoň dva dny ležet na místě, aby mohla semena v ní ještě dozrát a vypadnout do půdy. Druhé sečení si pak nechte až na podzim. Kosit můžete samozřejmě sekačkou, ale pokud se chcete chovat hospodárně a ekologicky, použijete klasickou kosu. Klasické kosení je totiž mnohem šetrnější a přírodě příznivější.

Kosení trávy
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Luční louka se seče cca 2x do roka, nejlépe klasickou kosou

Publikováno: 4. 4. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová