reklama

Zapuštěné bazény pro inspiraci na naši zahradu

Zapuštěný bazén je snem minimálně poloviny obyvatel. Představa, jak ležíme na lehátku vedle bazénu na tři tempa, sluníme se a ladným pohybem čeříme průzračnou vodu, se může z romantických filmů snadno přenést i do naší zahrady.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zahradní bazén se schůdky (Zdroj: Depositphotos.com)

Mít na zahradě bazén láká snad každého, kdo vlastní víc jak dva čtvereční metry nějakého pozemku. A navíc bazén zapuštěný, který je méně náročný na údržbu, ale zato zajímavější na pohled. V dnešním článku si ukážeme několik druhů zapuštěných bazénů a povíme si, kam se který hodí.

Zahradní bazén nepravidelného tvaru je asi nejoblíbenějším typem. Už jen proto, že právě jeho tvar dává pocit jisté exotičnosti. Je to prefabrikovaný silikátový díl, který se usazuje do země zcela nebo částečně, je vybaven stupátky, vedoucími do vody nebo nerezovými schůdky. Předpokladem dlouhé životnosti je nejen pravidelná a důkladná kontrola vody a její ošetření chlorovými přípravky, ale také pečlivě provedené obložení okrajů bazénu. Tím se jednak bazén ukotví pod úrovní země a jednak se zamezí znečišťování vody hlínou nebo trávou.

Zahradní zapuštěný bazén s umělým vodopádem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zahradní zapuštěný bazén s umělým vodopádem

Typický zástupce zapuštěných zahradních bazénů je obdélníkového tvaru. Mívá na všech stranách stejnou hloubku, pokud není vybaven schůdky do vody, namontovává se k němu nerezový žebříček. Výborně se k němu hodí kompozitní terasa z dřevoplastu, která při styku s vodou nebobtná, neplesniví a nehnije. Je stálobarevná a jedinou její nepříliš lichotivou vlastností je větší ohřívání na přímém slunci, proto bychom neměli na této terase do vody chodit bosi. Bazén sám o sobě je téměř bezúdržbový a jedinou naší starostí zůstává péče o průzračně čistou vodu.

Obdélníkový bazén
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zapuštěný bazén obložený kompozitní terasou

I zde je ukázka obdélníkového bazénu, ale tentokrát se nejedná o plastovou nádrž, zapuštěnou do země, ale o vyzdívaný a obkládaný bazén. Stavba takového bazénu je sice poměrně náročná, je nutné dbát na dostatečnou hloubku, zhutnění zeminy, pokládku geotextilie, vylévané betonem a následné obkládání, ale výsledný efekt potěší. Doporučuje se vyzdívaný bazén obehnat okrajovou lištou, která zamezí drolení betonu nebo odpadávání obkladu. Jako pochozí část okolo bazénu je lepší použít betonovou dlažbu, která napomůže zhutnění povrchu okolo bazénu a je praktičtější na očistu. Vyzdívaný bazén může mít svažitou nebo stejnou hloubku.

Vyzdívaný bazén
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Další typ zapuštěného bazénu s dlažbou okolo

Velmi neobvyklým, ale o to víc zajímavým bazénem je tento, vyzdívaný do netypického tvaru. Zde tvůrce vymyslel velký kruhový bazén se středovým ostrůvkem. Takovýto bazén je velmi náročný na prostor, ale pokud disponujeme velkým nevyužitelným pozemkem, je podobný typ bazénu dobrou příležitostí, jak pozemek smysluplně osadit. Stavba bazénu se neobejde bez techniky. Středový ostrůvek lze osázet keři nebo stromky, které budou dávat částečný stín a budou pro okolí dekorativním prvkem. Ideální je, aby takový ostrůvek nebyl z vody přístupný, jinak hrozí zavlečení nečistot do bazénu.

Bazén na plavání
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Trochu exoticky vyhlížející bazén, ve kterém se dá bez obtíží plavat

Krytý zapuštěný bazén je hotový poklad. Nemusíme mít na mysli hned městské haly s bazény. Takový krytý bazén lze běžně zakomponovat i do rodinného domu. Musíme pouze počítat v projektu s prostorem, kam bazén umístíme. Může být jak vyzdívaný, tak z laminátového  prefabrikátu. Ideální je kompletní obezdění a obložení. Střecha by měla být alespoň částečně světelně propustná, neboť světlo, které bude vnikat dovnitř, napomůže i ohřevu vody. Údržba krytého bazénu je jednodušší, neboť odpadá možnost znečištění zvenčí. Krytý bazén pak jednoznačně nabízí koupání i v zimních měsících, což venkovní bazény nedovolují, nejsou-li zakrývané.

Krytý bazén v moderní vile
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Krytý bazén v moderní vile

Částečně zakrytý bazén u domu, schovaný za zdí, nabízí možnost úplného soukromí. Okrajové stříšky pak poskytnou stín nebo polostín, pokud je chceme mít propustné. Takto řešený bazén má stejné vlastnosti jako klasický venkovní bazén, je tedy nutné dbát na odstraňování nečistot mechanicky a zároveň důkladně sledovat a ošetřovat vodu.

Částečně krytý bazén schovaný za zdí
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Částečně krytý bazén schovaný za zdí

Zcela odlišným, ale ne zanedbatelným typem bazénu je bazén s vířivkou. Vířivka je specifická tím, že je izolovaná. Její voda je neustále dohřívaná a stěny vířivky mají masážní trysky - vodní a vzduchové. Vodní trysky, zajišťující hydromasáž, jsou bodové nebo rotační. Vzduchové trysky zajišťují tzv. perličkovou koupel. Vířivka působí blahodárně na organismus, proto je velmi vyhledávaná. Pro snadnější vstup do tohoto bazénku se volí právě vířivka zapuštěná.

Zapuštěná vířivka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zapuštěná vířivka může být alternativou bazénu, pokud nemáte dostatek prostoru

Všechny typy zapuštěných bazénů mají jedno společné. Umožňují lepší vstup do vody, což ocení nejen děti, které budou moci z okrajů bazénu skákat rovnou do vody, ale i dospělí, kterým chození po vlhkých schůdcích nemusí být úplně příjemné. Zapuštěné bazény nabízejí veškerý možný komfort a přitom jsou cenově dostupné, jejich kvalita je vysoká a zaručují velmi dlouhou životnost na rozdíl od bazénů nadzemních. Čas, strávený u bazénu, může tak být tím správným relaxem pro celou rodinu a jeho koupě jistě nebude nijak prodělečná.

Publikováno: 23. 4. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová