reklama

Inspirace na úpravu okolí bazénu

Zahradní bazén oceníme zejména v létě. Milují jej hlavně děti, které se zde dovedou zabavit po celý den. Zahradní bazén je velká stavba a nepřehlédnutelný prvek zahradního prostoru. Aby nejen sloužil, ale také dobře vypadal, musíme jej do okolního prostředí vhodně zakomponovat. Pomůže nám k tomu citlivá úprava okolí bazénu, která jej dokáže vhodně propojit s celkem.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Upravené okolí bazénu skvěle ladí s celým konceptem zahrady (Zdroj: Depositphotos.com)

Inspirace na úpravu okolí bazénu:

Zahradní bazén představuje v horkém létě pravé dobrodiní. Není nic příjemnějšího, než se jít několikrát za den osvěžit a zaplavat si.  Bazén ocení i děti, které si zde vydrží hrát dlouhé hodiny. Úžasnou výhodou je, že za osvěžením nemusíme dojíždět, a koupat se můžeme, kdykoliv chceme. Bazény jsou pochopitelně velmi oblíbené a budují se na malých i na velkých zahradách.

Forma jejich ztvárnění může být různá. Zapuštěné bazény mají nejčastěji obdélníkový, symetrický tvar o různých rozměrech. Nadzemní a nafukovací bazény se zpravidla dodávají  kruhové. Pro bazény vybíráme slunné, rovné stanoviště s dostatečnou velikostí. Každý bazén je potřeba začlenit do okolního prostředí, nestačí jen bazén usadit. Okolní úprava musí být funkční i estetická.

Bazén s upraveným okolím
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Dostatečně velká zpevněná plocha v okolí bazénu zajistí čistotu a komfort

Okolí zahradního bazénu by mělo poskytovat dostatek místa na slunění a odpočinek, měla by se sem vejít zahradní lehátka i nábytek. Okolí bazénu vhodně doplní i venkovní stůl se židlemi. Pohodlí a komfortu dopomůže i lehké přistínění vybrané části okolní plochy. Stín oceníme zejména nad místem posezení nebo nad odpočinkovým lehátkem. Nejjednodušším řešením je velký slunečník. Součástí okolí mohou být i dekorace a plastiky.

Bazén s vodopádem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zpevněná plocha kolem bazénu je příjemná pro slunění, pěkně na ní navazují vyvýšené záhony v pozadí

Jak tedy celé řešení okolí bazénu ztvárnit? Nejšikovnější je přímé okolí bazénu pojmout jako zpevněnou plochu a pokrýt je pěknou dlažbou nebo štípaným kamenem. Také dřevo je výborným prvkem, k nejlepším patří oblíbený teak. Přímé napojení bazénu na zpevněnou plochu je velmi chytré v tom, že do vody vstupujeme čistou nohou a nevnášíme do bazénu trávu ani kamínky. Zároveň se zde po koupání můžeme pohodlně položit a opalovat se. Pokud to rozměry zahrady dovolí, uděláme zpevněnou plochu okolo bazénu v alespoň 2 metrovém pásu. 

Bazén s teakovou podlahou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Odpočinková plocha z teakového dřeva působí velmi příjemným dojmem

Zpevněnou plochu s ostatní zahradou nejlépe propojí výsadba dřevin a trvalek. Ideálně volíme takové druhy, které nemají velké množství jemných opadavých listů, které mohou být později větrem naváty do bazénu. Lepší jsou stálezelené a jehličnaté druhy, nebo velkolisté dřeviny. Místo kůrového mulče volíme raději štěrk. Moc dobře také vypadají velké kameny, které mohou doplňovat záhon i okolí bazénu.

Bazén s okolní výsadbou
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Zahradní bazén doplní i bohatá výsadba

Aby celá plocha byla dokonalá a nic nám nechybělo, nezapomeneme ji doplnit o pohodlná lehátka sloužící k odpočinku a jednoduchý zahradní nábytek. U bazénu se samozřejmě nejen dobře odpočívá, ale i jí a pije. Dostatečně velký stůl s dostatkem židlí zajistí komfort pro naši rodinu či přátele.

Bazén s lehátky
i (Zdroj: Depositphotos.com)
U bazénu by měla být k dispozici i pohodlná lehátka

Tipy pro úpravu okolí bazénu

  • Pokud jako zpevněnou plochu v okolí bazénu zvolíme dlažbu, vždy vybereme kvalitní výrobek určený do exteriéru. Mezi důležitá kritéria patří mrazuvzdornost a neklouzavý povrch.
  • K velmi dobrým rostlinám, které mohou doplnit okolí bazénu, patří vysoké traviny. Milují plné slunce a nejsou náročné na údržbu. Pouze jednou ročně na jaře, dříve než začnou rašit, je sestřihneme u země.
  • K zahradním bazénům se také velice dobře hodí různé plastiky a dekorace. Nepřehánějte to ale s nimi. Stačí jeden zajímavý kus nebo malá skupinka. Volíme raději těžší kousky, které tak lehce nepřevrhnou, a nikdy je nestavíme blízko k vodě.
  • Poblíž vodní plochy nestavíme ani lehké truhlíky s květinami, které je snadné převrátit nebo je může povalit vítr. Vysypaný truhlík plný zeminy nám v bazénu radost neudělá.

Publikováno: 27. 4. 2019, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková