reklama

Benzín vs. elektrika

Téměř odvěký boj – benzín vs. elektrika. Zarytí zastánci elektrických strojů budou bojovat za jejich lehkost a ekologičnost, naproti tomu milovníci motorů benzínových se budou zastávat jejich vysokého výkonů, volnosti pohybu a vůně benzínu. No a někteří zůstanou u starých dobrých „ručních“ pohonů.

Benzín vs. elektrika

Sekačky na trávu

Nezbytnostmi na zahradách jsou určitě sekačky na trávu, a kdo se ještě nikdy nepohádal na téma benzín vs. elektrika, ten jako by vůbec nebyl.

Výhodou benzínové sekačky je bezpochyby její mobilita. Nejste omezováni přívodním kabelem, ani nemusíte řešit, kde ji připojíte do sítě. Nové motory jsou navíc velmi kvalitní s dlouhou životností. A také splňují normy dané Evropskou unií, které se týkají hluku.

Elektrická sekačka na trávu je naproti tomu vhodná pro menší plochy, je mnohem lehčí, což v některých místech velmi usnadní její ovládání. Sekačky jsou velmi tiché a plusem pro některé majitele zahrad může být také nižší pořizovací cena. Nevýhodou je nutná obezřetnost při sekání, kdy je třeba hlídat, kde se zrovna nachází přívodní kabel, ale i tomu se lze nyní vyhnout za použití sekaček vybavených AKU bateriemi. A s nástupem robotických pomocníků jsou k dispozici i zahradní roboti, které stačí pouze nastavit a o zahradu se již dále postarají bez vašeho přičinění.

Zahradní robot si v případě potřeby nabití sám zajede do nabíjecí stanice připojené k elektřině
Zahradní robot si v případě potřeby nabití sám zajede do nabíjecí stanice připojené k elektřině

Vertikutátory

Stále oblíbenější jsou v péči o trávník vertikutátory, které ho provzdušňují, odstraní starou trávu, mech a odumřelé části. Který zvolit, benzín nebo elektriku?

Vzhledem ke své podobnosti se sekačkami na trávu jsou i výhody a nevýhody benzínových vs. elektrických vertikutátorů stejné. Elektrické jsou vhodné na menší plochy, kde je dostupná přípojka elektřiny. Jsou tiché, také lehké, což je plusem při manipulaci.

Benzínové vertikutátory jsou naproti tomu jako stvořené pro velké plochy trávy a do členitého terénu. Výkonný motor jim dává větší záběr a urychluje tak celou práci.

Nůžky na plot

K údržbě živých plotů i úpravě okrasných stromů a keřů se hodí plotové nůžky. Práce s nimi je rychlá a jednoduchá. Rovněž u nich lze sáhnout po elektrických nebo benzínových.

Elektrické nůžky na plot jsou lehké, přívodní kabel ovšem může omezovat prostor využití. Nahradit se dají akumulátorovými nůžkami, které jsou vybaveny bateriemi s vysokým výkonem.

U těch benzínových opět využijete volnost pohybu bez nutnosti řešit, kde se připojit do sítě. Mají vyšší výkon a jsou tedy vhodnější pro větší objem práce.

V malé zahradě a s menšími plochami k úpravě si určitě vystačíte s elektrickými nůžkami, pro větší plochy volte benzínové
V malé zahradě a s menšími plochami k úpravě si určitě vystačíte s elektrickými nůžkami, pro větší plochy volte benzínové

Motorové pily

Zde se zdá být volba mezi benzínovou vs. elektrickou motorovou pilou jasná. Ale i tak mnozí sáhnou po pile elektrické, jaké jsou její výhody?

Elektrická motorová pila je velmi tichá, její údržba není náročná až nulová a je také spolehlivá. Pily jsou k dostání s různými výkony. Nutností je samozřejmě přívod elektrické energie, je tedy vhodná spíše k práci na jednom místě či malém prostoru. Alternativou pak může být pila akumulátorová, která nabízí volnost pily benzínové skloubenou s téměř nulovou nutností údržby.

Benzínová motorová pila umožní volný pohyb po zahradě i po lese, i zde je na výběr mezi pilami s různými výkony pro různě těžkou práci.

Benzínová pila
Benzínová pila
Elektrická pila
Elektrická pila

Zahradní fukary

Skvělý pomocník pro úklid zahrady je fukar či vysavač. Naváté nečistoty odstraníte, aniž byste se museli namáhat dlouhé minuty se smetákem. Dá se použít na opadané listí, prach, piliny při řezání dřeva. Díky zpětnému chodu, kterým jsou některé fukary vybaveny, slouží nejen k vysávání, ale také k rozfoukání lehkého čerstvého sněhu či profouknutí okapů. A je tedy lepší elektrický nebo benzínový?

Elektrické fukary jsou určeny k vysávání či foukání lehkého a suchého materiálu, jakým je třeba listí, tráva, papír, malé větvičky. Počítat samozřejmě musíte s dostupností elektřiny, takže jeho dosah může být omezený.

Benzínové fukary jsou oproti tomu výkonnější a bez kabelu a poslouží tak i při úklidu velkých ploch a těžšího materiálu.

Z velkých ploch snadno listí uklidíte benzínovým fukarem, na ty malé postačí ten s přípojkou do elektrické sítě
Z velkých ploch snadno listí uklidíte benzínovým fukarem, na ty malé postačí ten s přípojkou do elektrické sítě

Je jasné, že v souboji benzín vs. elektrika bude mít každý vždy svého favorita, přeci jen benzínové motory jsou výkonnější a nemusíme řešit přívod elektřiny a věčně překážející kabel. Naproti tomu se tento rozdíl začíná stírat nástupem výkonných AKU baterií, které umožňují používat lehké zahradní přístroje po delší dobu a s volností pohybu. Výhod i nevýhod je u obou variant mnoho a v široké nabídce přístrojů si každý určitě vždy najde to, co mu bude nejvíce vyhovovat.

Publikováno: 6. 4. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce