reklama

Jak pečovat na jaře o bazén?

Péče o bazén je na jaře jednou z nejdůležitějších prací. Čistý a důkladně opečovávaný bazén s řádně ošetřenou vodou je předurčen k bezproblémovému koupání až do podzimu. Víte, jak péči o bazén na jaře zajistit svépomocí? V našem článku si přečtěte, co je pro Váš bazén v tuto chvíli důležité.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Jarní péčí o bazén si zajistíte čistou vodu po celou sezónu (Zdroj: Depositphotos.com)

Péče o bazén po zimní přestávce

S péčí o bazén začínáme v polovině dubna. Ideální podmínky nastávají, když teplota vody osciluje kolem 10 °C. Celý bazén zbavíme krycí plachty, kterou důkladně umyjeme, necháme uschnout, složíme a uložíme na suché a tmavé místo. Její ponechání na slunečném místě podporuje její zkázu. UV záření postupně naruší její strukturu.

Bazén zbavíme všech nečistot. Zajímáme se o čistotu stěn i dna, kde se může usazovat špína. Nečistoty z hladiny odstraníme pomocí síťky. Hrubé nečistoty ze dna likvidujeme bazénovým vysavačem. Stěny musíme očistit mechanicky houbičkou, třeba za použití speciální chemie. Po ukončení mechanického čištění provedeme oplach.

Čištění bazénu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Likvidace nečistot ze dna bazénu mechanickou cestou

Filtrace a její spuštění

Po dokončení čisticích prací přecházíme na přípravu filtračního zařízení k provozu. Nejprve se podíváme na stav pískové filtrace. Když je její náplň již starší, provedeme výměnu za novou. Interval výměny je minimálně jednou za dva roky. Ke snížení zadržovacích schopností filtru dochází pozvolna, když se hrany částic křemičitého písku opotřebí. Samonasávací filtrace je vynikající, protože si bez problému nasaje vodu bez nutnosti zalévání před spuštěním. Nakonec přichází čas pro úplné napuštění bazénu a samotné spuštění filtrace.

Bazénová filtrace
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Při péči o bazén nezapomínáme na kontrolu filtrace

Solární ohřev a jeho aktivace

Ohřívací zařízení napustíme vodou až po pominutí rizika nočních mrazíků. Ty mohou solární panel vážně poškodit. Umisťujeme ho takovým způsobem, aby byl na místě, kde celodenně svítí slunce. Ohřev umí zvýšit teplotu vody o přibližně 5 °C.

Prokazování kvality vody

Základním ukazatelem kvality bazénové vody je ukazatel kyselosti vody, zkráceně pH. Jeho hodnota by měla být mezi 6,8 až 7,4. Znamená to neutrální reakci. Kyselá voda, což znamená pH menší než 6,5 je původcem koroze kovových částí a ztráty barvy stěn bazénu. Také může negativně působit na pokožku. Zásaditá reakce vody, kdy pH je vyšší než 7,5, stojí za vznikem nehezkých mléčných zákalů vody a způsobuje sníženou účinnost chemických přípravků. K účinné změně hodnoty pH při vychýlení z neutrální reakce poslouží speciální přípravky s označením pH+ nebo pH-.  Tvrdost vody nesmí přesáhnout 18 °N. Vápenatá a tedy velmi tvrdá voda znamená možnost tvorby vodního kamene.

Bazénová chemie
i (Zdroj: Depositphotos.com)
S chemií v bazénu opatrně, umí přivodit i zdravotní problémy

K desinfekci používáme chlorové tablety. Volný chlor je účinný a do koncentrace 3 mg/l neškodný, nepáchne a ani nedráždí pokožku. Chlor vázaný vzniká reagováním nečistot s volným chlorem. Neškodné množství znamená hodnotu od 0,5 mg/l. Pokud je obsah chloru vázaného vysoký, kdy nás trápí jeho zápach, provedeme výměnu části obsahu bazénu. Přechlorování je druhou možností. Znamená to, že vodu musíme ošetřit takovým množstvím chloru, abychom naměřili minimálně desetkrát vyšší obsah volného chloru, než máme chloru vázaného. Musíme se dostat na alespoň 5 mg/l nebo více. Tím dosáhneme stavu, kdy vázaný chlor se přetvoří ve chlor volný a dusík. Vyprcháním dojde k odstranění zápachu. K měření používáme speciální testery, které zároveň umí poradit, jak vypočítat obsah vázaného chloru ve vodě. Tuto hodnotu totiž není možno přímo naměřit.

Malý zapuštěný bazén
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Opatrně s chemií v malých bazénech

Jak spolu souvisí filtr, pH a zákaly?

Bazénová chemie účinně funguje pouze tam, kde máme v pořádku jak filtr, tak hodnotu reakce vody. Pokud máme jeden z těchto činitelů v nepořádku, ani velké dávky chemických přípravků nám čistou a nezávadnou vodu nezajistí. Například stav filtrace snadno zjistíme pohledem na měřič tlaku v systému. Vysoká hodnota ukazuje na jeho zanesení. Tip: přečtěte si jaká je ideální hodnota PH bazénu a jak ji snížit či zvýšit

bazén v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pečlivě udržovaný bazén je zárukou příjemného koupání od jara do podzimu

Použití chemie u alergií

Některé osoby mohou vykazovat přecitlivělost na obsah chloru ve vodě. Proto jej dávkujeme jen velmi opatrně, neboť jeho vysoký obsah může dráždit pokožku i oči u jinak zdravých lidí. Existuje však i bezchlorová řada chemických přípravků pro uživatele, kteří chlor v bazénové vodě opravdu nesnesou.

Publikováno: 23. 4. 2019, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček