reklama

Zdravá půda, zdravá zahrada

Pomalu ale jistě přichází jaro. To znamená, že se blíží období pěstování a zahrádkářství. A právě množství práce, které provedeme ještě před zahájením sezóny, ovlivní celou naší budoucí úrodu. Co tedy půdě dopřát, aby se na ní dobře vedlo ovoci, zelenině i květinám?

Zdravá půda, zdravá zahrada

Důležité vlastnosti

Zdravá a úrodná půda by měla mít následující vlastnosti – vzdušnost, vlažnost a výživnost. V praxi to znamená nejen dobrou strukturu bohatou na výživné látky, ale také dostatečnou vrstvu humusu. Díky němu se půdě dostává dusíku, fosforu a draslíku. To jsou naprosto základní živiny, které půda potřebuje. Obzvláště pak, je-li neustále využívána k pěstování. Tím totiž současně narušujeme přirozený postup ekosystému – stále dokola odebíráme významné živiny. A právě proto je třeba k pěstitelským záměrům využívat kvalitní hnojivo.

Důležité vlastnosti
Důležité vlastnosti

DusíkDusík má silné účinky především na rostliny. Jeho nedostatek můžeme snadno poznat podle listů, jež se zbarvují do světlozelena. Dříve také hnědnou a postupně usychají.

FosforPro tvorbu kořenů, květních pupenů, plodů a semen je nepostradatelný fosfor. Zlepšuje totiž drobivost a kyprost půdy.

DraslíkDraslík se v určitě podobě rozpouští ve všech rostlinách. Jeho dostatek zvyšuje mrazuvzdornost a odolnost vůči škůdcům i nemocem. Také má vliv na koloběh živin a držení vody.

Důležité vlastnosti
Důležité vlastnosti

Jak poznat, že je půda opravdu kvalitní? Jak jsme již řekli, je to zejména o množství humusu – taková půda je teplá, kyprá a tmavá. Půdní kyseliny uhličité v ní mohou dobře pronikat a kořeny tak snadno vstřebávají potřebné živiny.

Kvalitu pěstitelské půdy ale můžeme ovlivňovat i sami. A to správným hnojením. Rozdělujeme je nejčastěji na:

  • Trávníková hnojiva
  • Krystalická hnojiva
  • Organická hnojiva
  • Organominerální hnojiva
  • Minerální hnojiva
  • NPK hnojiva

Zdravá a kvalitní půda

Pro více informací o pěstitelských potřebách a krmných směsích pro hospodářská zvířata přejděte na www.agrotree.cz.

Publikováno: 19. 4. 2019, Autor: Agrotree (text a foto), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce