reklama

Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny

Ačkoli jsou mnohé zahradní stroje označovány jako bezúdržbové, je třeba se jim věnovat během celé sezóny. Po pečlivém zazimování nás před prvními jarními zásahy na zahradě čeká mnohem méně práce s přípravou techniky. Stejně tak před uložením k zimnímu spánku nám mnohé ulehčí, budeme-li strojům věnovat pár minut po každém použití během sezóny.

Péče o zahradní stroje v průběhu sezóny

Před uvedením do provozu

Veškeré zahradní stroje před jejich prvním použitím důkladně prohlédneme. Ověříme si tak, že nedošlo přes zimu k poškození například hlodavci nebo vlhkostí. To se týká jak stroje samotného, tak především elektrického kabelu.

Pokud jsme na kovové díly nanášeli ochranné prostředky proti korozi, nyní je můžeme odstranit. Místa, kde se na těle stroje rez i přes toto opatření objevila, můžeme obrousit smirkovým papírem a přetřít barvou.

Složitější je určitě péče a příprava zahradních strojů s benzínovým motorem. V nádrži by mělo z minulého roku zůstat palivo s přidaným aditivem. Po nalití směsi do nádrže na chvíli zapneme motor, aby se směs dostala do všech jeho součástí. Před uvedením do provozu nádrž vypustíme a naplníme ji novým palivem.

Vzduchový filtr zahradních strojů je nutné před sezónou také zkontrolovat a při velkém zanesení vyměnit
Vzduchový filtr zahradních strojů je nutné před sezónou také zkontrolovat a při velkém zanesení vyměnit

Také je potřeba zkontrolovat stav oleje. Ten je třeba vyměnit alespoň jednou za sezónu (určitě před prvním použitím) a jeho množství kontrolovat a doplňovat ho v průběhu celé sezóny. Olej vyměňujeme ve chvíli, kdy je motor teplý.

Další částí, které je potřeba věnovat péči, je vzduchový filtr. Při silném znečištění vložky je třeba ji vyměnit, protože díky němu vzrůstá spotřeba paliva.

Péče o části zahradních strojů jako jsou nože, nožnice a další řezací části, před sezónou je hlavně nabroušení. Dbát je třeba především na dokonalé vyvážení rotačních nožů po nabroušení. Špatně vyvážené nože způsobují vibrace, které mohou vést až ke zničení nástroje.

Broušení nožů zahradních strojů není až tak náročné, velmi důležité je ale následné perfektní vyvážení
Broušení nožů zahradních strojů není až tak náročné, velmi důležité je ale následné perfektní vyvážení

Co vyžaduje sekačka na trávu

Sekačku na trávu bychom měli po každém použití očistit od zbytků posekané trávy, a to jak tělo stroje, tak sběrný koš. Platí zde nutnost zkontrolovat ostrost nožů a v případě potřeby je nabrousit, aby tráva byla posekaná čistě. U benzínových strojů ještě obhlédneme vzduchový filtr a zapalovací svíčku – s největší pravděpodobností bude nutné je vyčistit, nebo rovnou vyměnit. Na konstrukci sekačky ještě dotáhneme šrouby, které se mohly uvolnit, promažeme je vazelínou a můžeme vyjet!

Akumulátorové zahradní stroje

Čím dál více se rozšiřuje nabídka zahradních strojů s akumulátorovou baterií. Stroje jsou lehké, mobilní, tiché, s novými výkonnými bateriemi se navíc jejich výkon i výdrž zvyšuje a plnohodnotně tak dokáží nahradit i benzínové stroje. Před uvedením do provozu i při chodu během sezóny pro ně platí stejná pravidla, jako jsou ta uvedená výše. Navíc je u nich ještě třeba zkontrolovat stav baterie, kterou je vhodné při prodloužení doby nabíjení nebo nemožnosti ji už nabít na plný výkon vyměnit za novou.

Akumulátorové baterie zahradních strojů mívají indikátory nabití, usnadní nám to tak práci s nimi
Akumulátorové baterie zahradních strojů mívají indikátory nabití, usnadní nám to tak práci s nimi

Sezónní péče o motorovou pilu

Pro motorovou pilu platí již zmíněné zásady. Zároveň je dobré tento zahradní stroj udržovat seřízením otáček motoru, průběžně během sezóny kontrolovat funkci brzdy a lištu. Řetěz pily je třeba také pravidelně ošetřovat olejem určeným přímo k promazávání řetězů.

Stav oleje v pile kontrolujeme před každým použitím, pravidelně ho doplňujeme, protože jinak by se pila mohla zničit. Když pila nemaže, odstraníme lištu, kterou vyčistíme a pilu seřídíme.

Velmi důležitou věcí je kontrola správného napnutí řetězu. Volný řetěz nebude řezat, bude prokluzovat a může být nebezpečný. V opačném případě příliš napnutého řetězu je zase zatěžován motor pily a dochází k rychlejšímu opotřebení.

Je vhodné se údržbě a péči o tento zahradní stroj věnovat pravidelně, po každém použití, kdy pilu pečlivě očistíme od pilin a prachu – sundáme lištu, řetěz i kryt a důkladně promažeme.

Zahradní stroj, jakým je motorová pila, je nutné dokonale vyčistit zvenku a zejména zevnitř
Zahradní stroj, jakým je motorová pila, je nutné dokonale vyčistit zvenku a zejména zevnitř

Jak již bylo řečeno, základem pro dobrý chod zahradních strojů je jejich řádná a pravidelná údržba. Vše nám velmi usnadní důkladné ošetření strojů před uložením na zimu, také průběžná péče během celé sezóny zajistí, že nám stroje budou sloužit dlouho a bez problémů. Základní údržbu zvládne jistě každý sám, na složitější úkony je dobré, pokud si na to sami netroufáte, zvolit servis, kde se o vaše zahradní stroje spolehlivě postarají.

Publikováno: 7. 4. 2019, Autor: Lenka Tajbrová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce