reklama

Trávník – hustý, sytě zelený

Takový trávník je snem každého zahrádkáře. Leckdo však žije v představách, že stačí trávu vysít, pak občas posekat a zalít, a ona už sama hezky roste… To by bylo krásné! Je to moc hezká představa, ale bohužel mylná. Takže radši pěkně od začátku.

i (Zdroj: archiv Neudorff)
Na pěkném trávníku je radost poležet! (Zdroj: archiv Neudorff)

Je tu jaro, tedy vhodná doba na založení nového hustého trávníku

Před jeho založením je potřeba plochu upravit. A vyplatí se tomu věnovat větší pozornost, protože trávník bude na svém místě po mnoho let, a pokud se půda před výsevem správně nepřipraví, zbytečně je pak práce s nápravou. Nejdůležitější je zbavit půdu plevele a následně ji pečlivě urovnat a udusat.

Hustá tráva
i (Zdroj: Depostiphotos.com)
Při správné péči bude trávník hustý a pěkně zelený

Plevel se dá odstraňovat mechanicky, vykopávat, vyrývat, ovšem některé vytrvalé plevele, jako svlačec nebo pcháč či přeslička, prorůstají do větší hloubky a většinou se je nepodaří vytrhnout celé. Další pak, jak pýr či bršlice kozí noha vytvářejí rozsáhlé a neodstranitelné podzemní pleteně oddenků. Proto je před založením nového trávníku nejlepší použít totální herbicid, ovšem šetrný k přírodě. Takový nabízí firma Neudorff. Jmenuje se Finalsan - Přípravek proti plevelům a účinnou látkou je kyselina pelargonová. Finalsan působí na četné úporné plevele, jako je jitrocel, smetanka (pampeliška), traviny, svlačec, ptačinec žabinec, kopřiva a bodlák. Aplikuje se postřikem na listy. Finalsan neničí semena, proto je dobré pár dnů počkat a v případě vzklíčení a růstu dalšího plevele postřik opakovat. Výhodou Finalsanu je, že neohrožuje včely a není stanovena žádná ochranná lhůta. Po zaschnutí se po ošetřené ploše dá bez obav pohybovat.

Hubení plevele přípravkem
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Plevel, který vás v zahradě obtěžuje, dle návodu postříkejte přípravkem

Odplevelený pozemek je třeba dobře urovnat, případně zavést novou zeminu nebo alespoň kompost. A pozor, trávník má rád slabě kyselou půdu, proto je třeba znát hodnotu pH.  A je potřeba si pamatovat, že čím nižší pH, tím vyšší je kyselost. Více informací jak pečovat o svou zahradu se dozvíte na blogu Zahrada jak má být.

Uschlý plevel po aplikaci přípravku
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Plevel po postřiku usychá a hyne

A co s hustým trávníkem, který už zdobí zahradu?

No, po zimě ji moc nezdobí. Trávník po zimě nevypadá nejlépe, potřebuje oživit, to znamená vyhrabat starou trávu a popřípadě i mech, nejlépe železnými hráběmi. A pokud jsou v trávníku holá místa, je třeba trávu dosít.

Setí travního semene
i (Zdroj: Depostiphotos.com)
Holá místa v trávníku je potřeba dosít kvalitním travním semínkem

Jenomže ať již se trávník jen dosévá, anebo nově zakládá, je nutno dodržovat jistá pravidla:

  • řádně půdu připravit, dodat kompost, uhrabat do rovna, udusat     
  • vybrat správnou travní směs
  • před vysetím semena promíchat, popřípadě promísit s pískem
  • vysetá semena lehce zasypat nebo zahrábnout do půdy
  • uválcovat nebo alespoň trochu zadusat (třeba prknem)
  • a zalévat a zalévat, ale jen jemným postřikem

Důležité je mít na paměti, že travní semena rychle ztrácí klíčivost, takže je nezbytné vždy kupovat nová, a také nezapomínat, že klíčí až při teplotách nad 10 °C. Proto radši s výsevem počkat, až se půda prohřeje a teploty nebudou příliš klesat.

S trávníkem je hodně práce, ale pokud mu věnujete čas a správnou péči, o zálivce a občasném pohnojení nemluvě, tak vás čeká opravdu luxusní výsledek. Trávník hustý a sytě zelený.

Publikováno: 9. 4. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková