reklama

Jak vybrat bazénové zastřešení

Bazénové zastřešení představuje dobrou investici. Je spojena se spoustou pozitivních stránek. Tou zásadní je bezesporu prodloužení sezóny až na devět měsíců. K dalším pak patří i ochrana před nečistotami, což je spojeno s menší potřebou údržby, nižšími náklady péče, lepší kvalitou vody i její vyšší teplotou. Také chrání děti před pádem do bazénu. Rozhodli jste se pro zastřešení bazénu? A víte, jak ho vybrat?

Jak vybrat bazénové zastřešení

Vybrat si dobře bazénové zastřešení je nesmírně důležité, protože pokud si vyberete špatně, nevyplatí se vám to. Při výběru zastřešení bazénu je nezbytné, aby zastřešení vyhovovalo vaší finanční situaci, plnilo svou funkci a ladilo také i se vzhledem bazénu.

Automatické bazénové zastřešení
Automatické bazénové zastřešení

Výběr typu bazénového zastřešení

Existuje několik druhů zastřešení bazénů. K těm nejčastějším variantám patří posuvné systémy. Takovéto systémy jsou velmi variabilní. Tvoří je několik částí, které se do sebe zasouvají. Jejich velkou výhodou je snadná manipulace. Dalším pozitivem je i to, že zde vzniká tzv. skleníkový efekt, v jehož rámci je voda v bazénu ohřívána sluncem, i když venku je zima.

Bazénové zastřešení umožní užívat bazén i na podzim
Bazénové zastřešení umožní užívat bazén i na podzim

Typ výplně zastřešení bazénu

Výplň zastřešení se vyrábí z polykarbonátu. Na výběr máte mezi dutinkovou výplní a plnou výplní. Plná výplň vypadá jako plné sklo a vypadá také i luxusně. Je také mnohem dražší. Dutinková výplň je cenově výhodnější varianta. Navíc umožňuje rychlejší ohřev vody. Další výhodou dutinkové výplně je i její méně náročná údržba a delší udržení optimální teploty vody. Jde o lepší volbu i v případě odření. Běžný škrábanec na něm není vidět. Vybrat si můžete z několika barev. Na její životnosti je rozhodující její tloušťka. Aby vám bazénové zastřešení dlouho vydrželo, vybírejte si jeho výplň minimálně o tloušťce jednoho centimetru.

Typ výplně zastřešení bazénu ovlivňuje možnosti užívání bazénu
Typ výplně zastřešení bazénu ovlivňuje možnosti užívání bazénu

Kolejnice a kolečka

Vybírat si můžete i mezi tím, zda vaše bazénové zastřešení bude bezkolejnicové anebo naopak s kolejnicemi. Pokud se rozhodnete pro kolejnice, mělo by jít o oboustranné a pochozí kolejnice. Ty umožní zastřešením šoupat na obě strany a přes kolejnice pohodlně chodit. Kolečka by měla být na ložiskách, aby déle vydržela a nezačala brzy drhnout.

Kolejnice u zastřešení bazénu
Kolejnice u zastřešení bazénu

Výška zastřešení

Při výběru toho správného zastřešení bazénu, nepodceňujte ani jeho výšku. Zastřešení může být nízké, ale i vysoké. Vysoké zastřešení vám umožní, abyste pod ním mohli stát. Tato možnost pak umožňuje bazén užívat i v době, kdy už bazénová sezóna všeobecně skončila. Nevýhodou vysokého zastřešení je poměrně vysoký požadavek na prostor. Za bazénem je vždy nutné nechat dostatek místa pro odsunutí zastřešení. Nutno je počítat také alespoň s půl metrem na každé straně. Může rovněž překážet ve výhledu. V případě, že se rozhodnete pro nízké zastřešení bazénu, pro lepší přístup zvažte boční vchod, který vám umožní snadný přístup do vody.

Správná výška bazénového zastřešení vám umožní dlouhé používání bazénu
Správná výška bazénového zastřešení vám umožní dlouhé používání bazénu

Zámek u bazénového zastřešení

Nepodceňujte potřebu zámku u bazénového zastřešení. Mohlo by se zdát, že jde o zbytečný detail, ale není tomu tak, je ve skutečnosti velmi důležitý. Aby byl bazén stoprocentně bezpečný, musí být zamčený, čili musí být opatřen zámkem. Zamčený bazén je důležitý pro bezpečnost vašich dětí a před rizikem, že by se v něm mohli utopit vaše zvířecí miláčci. Zámek rovněž váš bazén chrání před nezvanými hosty.

Zastřešení bazénu může mít různou podobu a může skýtat i velké pohodlí
Zastřešení bazénu může mít různou podobu a může skýtat i velké pohodlí

V neposlední řadě je na vás, abyste se rozhodli, jestli si pořídíte nějaké sériově vyrobené zastřešení, zde však hrozí celá řada úskalí. Zastřešení nemusí sedět na váš bazén a při jeho montáži se můžete i dost zapotit. Nebo se rozhodnete pro bazénové zastřešení vytvořené přímo na míru, které vám dává jistotu, že padne jako ulité. Pokud je to možné, nad zastřešením bazénu byste se měli zamyslet ještě před zahájením stavby.

Publikováno: 25. 4. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce