reklama

Přerůstání trávníku do záhonů se dá zabránit

Na zahradách se střídají nejrůznější povrchy, chodníky s trávníkem či trávník se záhony. Aby tyto přechody působily nenásilně, je třeba vymyslet, jak je od sebe vhodně oddělit. Vytvořit plynulý přechod mezi povrchy nemusí být žádný problém, lze jej zvládnout esteticky i technicky. Jak tedy vyřešit předěl mezi trávníkem a záhonem?

Přerůstání trávníku do záhonů se dá zabránit
Přechod mezi trávníkem a záhony nepůsobí vždy pěkně
Přechod mezi trávníkem a záhony nepůsobí vždy pěkně

Místům, kde se dotýkají dva různé povrchy, by měla být věnována dostatečná pozornost již při budování zahrady. Je sice hezké, že jsme si vybudovali okrasných záhon, ale pokud vám jím bude prorůstat neustále tráva, přestane brzy plnit svoji estetickou funkci. Mezi jednotlivými plochami se vyplatí vytvořit rozhraní. Jinak vás čeká namáhavá a poměrně zbytečná práce s úpravou okrajů. Slouží k tomu speciální nástroje.

Elegantní rozhraní
Elegantní rozhraní

Na výběr máme několik možností. Trávník je možné oddělit pomocí obrubníků, palisád, náspů z kamínků či kulatin. Vzhled těchto obrubníků by neměl nijak narušovat harmonii zahrady a také by neměl bránit péči o rostliny či údržbě samotného trávníku. Nevhodné okraje nám mohou snadno poškodit i sekačku. Rozhodnout se tedy můžeme mezi dřevem, betonem, tvarovkami, kamenem, plechem nebo plastem.

Právě plast nám poskytuje velice zajímavé řešení v podobě skrytého obrubníku. Oproti klasickým betonovým či kamenným má hned několik výhod. Vyrábí se z recyklovaného materiálu LDPE, což je materiál trvanlivý, odolný a lehký. Manipulace s tímto materiálem je velmi snadná, stejně tak jako jeho montáž. Snadno jej zformujeme do požadovaného tvaru. To nám dává svobodu k vytvoření oblouků a křivek podle našich představ. Obrubník rozložíme po délce a na koncích zatížíme k vyrovnání. Odstraníme zeminu na výšku skrytého obrubníku pro následovné vyplnění odděleného prostoru kačírkem nebo mulčem.

Pokládka plastového obrubníku
Pokládka plastového obrubníku

Pro alternativní a rychlejší instalaci si rýčem připravíme v zemi drážku. Do drážky obrubník zatlačíme, nebo zatlučeme nejlépe gumovou palicí. Obrubník usadíme na úroveň terénu. Může přesahovat cca 1 cm. Pro lepší manipulaci lze přichytit do boční stěny země kovovým hřebem. To platí i pro spojování. Konce skrytého obrubníku přeložíme přes sebe a hřebem zafixujeme v půdě. Usazený skrytý obrubník zasypeme požadovaným výplňovým materiálem.

Na dno můžeme dát geotextilii proti protlačení zeminy do výplňového materiálu. Skrytý obrubník nepotřebuje žádné speciální doplňky na údržbu ani kotvení. Ke zkrácení nám stačí zahradnické nůžky nebo pilka na železo, kladívku a gumová palička. Jednotlivé pásy je možné na sebe napojit a vytvořit tak kompaktní a nekonečný pás bez mezer. Skryté obrubníky jsou vyráběny v různých šířkách a délkách. Pokud se dobře položí, nechají krásně vyniknout oddělené prostory.

Kolem stromu nejprve položte geotextilii
Kolem stromu nejprve položte geotextilii
Prostor kolem kmene vysypte ozdobným kačírkem
Prostor kolem kmene vysypte ozdobným kačírkem

Mají univerzální použití jak na zahradách, tak i v parcích a na veřejných prostranstvích. Během krátké doby tak můžeme vkusně oddělit trávník a květinový záhon. Obruba, která tyto dva zahradní prvky odděluje, však zůstává skrytá před zraky kolemjdoucích. Vzhledem k životnosti těchto obrubníků, která je bez problémů 30 let, nám odpadá pravidelné pracné a zdlouhavé obrývání záhonů, spojené s neustálým odstraňováním plevelů.

Dokonalý trávník s dokonalým zakončením
Dokonalý trávník s dokonalým zakončením

Publikováno: 27. 3. 2019, Autor: Jan Kopřiva (text a foto), Profil autora: Redakce