Druhů sekaček je hned několik. Ačkoliv se to nezdá, tak současný trh okupuje taková škála typů, že výběr je pro laika velmi nesnadný. Je vhodné vybírat podle výkonu a provedení detailů, cena stroje by měla být v žebříčku jako poslední kritérium. Jaký druh sekačky je vhodný právě pro Vaši zahradu a jaké jsou jeho vlastnosti a případné nevýhody?
Druhy sekaček podle pohonu:
Elektrické sekačky
Nejlevnějším druhem sekačky je sekačka elektrická. Jak již název napovídá, srdcem stroje je jednofázový motor klasické konstrukce. Sekačky s elektrickým pohonem mají příkon v rozmezí 1,2 až 1,8 kW a jsou napájeny kabelem. Jsou tiché a mají snadnou obsluhu. Vlivem nutnosti napájení přívodní šňůrou s nimi nesmíme sekat za deštivého počasí. Výkonné modely s plechovým tělem jsou vybaveny i pojezdovým ústrojím, které snižuje námahu při sečení a dovoluje použití na svažitém terénu. Je důležité u sekačky nezanedbávat údržbu.

Benzinoví oblíbenci
Sekačky s pohonem spalovacím čtyřtaktním motorem jsou rozhodně nejoblíbenější. Dnešní motory pokročily v technologiích tak daleko, že nejsou výrazně hlučnější než sekačky elektrické. Přitom mohou mít možnost snadného nastartování. Spalovací motory sekaček jsou vybaveny rozvodovými systémy OHV. To znamená, že z vačkové hřídele jsou ventily ovládány přes zdvihátka, tyčky a vahadla. Oproti prapůvodním starým motorům s žebrováním hlavy válce a bočními ventily je tento systém výrobně náročnější. Dovoluje ale dostat z motoru vyšší točivý moment při stejných provozních otáčkách vlivem vyšší účinnosti. Také výfukové zplodiny jsou čistší. Problém zde činí povinné přimíchávání 5% biosložky, která dokáže pěkně potrápit nejeden motor, hlavně pak karburátor. S navyšováním emisních norem musíme dbát na ošetřování paliva stabilizátorem, který brání jeho zvětrávání.
Sekačky s benzinovým motorem mají ve své poslední generaci technické libůstky. Takový automatický sytič mají téměř všechny motory. Jde o promyšlené a jednoduché zařízení s bimetalovým vláknem, které samočinně ovládá klapku sytiče v karburátoru podle aktuální teploty motoru. Není nutné, abychom prováděli jakékoliv nastavování. Stačí pouze zatáhnout za táhlo startovací šňůry. Sekačky s elektrickým startérem se stávají terčem zájmu nejednoho vlastníka zahrady. Otočení klíčkem nebo stisk tlačítka dělají sečení méně namáhavým. Baterie je umístěna na motoru, případně v panelu řidítek. Malou nevýhodou je nutnost nabíjení, většina sekaček touto vlastností vybavena není.
Podívejte se na videotest jedné silné benzínové sekačky.

Akumulátorové sekačky
Sekačky s akumulátorovým pohonem patří k technologické špičce. Jejich cena je sice srovnatelná s výkonnými benzinovými typy, zde si ale majitel nemusí lámat hlavu s výměnami oleje nebo ošetřováním benzínu. Nabitý akumulátor nám stačí až na hodinu práce. Pro případ, že pečujeme o větší zahradu, si pořídíme ještě jeden další. Přitom ve svých začátcích nebyly tyto sekačky nijak oblíbené, a to z důvodu nízké výdrže na jedno nabití. Moderní akumulátorová sekačka nabízí tichý provoz, možnost sdílení baterie s dalšími stroji, nechybí mulčování nebo regulovatelný pojezd. Jako u elektrických sekaček s nimi nesmíme sekat při dešti, aby nedošlo k poškození citlivé elektroniky.

Druhy sekaček podle pracovního nástroje
Základním druhem sekaček podle tohoto dělení jsou rotační. V plechovém, plastovém nebo slitinovém šasí se velmi rychle otáčí vrtulový nůž. Trávu usekává na drobné kousky, které prostřednictvím vyhazovacího kanálu putují do sběracího koše. Pro zvýšení efektu vyhazování a lepšího sečení za mokra, existují také nože s lopatkami nebo vylisované do tvaru písmene X.
Na stejném principu fungují i mulčovače vysoké trávy. Jen s rozdílem, že tráva je nadrcena a ponechána na sečené ploše. Tam se postupně rozloží.
Vřetenové sekačky jsou podstatně složitější. Trávu sekají velmi kvalitně. Tím, že se stéblo dostane mezi vřeteno a přítlačný prvek, je ustřiženo. Ustřižení nabízí také sekačky lištové, které se dříve používaly pro sečení trávy na sušení sena. Vzhledem k vysoké náročnosti na broušení, seřízení přítlaku a mazání byly lištovky vytlačeny sečením bubnovým. To je založeno na otáčejícím se disku s otočně zavěšenými noži. Ty usekávají trávu a úhledně ji skládají do řádků vedle stroje. Bubnové sečení je provozně málo náročné, kromě broušení ostří nevyžaduje údržbu.

Publikováno: 18. 4. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce