reklama

AKU technika, nástroj moderního zahrádkáře

AKU technika prošla bouřlivým vývojem. Z nepříliš výkonných přístrojů se přetvořila na vysoce moderní pojetí zahradní techniky. Nabízí jednoduchou obsluhu i údržbu, je tichá a nemusíte se trápit s přívodním kabelem. Taky vás nezaskočí vyhozené pojistky. Jaká je historie AKU technologie na zahradách, co s ní můžete dělat a jak se starat o akumulátory?

AKU technika, nástroj moderního zahrádkáře

Historie AKU techniky

AKU technika se začala prvně objevovat v devadesátých letech minulého století. Tenkrát se hledělo na tyto sekačky jako na exotické zboží. Přístroje sice fungovaly, velkou neznámou byla výdrž baterie. A ta se ukázala jako kámen úrazu. První sekačky na jedno nabití pracovaly dvacet minut až půl hodiny. Problémem se ukázala použitá technologie, která nedokázala zajistit dlouhou životnost tehdy velmi drahého nabíjecího článku. Tehdejší niklové články fungovaly jen za vyšších teplot a ještě k tomu měly paměťový efekt, který jim s každým dobitím snížil kapacitu. Při teplotách kolem 5 °C nastaly potíže, akumulátor jakoby zamrzl a pokleslo mu provozní napětí. Všechny tyto vlastnosti tak způsobily, že AKU technika neměla jak zaujmout.

Robotická sekačka patří k velmi moderním AKU strojům
Robotická sekačka patří k velmi moderním AKU strojům

Modulární AKU články

Obrovský zlom nastal s příchodem článků na bázi lithia. Tyto baterie spolehlivě pracují při nízkých i vyšších teplotách. Prakticky netrpí paměťovým efektem, který by jim snižoval kapacitu, takže mají dlouhou životnost. Nemají však rády úplné nabití ani vybití. Ideální hodnota nabití je mezi 20 až 70 % plné kapacity. Pro jejich spolehlivou službu je pravidelně dobíjíme i v zimním období, kdy sekačku a další stroje nepoužíváme. Dnes existují i rychlodobíjecí stanice. Ty dokáží nabít článek i za hodinu. Když máme na výběr, ohlédneme se po nabíječce klasické, která je vůči akumulátoru šetrnější, ač je doba nabíjení až třikrát delší.

Věděli jste, že můžete mít jeden akumulátor pro celou řadu zahradních strojů?

AKU technika a její vlastnosti

Zásadní výhodou AKU techniky je skloubení výhod strojů a přístrojů s elektrickým a spalovacím pohonem. Zařízení s akumulátorovým pohonem generují méně hluku. Odpadá nutnost dolévání a výměny provozních kapalin, takže obsluha je jednodušší. Nezávislost na přívodu elektrické energie dovoluje i práci na větších plochách. Při správné péči o akumulátor je tak tato technika bezúdržbová z hlediska případných nutných investic v budoucnu.

Pro menší přístroje se nabízí napěťové řady 36, 40 a 48 voltů, větší zařízení mohou pracovat s 56 nebo 80 volty. Velice důležitou informací, kterou nesmíme přehlédnout, je kapacita akumulátoru. Čím vyšší tento údaj je, tím déle zařízení pracuje na jedno nabití. Například sekačka se záběrem 50 cm, napájená napětím 80 voltů, vydrží pracovat při napájení akumulátorem s kapacitou 5 ampérhodin až jednu hodinu. Všechny dnešní akumulátory mají indikaci stavu nabití v podobě několika svítících dílků vedle sebe.

AKU nůžky na úpravu živých plotů jsou levné a přestavíte je na nůžky na trávu
AKU nůžky na úpravu živých plotů jsou levné a přestavíte je na nůžky na trávu

Sekání, řezání i foukání

Akumulátorová zahradní technika je modulárního řešení. Výrobci mají uzpůsobené celé produktové řady, aby je bylo možno pohánět jedním stejným článkem. Díky tomu můžeme sekat, dosekávat strunou, řezat polena na topení, stříhat živé ploty nebo sfoukávat listí na podzim. A to není všechno, do budoucna se chystají další nové produkty, jako sněžná fréza.

Mnoho uživatelů si k postupnému nákupu několika výrobků jedné řady pořídí ještě jeden náhradní akumulátor. Zatímco tak pracujeme v zahradě, druhý akumulátor se nabíjí nebo je připraven. Po vybití článku jej zapojíme do nabíječky a do stroje připojíme ten záložní. Jediný drobný neduh, které musíme akceptovat, je u akumulátoru vyšší pořizovací cena. Při výběru strojů se zaměříme i na délku záruční doby. V této kategorii najdeme výrobky, jako například velkou sekačku se záběrem 55 cm a dvěma akumulátory v balení.

S jedním akumulátorem lze pohánět několik různých strojů
S jedním akumulátorem lze pohánět několik různých strojů

Několik praktických rad na závěr

  • AKU technika je citlivější na vlhko, skladujeme ji v suché a chladné místnosti.

  • Po práci vyjmeme ze stroje článek a necháme jej nabít. Tím si zajistíme, že máme provedenou přípravu a do práce můžeme vyrazit hned, jakmile to bude potřebné.

  • Péče přes zimu, po dobu odstávky, je specifikována návodem k obsluze. Alespoň jednou za měsíc bychom měli nabíjet, přičemž článek skladujeme v suchém a ne úplně chladném prostředí. Zanedbání péče mu výrazně zkrátí životnost.

Výhodou lithiových článků jsou malé rozměry, vysoká kapacita a životnost
Výhodou lithiových článků jsou malé rozměry, vysoká kapacita a životnost

Publikováno: 5. 4. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce