reklama

Americké padlí jako nepřítel českého ovoce

Rostliny na zahradě i zahrádce může napadnout spousta škůdců a chorob. Takové americké padlí je stejně nepříjemné houbové onemocnění jako to evropské a pokud napadne naše oblíbené ovoce, máme většinou nejen po náladě, ale také po úrodě. Povíme si, jak ho poznat a jak s ním zatočit.

Americké padlí jako nepřítel českého ovoce

Padlí všeobecně je houbové onemocnění především na angreštu, rybízu, jostě, vinné révě nebo jabloních. Přečtěte si, jak ochránit jádroviny proti padlí. Padlí americké je poddruh, zavlečený do Evropy z Nového světa a je způsobeno houbou Sphaerotheca z čeledi Erysiphaceae. Šíří se konidiemi a klíčí při teplotách 20-22 °C. Je přenášeno větrem. Je náchylné na povětrnostní vlivy, zejména na dlouhodobé období dešťů nebo výrazně suché léto s vysokými teplotami.

Americké padlí může napadnout i stromky a keře rybízu
Americké padlí může napadnout i stromky a keře rybízu

Americké padlí angreštové - hnědé padlí

Sphaerotheca mors-uvae je houba amerického padlí angreštového. Objevuje se u angreštu na plodech, listech, řapících i vrcholcích letorostů. Vytváří souvislý bílý povlak, který postupně hnědne a obnažuje tmavé hlavičky plodnic. Napadené letorosty přestávají růst, deformují se, někdy se rozvětví a nakonec odumřou, plody ztvrdnou, jsou nevzhledné a nepoživatelné. Listy se též deformují, nerostou a postupně opadávají. Takto napadená rostlina se nedostatečně rozvíjí a je náchylná na povětrnostní vlivy, zejména má sníženou odolnost vůči mrazu. Příbuzná choroba - evropské padlí angreštové (Microsphaera grossulariae) je v poslední letech méně častá, protože je bohužel vytlačována daleko agresivnějším americkým padlím a vyskytuje se zejména u značně zanedbaných rostlin (nedostatečná výživa a závlaha, zastíněné lokality). Toto padlí napadá především jen listy.

Vhodný postřik může zabránit americkému padlí v šíření
Vhodný postřik může zabránit americkému padlí v šíření

Americké padlí není vybíravé a napadá celou rostlinu. V oblastech, kde se padlí hojně vyskytuje, by se měly provádět pravidelné preventivní postřiky. První postřik je vhodné datovat do období před kvetením angreštů, další pak až po jeho odkvětu a to v několika intervalech 5-10 dní. Jako ochranný fungicid používáme Bioan, Discus, Kumulus WG, Serenade Aso, Sulfurus, Thiovid Jet, Vitisan, Zato 50 WG.

Ochrana před padlím

Bohužel, díky tomu, že americké padlí si opravdu moc nevybírá, bere tato houbová choroba útokem nejen už zmíněný angrešt, ale líbí se mu i na rybízu ( zejména na černé odrůdě) a na jostě ( kříženec angreštu a rybízu). Ochrana před ním je mechanická a formou fungicidního postřiku. Spočívá v prosvětlování hustých porostů, stříhání starých letorostů a odstraňování spadaných listů. Všechny tyto části je nejefektivnější spálit, v kompostu by se mohlo padlí případně rozšířit dál.

Na trhu se dají koupit kultivary, které jsou vůči americkému padlí rezistentní, proto bychom jim měli dávat přednost. Pokud chceme použít ekologický fungicid, sáhneme po českém výrobku Bioton, který je vyroben na biologické bázi s přídavkem řepkového oleje. K postřiku je dobré použít smáčedlo ( např. prostředek na mytí nádobí), které přilne na listy i celou rostlinu a vytvoří rovnoměrný film. Fungicidy ale působí pouze na mladší rostliny, staré neošetřované doporučujeme při napadení americkým padlí vykopat a spálit.

Je lepší silně napadené rostliny spálit, tím zaručíme, že se americké padlí nebude šířit dál.
Je lepší silně napadené rostliny spálit, tím zaručíme, že se americké padlí nebude šířit dál.

Pár rad na závěr...

I velmi doporučované a deklarované rezistentní odrůdy mohou být americkým padlím nakaženy. Nezanedbávejte proto dvě základní podmínky:

  • pečlivě kontrolovat rostliny během celého vegetačního cyklu, nejen před nasazením poupat nebo po odkvětu. Padlí může vybujet až poté, co rostlina nasadí plody.
  • nepodceňovat ochranu pomocí postřiků a pečlivě dodržovat stanovený rozvrh postřiku. Nechcete-li zamořit zahradu chemickými postřiky, použijte ty biologicky odbouratelné, které neuškodí ani hmyzu, ani domácím zvířatům.

Spolehlivě definitivní ochrana před padlím neexistuje. Pokud vám angrešt nebo rybíz padlí decimuje pravidelně, zkuste vysadit několik nových různých odrůd a pozorujte, která má nejvíce ochranných látek a která vám vydrží. Patogeny padlí si totiž postupem času získávají vůči fungicidům rezistenci.

Pokud padlí napadlo vinnou révu, poradíme vám, jak rostliny ochránit.

Publikováno: 30. 3. 2019, Autor: Martina Pilzová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce