reklama

Jakou technikou si ozvláštnit zahradní jezírko?

Technika pro použití v jezírkách už nenachází využití jen v městských parcích a komerčních zahradách, ale krásné efekty fontán, vodopádů a různobarevných světel si můžete užít i ve své vlastní zahradě. Stačí si jen vymyslet, jakého výsledného efektu chcete docílit a pak už jen pořídit vše potřebné a instalovat do jezírka.

Technika dokáže vytvořit u jezírka i umělý vodní tok (Zdroj: Depositphotos.com)

Při výběru trysky pro fontánu je důležité si určit, jak vysoký a veliký proud vody by měl být. Což je také závislé na velikosti samotného jezírka. Je dobré se také zamyslet, kam až může být třeba při větrném počasí voda unášena.

Vodní fontána v jezeře
Vodotrysk může chrlit vodu do výše i několika metrů (Zdroj: Depositphotos.com)

Fontánové trysky umí vytvořit různé efekty, od malého, plochého kopečku, až do několika vysokých, rozložitých pramenů vody.

Malá vodní fontánka
Fontánky mohou mít více tvarů proudu vody (Zdroj: Depositphotos.com)

Fontána může tvořit i jemný efekt tenkých, středně vysokých tryskajících pramínků, které se budou hodit do menšího zahradního jezírka. Instalace takové techniky do jezírka je velmi jednoduchá.

Rybníček s vodotryskem
Vodotrysk se hodí i do malého rybníčku (Zdroj: Depositphotos.com)

Tryskající voda, která vypadá jako velká bublina, je také vytvořena fontánovou tryskou. A nemusí být využita jen v jezírku v zahradě, ale také v dekorativních jezírkách třeba uvnitř obchodního domu.

Fontánka umístěná v jezírku
Malou fontánku můžete umístit i do interiéru (Zdroj: Depositphotos.com)

Pokud se několik fontánových trysek spojí ještě s osvětlením, vznikne ohromující efekt. Ovšem taková technika do jezírek je vhodná spíše pro hotely či jiné velké komerční prostory.

Barevná fontánka
Fontánu lze doplnit osvětlením (Zdroj: Depositphotos.com)

Osvětlení s příchodem LED světel může u fontán vytvářet různobarevné efekty, barvy se mohou třeba plynule střídat. Spolu s fontánou, která vytváří z vody jakýsi závoj, bude vodní plocha přitahovat zaslouženou pozornost.

Nasvětlený vodotrysk
Fontány doplněné LED osvětlením vytváří zajímavé barevné efekty (Zdroj: Depositphotos.com)

Pohrát si lze také s nasměrováním světel, které budou potom svítit pouze do proudu vody, který v tomto případě tvoří dvě fontánové trysky vytlačující vodu kolmo vzhůru.

Modře nasvětlená fontána
Světla jde různě nasměrovat i zvolit určitou barvu (Zdroj: Depositphotos.com)

Vodopády lze za pomoci techniky vytvořit i v malém zahradním jezírku či potůčku, postačí jen šikovně vymyslet, kde a jak umístit přepady a kameny.

Uměle vytvořený vodopád
Díky technice lze vytvořit i vodopád (Zdroj: Depositphotos.com)

Ve svažité zahradě se umístění vodopádu přímo nabízí. Ten z potůčku vtéká přímo do zahradního jezírka a vytváří velmi přirozený vzhled.

Zahrada s potůčkem
Na větším prostoru můžete technikou pro jezírka vytvořit spoustu zajímavých prvků (Zdroj: Depositphotos.com)

U větších jezírek si lze třeba i za pomoci již daných krajinných prvků vytvořit velmi zajímavé zákoutí s několikastupňovým vodopádem vtékajícím do jezírka s rybami.

Kaskádovitý vodopád, rybníček s rybami
Kaskádovitý vodopád končí v rybníčku s rybami (Zdroj: Depositphotos.com)

Na sebe navazující dva ploché vodopády, které mají skrytý přívod vody, působí velmi elegantně a vhodně ho doplňují bohatě rozkvetlé keře, které ho lemují.

Voda doplnění květinami
Vodopád lze obsadit záplavou různě barevných květin (Zdroj: Depositphotos.com)

Kameny nám umožní sestavit různé druhy vodopádů, od těch s vysokým spádem, až po široké, nízké přepady. Na velkých plochých kamenech bude místo jako stvořené pro hrátky dětí.

Na zahradě vytvořený vodní prvek
K vodopádům patří kameny, využijte je pro vytvoření členitého koryta (Zdroj: Depositphotos.com)

Zahradní jezírko může být i velmi netradiční, za použití techniky je voda osvícena, její přívod je řešen žlábkem a přes vodní plochu jsou umístěny chodníky.

Nasvícená vodní hladina
Umělé jezírko je díky technice osvětlené a celek působí nevšedním dojmem (Zdroj: Depositphotos.com)

Světla u jezírka lze použít i jinak, než umístěním do vody. Mohou podsvěcovat stromy, která jsou vysázeny kolem jezírka i na ostrůvcích v něm, a budou vytvářet zajímavý efekt.

Vodopád v zahradě
Pokud si do zahrady chcete zabudovat vodní prvek, využijte techniku k vytvoření různých efektů (Zdroj: Depositphotos.com)

Pomocí techniky pro jezírka si lze opravdu vyhrát a z jezírka vytvořit opravdu unikát. Navíc použití fontánových trysek nebo vytvoření vodopádů nemusí sloužit pouze k dekorativním účelům, ale mohou si zde vyhrát třeba děti, které z takových doplňků budou určitě nadšené. A děti i dospělí  ocení moderní možnost instalace LED světel, které umožňují měnit barvu a intenzitu osvětlení vodní plochy. Zde určitě platí, že fantazii se meze nekladou.

Publikováno: 28. 4. 2019, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová