reklama

Druhy sekaček: vlastnosti, výhody a nevýhody

Druhů sekaček je hned několik. Ačkoliv se to nezdá, tak současný trh okupuje taková škála typů, že výběr je pro laika velmi nesnadný. Je vhodné vybírat podle výkonu a provedení detailů, cena stroje by měla být v žebříčku jako poslední kritérium. Jaký druh sekačky je vhodný právě pro Vaši zahradu a jaké jsou jeho vlastnosti a případné nevýhody?

Druhy sekaček: vlastnosti, výhody a nevýhody

Druhy sekaček podle pohonu:

Elektrické sekačky

Nejlevnějším druhem sekačky je sekačka elektrická. Jak již název napovídá, srdcem stroje je jednofázový motor klasické konstrukce. Sekačky s elektrickým pohonem mají příkon v rozmezí 1,2 až 1,8 kW a jsou napájeny kabelem. Jsou tiché a mají snadnou obsluhu. Vlivem nutnosti napájení přívodní šňůrou s nimi nesmíme sekat za deštivého počasí. Výkonné modely s plechovým tělem jsou vybaveny i pojezdovým ústrojím, které snižuje námahu při sečení a dovoluje použití na svažitém terénu. Je důležité u sekačky nezanedbávat údržbu.

Elektrická sekačka je druh sekačky s nízkou váhou a obratností, ale počítejte s popotahováním kabelu
Elektrická sekačka je druh sekačky s nízkou váhou a obratností, ale počítejte s popotahováním kabelu

Benzinoví oblíbenci

Sekačky s pohonem spalovacím čtyřtaktním motorem jsou rozhodně nejoblíbenější. Dnešní motory pokročily v technologiích tak daleko, že nejsou výrazně hlučnější než sekačky elektrické. Přitom mohou mít možnost snadného nastartování. Spalovací motory sekaček jsou vybaveny rozvodovými systémy OHV. To znamená, že z vačkové hřídele jsou ventily ovládány přes zdvihátka, tyčky a vahadla. Oproti prapůvodním starým motorům s žebrováním hlavy válce a bočními ventily je tento systém výrobně náročnější. Dovoluje ale dostat z motoru vyšší točivý moment při stejných provozních otáčkách vlivem vyšší účinnosti. Také výfukové zplodiny jsou čistší. Problém zde činí povinné přimíchávání 5% biosložky, která dokáže pěkně potrápit nejeden motor, hlavně pak karburátor. S navyšováním emisních norem musíme dbát na ošetřování paliva stabilizátorem, který brání jeho zvětrávání.

Sekačky s benzinovým motorem mají ve své poslední generaci technické libůstky. Takový automatický sytič mají téměř všechny motory. Jde o promyšlené a jednoduché zařízení s bimetalovým vláknem, které samočinně ovládá klapku sytiče v karburátoru podle aktuální teploty motoru. Není nutné, abychom prováděli jakékoliv nastavování. Stačí pouze zatáhnout za táhlo startovací šňůry. Sekačky s elektrickým startérem se stávají terčem zájmu nejednoho vlastníka zahrady. Otočení klíčkem nebo stisk tlačítka dělají sečení méně namáhavým. Baterie je umístěna na motoru, případně v panelu řidítek. Malou nevýhodou je nutnost nabíjení, většina sekaček touto vlastností vybavena není.

Podívejte se na videotest jedné silné benzínové sekačky.

Benzinové motory mají velkou sílu, ale také občas problémy s kvalitou paliva
Benzinové motory mají velkou sílu, ale také občas problémy s kvalitou paliva

Akumulátorové sekačky

Sekačky s akumulátorovým pohonem patří k technologické špičce. Jejich cena je sice srovnatelná s výkonnými benzinovými typy, zde si ale majitel nemusí lámat hlavu s výměnami oleje nebo ošetřováním benzínu. Nabitý akumulátor nám stačí až na hodinu práce. Pro případ, že pečujeme o větší zahradu, si pořídíme ještě jeden další. Přitom ve svých začátcích nebyly tyto sekačky nijak oblíbené, a to z důvodu nízké výdrže na jedno nabití. Moderní akumulátorová sekačka nabízí tichý provoz, možnost sdílení baterie s dalšími stroji, nechybí mulčování nebo regulovatelný pojezd. Jako u elektrických sekaček s nimi nesmíme sekat při dešti, aby nedošlo k poškození citlivé elektroniky.

Lištové sečení bylo dříve mimořádně populární
Lištové sečení bylo dříve mimořádně populární

Druhy sekaček podle pracovního nástroje

Základním druhem sekaček podle tohoto dělení jsou rotační. V plechovém, plastovém nebo slitinovém šasí se velmi rychle otáčí vrtulový nůž. Trávu usekává na drobné kousky, které prostřednictvím vyhazovacího kanálu putují do sběracího koše. Pro zvýšení efektu vyhazování a lepšího sečení za mokra, existují také nože s lopatkami nebo vylisované do tvaru písmene X.

Na stejném principu fungují i mulčovače vysoké trávy. Jen s rozdílem, že tráva je nadrcena a ponechána na sečené ploše. Tam se postupně rozloží.

Vřetenové sekačky jsou podstatně složitější. Trávu sekají velmi kvalitně. Tím, že se stéblo dostane mezi vřeteno a přítlačný prvek, je ustřiženo. Ustřižení nabízí také sekačky lištové, které se dříve používaly pro sečení trávy na sušení sena. Vzhledem k vysoké náročnosti na broušení, seřízení přítlaku a mazání byly lištovky vytlačeny sečením bubnovým. To je založeno na otáčejícím se disku s otočně zavěšenými noži. Ty usekávají trávu a úhledně ji skládají do řádků vedle stroje. Bubnové sečení je provozně málo náročné, kromě broušení ostří nevyžaduje údržbu.

Křovinořez poslouží pro sečení nepřístupných míst
Křovinořez poslouží pro sečení nepřístupných míst

Publikováno: 18. 4. 2019, Autor: Radoslav Ptáček (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce