reklama

Městská zahrada, která má vesnický nádech

Není nad to koukat do zeleného. Uklidňuje to nervy (prý) a taková zahrada ve městě je hotovým požehnáním. Dnešní článek by mohl být inspirací pro ty, kteří si zahradu ve městě teprve chtějí vytvořit. Ukážeme si, že městským zahradám sluší i venkovský styl a že i české město může nabídnout třeba japonskou zahradu.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Městská zahrada s altánem

K domu ve městě se skvěle hodí městská zahrada

Dávno už vzaly za své stavební koncepty minulých let, které preferovaly betonové džungle bez kousku zeleně. Zahrady se do měst vracejí zpět. Pomineme městské parky, které jsou projektovány zahradními architekty a třebaže jsou velmi krásné, přeci jen se tam nemůžeme natáhnout do trávy a hned za vodotryskem rozbalit gril. Proč si ale nepořídit zahradu vlastní? Města tvoří spousta objektů. Ať už to jsou bytové domy, paneláky nebo rodinné domy, téměř u každého z nich se vyskytuje větší či menší zahrada a zahrádka, kterou si obyvatelé hýčkají a opečovávají. Je příjemné sledovat, že i okolo panelových domů, kde si před dvaceti lety hrály děti na rezavějících prolézačkách, vyrostly pečlivě udržované záhonky a dětské koutky, na něž je příjemné pohlédnout.

Terasová zahrada
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Městská zahrada s typickými zídkami, schody...

Řadové domy např. nabídly svým obyvatelům travnatou, ale stupňovitou plochu. Když se spojil dobrý nápad s ještě lepším úmyslem, vznikly malé terasovité záhony se spoustou zeleně a barevně kvetoucích rostlin. Celý koncept je vkusně doplněn stálezelenými keři, obehnán nízkou zídkou z opuky a opatřen dekorativním plotem z tepaného kovu, který dodá zahradě na eleganci. Uvnitř zahrady je možno postavit lavičky, a protože domy i zahrada jsou lemovány vzrostlými keři, budou mít obyvatelé domů i rostliny příjemný polostín.

Zahrada se zídkou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Ukázka terasové zahrady u činžovních domů. Opravdu jsme ve městě?

Rozumí se, že záhonky se zeleninou nebo bylinkami by na volném prostranství mezi paneláky moc dlouho nevydržely. Co nelze mezi domy, jde za plotem. Zvlášť staré činžovní domy s nájemníky disponují před domem, za domem prostranstvím pro zahrádku jako stvořeným. Velmi často si nájemníci zahrádky "rozparcelují" a každý si hospodaří na svém, ale stává se, že všichni sázejí rukou společnou a nerozdílnou a společně se pak také o plody své práce dělí. A pokud takový dům není zrovna v dosahu autostrády, můžete si na své městské zahradě vypěstovat stejně chutnou zeleninu jako kdekoliv jinde.

Pěstování uprostřed města
i (Zdroj: Depositphotos.com)
I takové praktické záhonky lze objevit uprostřed města

Provance styl

Styly jako vintage, provence nebo norský styl přišly ze zahraničí, ale lze je uplatnit i u nás. Komu si líbí zahrada s množstvím barevných květů s dřevěnou pergolou, která vyhlíží starobyle, má možnost si takovou zahradu vytvořit i uprostřed města. Je možné využít i kamenné zdi a osázet je truhlíky s květinami, pergolu nechat porůst popínavkami a vytvořit nádherné loubí a romantické zákoutí, kde se budou lidé cítit jako v minulém století nebo na březích Riviéry.

Provance zahrada
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Provence styl se nehodí jen do přímořských krajů, může ovládnout i českou metropoli

Starý dobrý styl české vesnice si můžeme přenést sebou do města. Stačí k tomu kousek nevyužité půdy u domu, ke kterému se nikdo nehlásí a kam chodí maximálně pejskaři venčit své čtyřnohé miláčky. Část trávníku se dá přeměnit na malé, ale roztomilé zahradní jezírko. A když okolo něho nasázíme oblíbené květiny, můžeme si zde připadat jako u babičky. Stavba jezírka není samo o sobě nic složitého (viz. článek o stavbě zahradního jezírka). Pokud bydlíme v domě s více obyvateli, jistě jim bude milé, pokud se budou moci z okna koukat na zajímavé zákoutí než na plastové lahve a nevábné hromádky.

zahrada s rybníčkem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Věřili byste tomu, že uprostřed rušného města může existovat taková oáza?

Japonská zahrada

Zamilovali jste se do japonského stylu a rádi byste si takový kousek přírody vytvořili i u vás? Není to žádný problém, i když postavení japonské zahrady vyžaduje větší finanční výdaje. Japonská zahrada se vyznačuje specifickými prvky a ty se moc nahradit nedají, protože pak by veškerý efekt dálné Asie vyšel vniveč. Jejím dominantním bodem bývá klenutý můstek, dřevěná stavba s typickou prohnutou střechou, bonsaje a bambusy. Vytvoří se tím nevšední zákoutí, které bude unikátní.

Japonská zahrada
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Japonská zahrada uprostřed ruchu města

Zahrady ve městech by měly být podporovány a zakládány v co největší možné míře. Veškeré rostlinstvo, stromy, keře i květiny nám pomáhají vyčistit vzduch a vyrobí pro nás životodárný kyslík. Není přeci nutné vidět, co dýcháme. A pohled na rozkvetlé záhonky bude jistě příjemnější než mnohá, rádoby umělecká díla, která se občas vyskytují v parcích a veřejných prostranstvích.

Publikováno: 6. 4. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová