reklama

Co zahradu ohrožuje nejvíce? Slimáci!

Co ohrožuje zahradu? Zaprší a oteplí se, a najednou se na zahradě objeví. Kdo? No přece slimáci. To je pohroma. Takový slimák sežere, na co přijde, a nechodí sám. Navíc nemá moc nepřátel. Na jeho vajíčkách si sice občas pochutná ježek, krtek, hlemýžď či slepýš, ale dospělý slimák se nemá koho bát. Jeho odporný sliz každého odradí. Jediný, kdo jej dokáže pozřít, a to pouze mladší jedince, je kachna indický běžec.

i (Zdroj: archiv Neudorff)
Plzák španělský (Zdroj: archiv Neudorff)

Co ohrožuje zahradu?

V posledních letech je nejobávanějším škůdcem plzák španělský. Jaký je vlastně rozdíl mezi plzákem a slimákem? Obecně se jim všem říká slimáci, i životní cyklus mají stejný, ale přece jen se liší, a to hlavně umístěním dýchacího otvoru. U slimáků je dýchací otvor v zadní části štítu, plzáci mají dýchací otvor v přední straně pravé části štítu. Ale oba dokáží napáchat velkou škodu.

Plzák
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Plzák má umístěný dýchací otvor v přední části štítu

Pro slimáky je největším nebezpečím ztráta vody, protože voda tvoří větší část jejich těla. Proto opouštějí své úkryty a vydávají se za potravou až večer, nebo k ránu.  Nejlépe se jim daří za vlhkého počasí. Z tohoto důvodu je vhodné zalévat rostliny pouze ráno a často prokypřovat půdu, aby se jejich úkryty narušily.

Zahradu je dobré sledovat, a již při prvním výskytu začít proti slimákům bojovat.  Není špatné připravit pro slimáky skrýš. Na stinném místě položit vlhký hadr a zatížit ho. Pod něj se začnou slimáci slézat. A jakmile se tam objeví, je to signál k použití návnady. To je ta nejspolehlivější ochrana.

Přípravky proti slimákům se nazývají moluskocidy, a mohou obsahovat účinnou látku chemického nebo přírodního původu.  Po požití chemických prostředků dochází u slimáků ke zvýšené tvorbě slizu, kterým pokryjí půdu i rostliny a slimáci hynou přímo na záhonech. A to není příliš estetické. Ferramol, přípravek od společnosti Neudorff, jehož účinnou látkou je fosforečnan železitý, běžně se vyskytující v přírodě, má tu výhodu, že slimáci po požití granulí Ferramolu na záhonech nezůstávají.  Slimáci mají pocit nasycenosti a stáhnou se do skrýší, kde později uhynou.

Aplikace přípravku proti slimákům
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Účinnou látkou granulí proti slimákům je fosforečnan železitý

Přípravek je třeba rozhazovat rovnoměrně, a jakmile slimáci granule sežerou, je nutné posyp opakovat. Ferramol je účinný dlouhodobě, protože je odolný proti dešti a zálivce. Přípravek nemá ochrannou lhůtu, zeleninu je tedy možné sklízet kdykoliv. Vlivem vlhkosti se účinnost přípravku nesnižuje, naopak, granule nabobtnají a jsou pro slimáky ještě atraktivnější. Za sucha se granulím vrátí jejich původní velikost.

Navíc se fosforečnan železitý, tedy účinná látka  Ferramolu, v půdě působením mikroorganismů a látek vylučovaných rostlinami rozkládá, a tím jsou rostlinám k dispozici dvě důležité živiny – fosfor a železo.

Největší předností  Ferramolu je, že při náhodném požití neuškodí domácím zvířatům, ani ježkům či ptákům na zahradě.

Další rady, jak pečovat o zahradu v souladu s přírodou, naleznete na stránkách www.zahradajakmabyt.cz.

Publikováno: 15. 4. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková