Pomalu ale jistě přichází jaro. To znamená, že se blíží období pěstování a zahrádkářství. A právě množství práce, které provedeme ještě před zahájením sezóny, ovlivní celou naší budoucí úrodu. Co tedy půdě dopřát, aby se na ní dobře vedlo ovoci, zelenině i květinám?
Důležité vlastnosti
Zdravá a úrodná půda by měla mít následující vlastnosti – vzdušnost, vlažnost a výživnost. V praxi to znamená nejen dobrou strukturu bohatou na výživné látky, ale také dostatečnou vrstvu humusu. Díky němu se půdě dostává dusíku, fosforu a draslíku. To jsou naprosto základní živiny, které půda potřebuje. Obzvláště pak, je-li neustále využívána k pěstování. Tím totiž současně narušujeme přirozený postup ekosystému – stále dokola odebíráme významné živiny. A právě proto je třeba k pěstitelským záměrům využívat kvalitní hnojivo.

DusíkDusík má silné účinky především na rostliny. Jeho nedostatek můžeme snadno poznat podle listů, jež se zbarvují do světlozelena. Dříve také hnědnou a postupně usychají.
FosforPro tvorbu kořenů, květních pupenů, plodů a semen je nepostradatelný fosfor. Zlepšuje totiž drobivost a kyprost půdy.
DraslíkDraslík se v určitě podobě rozpouští ve všech rostlinách. Jeho dostatek zvyšuje mrazuvzdornost a odolnost vůči škůdcům i nemocem. Také má vliv na koloběh živin a držení vody.

Jak poznat, že je půda opravdu kvalitní? Jak jsme již řekli, je to zejména o množství humusu – taková půda je teplá, kyprá a tmavá. Půdní kyseliny uhličité v ní mohou dobře pronikat a kořeny tak snadno vstřebávají potřebné živiny.
Kvalitu pěstitelské půdy ale můžeme ovlivňovat i sami. A to správným hnojením. Rozdělujeme je nejčastěji na:
- Trávníková hnojiva
- Krystalická hnojiva
- Organická hnojiva
- Organominerální hnojiva
- Minerální hnojiva
- NPK hnojiva
Zdravá a kvalitní půda
Pro více informací o pěstitelských potřebách a krmných směsích pro hospodářská zvířata přejděte na www.agrotree.cz.
Publikováno: 19. 4. 2019, Autor: Agrotree (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce