reklama

Jakou technikou si ozvláštnit zahradní jezírko?

Technika pro použití v jezírkách už nenachází využití jen v městských parcích a komerčních zahradách, ale krásné efekty fontán, vodopádů a různobarevných světel si můžete užít i ve své vlastní zahradě. Stačí si jen vymyslet, jakého výsledného efektu chcete docílit a pak už jen pořídit vše potřebné a instalovat do jezírka.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Technika dokáže vytvořit u jezírka i umělý vodní tok (Zdroj: Depositphotos.com)

Při výběru trysky pro fontánu je důležité si určit, jak vysoký a veliký proud vody by měl být. Což je také závislé na velikosti samotného jezírka. Je dobré se také zamyslet, kam až může být třeba při větrném počasí voda unášena.

Vodní fontána v jezeře
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vodotrysk může chrlit vodu do výše i několika metrů

Fontánové trysky umí vytvořit různé efekty, od malého, plochého kopečku, až do několika vysokých, rozložitých pramenů vody.

Malá vodní fontánka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Fontánky mohou mít více tvarů proudu vody

Fontána může tvořit i jemný efekt tenkých, středně vysokých tryskajících pramínků, které se budou hodit do menšího zahradního jezírka. Instalace takové techniky do jezírka je velmi jednoduchá.

Rybníček s vodotryskem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vodotrysk se hodí i do malého rybníčku

Tryskající voda, která vypadá jako velká bublina, je také vytvořena fontánovou tryskou. A nemusí být využita jen v jezírku v zahradě, ale také v dekorativních jezírkách třeba uvnitř obchodního domu.

Fontánka umístěná v jezírku
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Malou fontánku můžete umístit i do interiéru

Pokud se několik fontánových trysek spojí ještě s osvětlením, vznikne ohromující efekt. Ovšem taková technika do jezírek je vhodná spíše pro hotely či jiné velké komerční prostory.

Barevná fontánka
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Fontánu lze doplnit osvětlením

Osvětlení s příchodem LED světel může u fontán vytvářet různobarevné efekty, barvy se mohou třeba plynule střídat. Spolu s fontánou, která vytváří z vody jakýsi závoj, bude vodní plocha přitahovat zaslouženou pozornost.

Nasvětlený vodotrysk
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Fontány doplněné LED osvětlením vytváří zajímavé barevné efekty

Pohrát si lze také s nasměrováním světel, které budou potom svítit pouze do proudu vody, který v tomto případě tvoří dvě fontánové trysky vytlačující vodu kolmo vzhůru.

Modře nasvětlená fontána
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Světla jde různě nasměrovat i zvolit určitou barvu

Vodopády lze za pomoci techniky vytvořit i v malém zahradním jezírku či potůčku, postačí jen šikovně vymyslet, kde a jak umístit přepady a kameny.

Uměle vytvořený vodopád
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Díky technice lze vytvořit i vodopád

Ve svažité zahradě se umístění vodopádu přímo nabízí. Ten z potůčku vtéká přímo do zahradního jezírka a vytváří velmi přirozený vzhled.

Zahrada s potůčkem
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Na větším prostoru můžete technikou pro jezírka vytvořit spoustu zajímavých prvků

U větších jezírek si lze třeba i za pomoci již daných krajinných prvků vytvořit velmi zajímavé zákoutí s několikastupňovým vodopádem vtékajícím do jezírka s rybami.

Kaskádovitý vodopád, rybníček s rybami
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kaskádovitý vodopád končí v rybníčku s rybami

Na sebe navazující dva ploché vodopády, které mají skrytý přívod vody, působí velmi elegantně a vhodně ho doplňují bohatě rozkvetlé keře, které ho lemují.

Voda doplnění květinami
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Vodopád lze obsadit záplavou různě barevných květin

Kameny nám umožní sestavit různé druhy vodopádů, od těch s vysokým spádem, až po široké, nízké přepady. Na velkých plochých kamenech bude místo jako stvořené pro hrátky dětí.

Na zahradě vytvořený vodní prvek
i (Zdroj: Depositphotos.com)
K vodopádům patří kameny, využijte je pro vytvoření členitého koryta

Zahradní jezírko může být i velmi netradiční, za použití techniky je voda osvícena, její přívod je řešen žlábkem a přes vodní plochu jsou umístěny chodníky.

Nasvícená vodní hladina
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Umělé jezírko je díky technice osvětlené a celek působí nevšedním dojmem

Světla u jezírka lze použít i jinak, než umístěním do vody. Mohou podsvěcovat stromy, která jsou vysázeny kolem jezírka i na ostrůvcích v něm, a budou vytvářet zajímavý efekt.

Vodopád v zahradě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Pokud si do zahrady chcete zabudovat vodní prvek, využijte techniku k vytvoření různých efektů

Pomocí techniky pro jezírka si lze opravdu vyhrát a z jezírka vytvořit opravdu unikát. Navíc použití fontánových trysek nebo vytvoření vodopádů nemusí sloužit pouze k dekorativním účelům, ale mohou si zde vyhrát třeba děti, které z takových doplňků budou určitě nadšené. A děti i dospělí  ocení moderní možnost instalace LED světel, které umožňují měnit barvu a intenzitu osvětlení vodní plochy. Zde určitě platí, že fantazii se meze nekladou.

Publikováno: 28. 4. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová