reklama

Škůdci na rostlinách

Máme rádi rostliny, proto je nepěstujeme nejen na zahradách, ale i v bytech, sklenících a zimních zahradách. Ale bohužel je miluje i savý a žravý hmyz. Kdo by neznal mšice! Je moc smutný pohled na napadené mladé výhony a zkroucené listy poseté zelenými nebo černými malými potvůrkami, které sají a sají, rostliny chřadnou a nerostou. Škůdci na rostlinách navíc přenášejí různé choroby, a oslabené napadené rostliny jim i mohou podlehnout.

i (Zdroj: Zdroj: archiv Neudorff)
Mšice na květu (Zdroj: archiv Neudorff)

Škůdci na rostlinách

Existuje několik tisíc druhů mšic a jmenují se většinou podle rostliny, kterou napadají, např. mšice chmelová, broskvová, rybízová apod. Mezi mšice patří také vlnatka krvavá, kterou poznáme podle bílých chomáčků v paždí listů. Mšice jsou schopné mít během vegetace několik generací, jejich neobvyklý a komplikovaný životní cyklus jim za příznivých podmínek umožňuje vytvořit za krátkou dobu početnou populaci.

V rámci prevence je třeba rostliny  pravidelně sledovat. Mnohdy na přítomnost mšic na rostlině upozorní zvýšený výskyt mravenců, protože mravenci a mšice žijí v symbióze.  Mravencům chutná medovice, kterou mšice vypouštějí, a na oplátku je přenášejí na nejšťavnatější části rostliny. Nejznámějším přírodním nepřítelem mšic jsou bezesporu larvy slunéčka sedmitečného, ale na ty se v domácnostech ani uzavřených prostorech nemůžeme spoléhat. Naopak se zde vyskytuje i další úporný savý hmyz, což jsou molice a svilušky, které také sají na spodní straně listů rostlin. Molice vylučují lepkavou sladkou medovici. Svilušky jsou velmi drobní ovální roztoči, kteří si vytvářejí jemné pavučinky. Vlivem sání vznikají na listech tečkovité skvrny a napadené listy postupně žloutnou a zasychají. Především na pokojových rostlinách se mohou vyskytovat i červci, např. puklice či štítenky.

Molice na listu
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Dalšími škůdci, zvláště pokojových rostlin, jsou molice, svilušky, červci, puklice nebo štítenky

Je tedy třeba rostliny pravidelně sledovat a hned při prvních známkách napadení začít s postřikem. Velmi dobře se k tomu hodí kontaktní přípravek Neudosan od firmy Neudorff, který působí ihned a není u něj stanovena žádná ochranná lhůta. Jeho účinnou látkou je draselná sůl přírodních mastných kyselin, proto je možné ho bez obav aplikovat nejen na zahradě, ale i v bytě, zimních zahradách a ve sklenících. Neudosan  působí na dospělce i larvální stádia škůdců, ale neškodí užitečnému hmyzu, jako jsou včely, slunéčka sedmitečná nebo zlatoočky, ani lidem, ani jiným živočichům. Tento přípravek lze použít i při výskytu housenek, které mohou způsobit poměrně velké škody, během pár dní jsou schopné ožrat celé rostliny.

Aplikace přípravku proti mšicím
i (Zdroj: archiv Neudorff)
Důležité je důkladně postříkat i spodní stranu listů

Doporučuje se postřik aplikovat ráno nebo večer, kdy rostliny nejsou rozehřáté sluncem. Za plného slunce se rostliny stříkat nemohou, hrozilo by jejich popálení, to samé platí i u zalévání. Zejména v případě výskytu molic je třeba rostliny postříkat brzy ráno nebo pozdě večer, protože touto dobou nejsou molice ještě aktivní. Důležité je důkladně postříkat i spodní stranu listů, kde se savý hmyz nejčastěji skrývá. Neudosan je vhodný i pro hydroponické pěstování.

Další rady, jak pečovat o zahradu v souladu s přírodou, naleznete na stránkách www.zahradajakmabyt.cz.

Publikováno: 22. 4. 2019, Autor: Zuzana Pavelková, Profil autora: Zuzana Pavelková