reklama

Než vstoupíte do vody v bazénu, změřte pH vody

Ačkoliv se to zdá jako vyšší dívčí, pH vody v bazénu nebo koupacím jezírku je nejdůležitějším faktorem, na který bychom rozhodně neměli zapomínat. Zároveň s měřením pH vody v bazénu se zaměříme na solární ohřevy vody v bazénu. Jak na to prozradí následující článek.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Než se naložíte do bazénu, změřte pH vody (Zdroj: Depositphotos.com)

Než vstoupíte do vody a vykoupete se v průzračně čisté vodě, téměř nikdy vás nenapadne popřemýšlet o správném měření pH vody v bazénu. Málokdo dokonce ví, že správně nastavená hodnota pH vody je 6,8 - 7,4. A proč tolik alchymie s obyčejnou vodou? Označení pH je tzv. potenciál vodíku a ten nám udává, zda vodný roztok je kyselý nebo zásaditý. Tyto údaje se měří na stupnici od 0 do 14. Voda sama je roztokem neutrálním, tzn., že má při standartních podmínkách číslo 7. Je to jednoduché, řeknete si. Voda je neutrální, tak jaképak měření pH? Jenže právě ta neutrální voda v našem bazénu či jezírku se vlivem vnějších faktorů a povětrnostních podmínek může velmi rychle proměnit v kyselý brčálník nebo rašeliniště. Příliš zásaditá voda zase může způsobit zakalení vody, výskyt vodního kamene a jiných sraženin, stejně jako vyšší dráždivost vody a zvyšující se obsah škodlivého vázaného chloru. Ten vzniká při kontaktu volného chloru s potem a dalšími organickými látkami.

Měření pH v bazénu
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Měření pH je základem při péči o bazénovou vodu

Čím a jak měřit hodnoty pH?

Obchody zabývající se prodejem zahradních bazénů a jejich příslušenstvím jsou schopny vám poradit a pomoci vybrat ten nejlepší tester na měření pH vody v bazénu. Ty mohou být tabletové, kapkové nebo digitální. Každý je trochu jiný a my si o nich něco povíme.

Tabletový tester:

Ačkoliv je tou nejpoužívanější metodou, je přitom nejméně přesný. Uživatelé jej ale upřednostňují pro jeho jednoduchost při měření a také pro nízké pořizovací náklady. Tester obsahuje 2 sady tabletek, 1 stupnici pro hodnoty pH a druhou pro měření volného chloru ve vodě. Tablety se při spotřebování dají dokoupit samostatně. Princip je jednoduchý - odebereme z bazénu nebo jezírka vzorek vody, rozpustíme v něm tabletu a pomocí příslušné stupnice změříme pH.

Tabletový tester
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Tablety na měření pH a chloru ve vodě

Kapkový tester:

Jde o přesnější metodu při měření pH vody, ale zároveň je při jejím pořizování nutné sáhnout hlouběji do peněženky. Oproti tabletovým testerům dokáže kapkový měřit ve větším rozsahu, jedno balení nám umožní až 120 testů. Tyto testery se dodávají s činidly, kelímky, kartami se zalaminovanými barevnými standardy, návodem k použití a technickými informacemi.

Kapkový tester
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pomocí kapkového testeru se určí i obsah chloru nebo bromu ve vodě

Digitální tester:

Je považován za nejpřesnější způsob měření pH vody. Má v sobě zabudovaný teploměr, který naměřenou hodnotu převede na hodnoty pH. Disponuje velkým LCD displejem, takže údaje jsou dobře čitelné. Vyžaduje minimálně 6x do roka kalibrovat, jinak se stává nepřesným. K tomu slouží kalibrační prášky, které se dokupují zvlášť. Jeho cena není zanedbatelná a kromě kalibrace je nutné pečovat i o elektrody, které jsou pro měření nezbytné.

Digitální testr
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Měření pH vody pomocí digitálního testeru

Společně s měřením pH vody v našem bazénu nebo zahradním jezírku bychom se měli zaměřit i na měření tvrdosti vody, zvlášť pokud dočerpáváme vodu z vlastní studny nebo vrtu. Nemusíme tento test provádět sami, vzorek vody nám prověří vodohospodářská laboratoř, která určí její hodnoty zcela přesně. Kromě toho se dozvíme o příměsi minerálů, které naše voda obsahuje. Příliš tvrdá voda mívá dost často za následek usazování vodního kamene, tvorbu jiných usazenin, zákal vody nebo odlišné zabarvení. Dalším faktorem, který by nám neměl unikat, je obsah volného chloru ve vodě. Ten můžeme změřit tabletovým testerem na měření pH nebo kapkovým testerem, který navíc umí spočítat i hodnotu vázaného a celkového chloru.

Solární panely

Když už jsme docílili toho, že voda v bazénu nebo koupacím jezírku má ideální pH, budeme se snažit si prodloužit koupací sezónu. Nemůžeme ovšem spoléhat na to, že od května do září budou pouze slunečné a teplé dny a voda v bazénu bude mít teplotu stydnoucí kávy. Co nezmůže slunce, umožní nám solární panely. Solární ohřev si pomalu, ale jistě získává své místo na prvních stupních způsobů ohřevu vody v bazénech. Patří mezi moderní a ekologické způsoby, jak se vykoupat v příjemně teplé vodě i v době, kdy je nebe pod mrakem. Montáž solárních panelů je jednoduchá, obsluha nenáročná a výsledky skvělé. Zařízení se zapojí do filtračního okruhu za pískovou filtraci. Solárním ohřevem protéká přefiltrovaná voda z pískové filtrace, v  panelu se ohřeje a příjemně teplá se vrací zpět do bazénu. Průtok vody solárním ohřevem zajišťuje čerpadlo pískové filtrace, voda v bazénu se tak ohřívá úplně zadarmo.

Solární ohřev
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Solárním ohřevem zvýšíme teplotu vody až o 6 °C

Je až s podivem, že díky tomuto jednoduchému zařízení dokážeme mít vodu v bazénu až o 5-6 °C teplejší. Solární panely navíc mají moderní design a jejich pořizovací cena není nijak závratná v porovnání s tím, kolik zaplatíme za vyčerpání teplé vody z vodovodního řadu. Pokud se postaráte o teplejší vodu v bazénu, je potřeba o to více se starat o pH vody. Protože teplá voda zvyšuje riziko výskytu nežádoucích bakterií a škodlivin ve vodě. Proto pH měřte každý den, ať máte potěšení z letního osvěžení co největší.

Publikováno: 25. 4. 2019, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová