Jaro a léto je obdobím, kdy na našich zahradách kvete nejvíce rostlin. Konec léta a začátek podzimu už je však na výběr kvetoucích rostlin poměrně skoupý. Podívejme se tedy blíže na ty trvalky, které nám budou dělat velkou radost na zahradách ještě i v pozdním létě nebo začátkem podzimu.
Které pozdně kvetoucí trvalky rostou v našich zahradách?
Trvalky kvetou na našich záhonech od jara do podzimu. Nejvíce jich najdeme na záhonech právě na jaře a přes léto, zatímco na podzimní a pozdně kvetoucí trvalky se spíše zapomíná. Je to škoda, protože jich je celá řada a zahrada díky nim bude krásná i v měsících, kdy už toho jinak není mnoho na obdivování.
Období, které je uvedeno jako „pozdní léto“, je spíše přelom léta a podzimu. Tedy zhruba doba od poloviny srpna, přes září, až do poloviny října.
Mezi pozdně kvetoucí trvalky patří v první řadě rod hvězdnice (Aster). Hvězdnice jsou doslova hvězdné trvalky podzimních zahrad, protože kvetou od pozdního léta až do mrazu. Patří mezi jedny z nejkrásnějších trvalek a jsou atraktivním zdrojem potravy pro podzimní motýly. Hvězdnice alpská je nízká, zatahující vytrvalá bylina, která dorůstá výšky kolem 40 cm a kvete velkými modrofialovými květy se žlutým středem. Vykvétá od května do června. Vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou, sušší půdou, neutrální či mírně zásadité reakce.
Rody hvězdnic jsou zástupci typických evropských pozdně kvetoucích trvalek. Další oblíbená je opravdu pozdě kvetoucí luhovnice pozdní (Leucanthemela serotina), která patří mezi chráněné rostliny. Jako jedna z mála trvalek kvete na podzim, květy se podobají kopretině.
Velmi oblíbené pozdně kvetoucí trvalky jsou třapatky (Rudbeckia). Pestré třapatky jsou chloubou každé okrasné zahrady. Představují skupinu nenáročných trvalek, které se dobře vyjímají na samostatném záhonu nebo se kombinují s dalšími trvalkami. Kvetou od léta do podzimu a výborně se jim daří na slunečných stanovištích s chudší a kamenitou půdou. Třapatka čili rudbekie má vždy vystouplý, hladký středový květní terč na rozdíl od třapatkovky (Echinacea). Tyto dvě rostliny si lidé mezi sebou často zaměňují, už jen z toho důvodu, že jsou si na první pohled velmi podobné.
Do rodu třapatek se řadí více než 20 druhů jednoletých, dvouletých nebo vytrvalých. Zatímco z rodu třapatkovek jsou zajímavé zejména tři druhy - třapatkovka nachová, bledá a úzkolistá. Oba rody pozdně kvetoucích trvalek jsou medonosné.
Výše jmenované pozdně kvetoucí trvalky patří do skupiny severoamerických zástupců pozdní flóry. Kromě nich to jsou ještě:
- Svíčkovec (Gaura)
- Silphium
- Boltonia
- Zavinutka (Monarda)
- Záplevák (Helenium)
- Veronicastrum
- Chrysopsis mariana (Heterotheca mariana)
- Plamenka latnatá (Phlox paniculata)
Například zavinutky se svou aromatickou vůní a dlouhou dobou kvetení jsou blízké příbuzné s kopřivami, dorůstají až úctyhodných 2 metrů a vynikají neobyčejně krásnou barevností. Bývají označovány také jako monardy.
Nesmíme opomenout ani asijské zástupce, kde prim hrají především listopadky (Chrysanthemum), velice oblíbené pozdně kvetoucí trvalky. Kvetou na podzim, proto označení listopadky, známé jsou ale také jako chryzantémy či dušičky. Chryzantémy jsou rostlinami krátkého dne, vykvétají proto v době, kdy se dny začínají krátit, tedy na podzim. Ačkoliv patří mezi nenáročné, vyplatí se věnovat jim péči, odmění se bohatou násadou květů.
Mezi další asijské pozdně kvetoucí trvalky můžeme zařadit kultivary ozdobnice čínské (Miscanthus sinensis) nebo sasanky (Anemone hupehensis, A. vitifolia, A. tomentosa).
Přestože neexistuje trvalka, která by kvetla od jara až do pozdního podzimu, ty nejdéle kvetoucí trvalky můžou naše zahrady zdobit měsíce. A to jsou právě pozdně kvetoucí trvalky.
Zdroj informací: nkz.cz, zahradnictvi-flos.cz, zahradaweb.cz
Publikováno: 14. 8. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová