reklama

Jak pečovat o zahradní stroje na začátku sezóny?

S příchodem jara přichází i práce na zahradě, kterou potřebujeme udělat. Pomoci nám s ní mohou zahradní stroje. Dříve však, než se s nimi vrhnete na zahradu, měli byste jim dopřát řádnou předsezónní údržbu. A to i přesto, že jste je na podzim důkladně očistili a zazimovali na suchém, krytém a mrazuvzdorném místě. Nemusíte se ničeho bát, probudit zahradní stroje ze spánku dokáže i začátečník. A my vám řekneme, jak na to.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Motorová pila na zahradě

Jak zahradní stroje připravit na jaro

 • Potom, co je vytáhnete z jejich zimoviště, zbavte zahradní stroje konzervační vrstvy, kterou jste na podzim vytvořili, abyste je ochránili před korozí a dalšími oxidačními jevy.
 • V dalším kroku proveďte údržbu motoru. Nemusíte se bát. Čtyřdobé vertikální motory, které se u zahradních strojů hojně vyskytují, nejsou na údržbu příliš náročné.
 • Z motoru nejprve odmontujte zapalovací svíčku, zkontrolujte ji a dle potřeby ji vyměňte za novou. Dále několikrát protočte motor přes startovací zařízení, případně elektrický startér. Motor se tak pročistí od oleje, jímž jste ho na podzim zakonzervovali.
 • Následně pak zapalovací svíčku namontujte zpět, připojte ke stroji vysokonapěťový kabel, do nádrže nalijte čerstvý benzín a zkuste nastartovat.
Muž opravující motor sekačky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jarní příprava zahradních strojů spočívá v jejich revizi po zazimování
 • Motor nechte běžet minimálně dvě minuty na volné otáčky. Je tomu zapotřebí z důvodu potřeby výměny starého oleje za nový.
 • Tam, kde je olejový filtr, vyměňte i tento filtr. Nakonec ještě zkontrolujte vzduchový filtr a jeho vložky. Vše musí být čisté, bez nečistot a nánosu prachu. Pokud tomu tak není, tak je vyměňte za nové.
 • Pokud máte zahradní stroje s dvoudobým motorem, stačí do jejich nádrže nalít palivovou směs v doporučeném poměru, vyčistit olejový filtr vzduchu a uvést do provozu motor.
Údržba zahradního stroje - muž kontroluje stav sekačky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny zvládne i začátečník

Péče o zahradní stroje před prvním jarním použitím

 • Všechny ostatní zahradní pomocníky před prvním sezónním použitím nejprve důkladně prohlédněte a v případě potřeby je i pořádně očistěte.
 • Dále zkontrolujte stav opotřebení a zaměřte se i na to, zda nejsou náhodou nějak poškozeny.
 • Všem strojům s elektrickým napájením zkontrolujte přívodní kabel a pokud je porušen, vyměňte ho za nový.
 • Očistěte chladící žebra. Zanesená snižují výkon stroje a zároveň i zvyšují jeho spotřebu.
 • U řezacích, sekacích a stříhacích strojů zkontrolujte opotřebení ostrých částí a dle potřeby je nabruste. Při broušení si ale dejte pozor, aby z obou stran nože bylo odebráno přibližně stejné množství materiálu, protože jinak by byly nevyvážené. To by se pak projevilo vibracemi a následným poškozením ložisek hřídele. Ostré nože kladou nízký řezný odpor, čímž se snižuje požadavek na výkon motoru a také i spotřeba pohonných hmot.
Kontrola řezacích částí sekačky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud jsou nože u sekačky tupé je nutné je rovnoměrně nabrousit
 • V případě řemenových převodů, nepodceňujte jejich kontrolu. Nesmí být v žádném případě roztřepené, ani volné. Napnutí vždy seřiďte podle návodu k obsluze. Dejte si pozor na přílišné upnutí, poškozuje to ložiska. Správný není ani volný řemen, který prokluzuje a přehřívá řemenice a hřídele.
 •  U odstředivých spojek na jednoosých malotraktorech je zapotřebí zkontrolovat opotřebení obložení a únavu spínacích pružin.
 • V neposlední řadě pak u zahradních strojů zkontrolujte ložiska kol a v případě opotřebení je vyměňte za nové.
 • U drtičů vedle nožů zkontrolujte správnou funkci bezpečnostního vypínače.
 • U strunové sekačky pak zkontrolujte množství struny a míru jejího poškození. Poškozené díly nahraďte novými.
Broušení nože u motorové pily
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jedním ze strojů používaných na zahradě, je motorová pila

Během sezóny zahradní stroje zkontrolujte a očistěte po každém použití. Důkladnou kontrolu a hlubší ošetření proveďte v průběhu jara a léta ještě jednou a pak by měla stačit důkladná revize před jejich zazimováním.

Publikováno: 7. 4. 2019, Autor: Adriana Dosedělová, Profil autora: Adriana Dosedělová