reklama

Jak vybírat bazénové vysavače

Bazénové vysavače patří k důležité výbavě každého bazénu. Pouze s filtry, síťkami na zachytávání nečistot a chemickými čistidly, si totiž při údržbě bazénu nevystačíte. Vysavače bazénu jsou praktickými pomocníky, bez nichž se dnes už jen stěží obejdete. Tyto vysavače usnadňují a urychlují péči o čistotu vody i bazénu. Na trhu je široká nabídka bazénových vysavačů, vybrat z nich ten nejlepší, není snadné. Jsme tu však my, poradíme vám s výběrem bazénového vysavače.

Jak vybírat bazénové vysavače

Proč je dobré pořízení bazénového vysavače

Pořízení bazénového vysavače vám zajedno usnadní práci okolo bazénu, a také s ním ušetříte spoustu času, energie a také nemalé peníze. Bazénové vysavače se používají k usnadnění údržby bazénu a zajištění čisté a průzračné vody. Bazénové vysavače dokáží vyčistit nečistoty i z hůře dostupných míst v bazénu, kde se tvoří řasy a zachytávají se i velmi jemné nečistoty. Mimo to zachytí i sponky do vlasů, gumičky, vlasy nebo písek.

Bazénové vysavače jsou praktičtí pomocníci
Bazénové vysavače jsou praktičtí pomocníci

Podle čeho se rozhodovat při vybírání bazénového vysavače

Při výběru bazénového vysavače je důležité nejprve posoudit, jaké nečistoty se ve vašem bazénu nejvíce hromadí. To vám pak může dost významně pomoci s jeho výběrem. To, jaký vysavač si pořídíte, by se mělo také odvíjet od toho jak velký je váš bazén. Při zvažování, který vysavač je pro vás ten nejlepší, stojí za zvážení i to, z jakého materiálu je povrch vašeho bazénu. Většina strojů si poradí s PVC, betonem nebo fólií, ale ne každý stroj je určen pro povrch z keramiky, mozaiky, sklolaminátu nebo třeba nerezu. Takže i na to je nutno se při výběru vysavače zaměřit.

Bazénový vysavač
Bazénový vysavač

Kromě toho všeho se musíte také rozhodnout, zda chcete vysavač manuální, poloautomatický anebo automatický. U manuálního, čili mechanického vysavače, je nutno počítat s tím, že vám čištění dá dost zabrat. Taky to bude stát i dost vašeho času. Pokud ale chcete vysavač pouze na odstranění listí a jiných povrchových nečistot, může vám ten ruční postačit. Nutno dodat, že velkou výhodou ručních vysavačů je především jejich nízká cena.

Typy bazénových vysavačů

Manuální vysavače

Ruční vysavače fungují na podobném principu jako vysavače na vysávání koberců. Koncovka vysavače se připojí k filtračnímu zařízení a po spuštění se vysavač ručně posunuje po dnu bazénu. Podtlakem se vysávají nečistoty ze dna bazénu. Ty se zachytí ve filtračním zařízení. Jsou vhodné pro menší bazény. Jejich velkým pozitivem je bezesporu to, že představují tu nejlevnější variantu na trhu.

Manuální bazénový vysavač
Manuální bazénový vysavač

Poloautomatické vysavače

Poloautomatické vysavače jsou zlatou střední cestou. Fungují na stejném mechanismu jako ty ruční. I ony se připojí k filtračnímu zařízení a využívají pískovou filtraci, ale na rozdíl od těch manuálních se po dně bazénu pohybují sami. Nutno však upozornit, že jejich pohyb je pouze náhodný a tak hrozí, že se mohou objevit vynechaná místa. Ví se, že tento systém bazén obvykle vyčistí tak na 80 %.

Poloautomatický bazénový vysavač
Poloautomatický bazénový vysavač

Automatické vysavače

Automatické vysavače mají vlastní čerpadlo a nepotřebují filtraci bazénu. Představují vůbec to nejlepší, co můžete svému bazénu poskytnout. Ušetří vám spoustu práce i času. Nejsou náročné na obsluhu. Řídí je mikročip. Řídíte je s pomocí dálkového ovládání. Některé vysavače nečistí pouze dno, ale dokáží vyčistit také stěny bazénu. Jsou tak šikovné, že dokáží zmapovat velikost bazénu a umí se i rozhodnout pro vhodný způsob čištění. V noci je pak můžete mít v pohotovosti pro případ, že byste se rozhodli pro noční čištění bazénu.

Dražší modely mohou být kombinované. Dají se ovládat ručně, nebo ho můžete přepnout na automatický režim čištění. Bohužel však tyto vysavače jsou také nejdražší. Ty nejlevnější automatické vysavače jsou na trhu dostupné zhruba od 15 000 korun. Vůbec ty nejdražší vás ale mohou přijít i na 200 000 korun. Je tedy jen na vás, kolik do takového vysavače chcete investovat.

Automatický bazénový vysavač čistí dno bazénu
Automatický bazénový vysavač čistí dno bazénu

Publikováno: 27. 4. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce