reklama

Jak vybrat ty správné filtry pro jezírka

Filtry pro jezírka dnes patří k základnímu vybavení každého zahradního jezírka. Naštěstí už jsou tyto filtry na trhu již běžně dostupné. Na výběr máte hned z několika druhů, což však může komplikovat jejich správný výběr. Ten je ale důležitý, protože správná volba zajistí čistotu vašeho jezírka. Vůbec nejlepší je, když si filtr vyberete již při budování jezírka. Nevíte, jak na to? Nevadí, my vám v jeho výběru rádi pomůžeme.

Jak vybrat ty správné filtry pro jezírka
Filtry pro jezírka mohou vypadat pěkně
Filtry pro jezírka mohou vypadat pěkně

Podle čeho se řídit při výběru filtrů pro jezírka

  • Hledáte filtry pro jezírka? Při výběru se v prvé řadě podívejte na to, jaký objem má vaše jezírko.
  • Dalším dost důležitým faktorem pro volbu filtru pro jezírka je skutečnost, zda je vaše jezírko bez ryb anebo v něm nějaké ryby máte. A v případě, že v něm máte ryby, kolik jich je a případně jestli to nejsou KOI kapři.
  • Při výběru je zapotřebí vzít v úvahu i to, kam chcete filtraci umístit a jestli v jezírku máte vodopád nebo potůček.
  • Do úvahy je nutno brát i to, jaká je hloubka vašeho jezírka. V případě menších hloubek totiž dochází k rychlejšímu ohřívání vody a tedy i tvorbě řas, což klade vyšší nároky na čištění jezírka.
  • Na výběr máte filtry mechanické, biologické i chemické. Existují i různé kombinace těchto filtrů.
Zahradní jezírko
Zahradní jezírko

Jak zjistit objem jezírka

Objem jezírka vypočítáte s pomocí poměrně jednoduchého vzorce, kdy vynásobíte jeho délku se šířkou a výškou. Podle míst s mělčinou pak odečtete od výsledku asi jednu třetinu, až jednu polovinu. Objem však můžete zjistit i tak, že zjistíte stav na vodoměru před napouštěním a po napuštění a z rozdílu zjistíte, kolik litrů vody jste do jezírka napustili.

Pro určení toho, jaký filtr potřebujete, pak objem jezírka vynásobte pětkrát. Tímto způsobem se dopracujete k potřebnému dennímu výkonu čerpadla. Když toto číslo vydělíte 24 hodinami, víte, jak silné potřebujete čerpadlo, které by mělo zásobovat filtrační systém.

Malé zahradní jezírko
Malé zahradní jezírko

Jak se k tomu postavit, když ještě nevíte

Pokud neznáte přesný objem jezírka a ještě jste si neujasnili, zda chcete nebo nechcete v jezírku rybičky, raději filtraci naddimenzujte. Pokud se chystáte na stavbu jezírka, vše dopředu pečlivě naplánujte.

Před vybudováním je třeba jezírko pečlivě naplánovat
Před vybudováním je třeba jezírko pečlivě naplánovat

Jak by měly filtry pro jezírka vypadat

Voda v jezírku by měla být přefiltrována minimálně čtyřikrát až pětkrát denně. Filtry pro jezírka by měly být proto pokud možno co největší, aby jimi mohla voda protékat co nejpomaleji. Takový filtr se pak také hned nezanese, neucpe a mikroorganismy v něm budou stále aktivní.

Správně zvolená filtrace zajistí čisté jezírko
Správně zvolená filtrace zajistí čisté jezírko

Jaké filtry pro jezírka máte na výběr?

Průtokové jezírkové filtraceTyto filtry pro jezírka se umisťují nad vodní hladinu. Je tomu tak proto, aby voda mohla opět stékat zase zpátky do jezírka. Tato filtrace je vhodná všude tam, kde budou kaskády nebo vodopády. Mimo toho se pak hodí ještě do větších jezírek, které přesahují 10 metrů krychlových anebo jsou osázeny velkým počtem ryb.

Čištění jezírka průtokovými jezírkovými filtracemi
Čištění jezírka průtokovými jezírkovými filtracemi

Tlakové jezírkové filtraceTlakové jezírkové filtry se umisťují na úroveň vodní hladiny. Tento filtr je vhodnější do menších jezírek, které jsou bez ryb anebo jsou osázené rybami v malém počtu. Vytvořit s ním můžete i potůček.

Jezírko s vodopádem
Jezírko s vodopádem

Podvodní filtraceTyto filtrace jsou schovány pod hladinou jezírka, což působí velmi esteticky. Hlavním cílem této filtrace je především obohatit vodu o dostatečné množství kyslíku. Filtrace je obvykle opatřena o kombinaci mechanického a biologického čištění. Nejčastěji se využívá pro fontánové efekty a vodní hry.

Tryskání podvodní filtrace ve formě fontány
Tryskání podvodní filtrace ve formě fontány

UV předčišťovací filtraceTyto filtrace čistí vodu za použití ultrafialového záření. UV filtry z vody odstraní původce chorob, řas a choroboplodných zárodků. Odstraňují z vody zelený zákal. Mají svůj vlastní samočistící systém.

UV filtry z vody odstraní původce chorob, řas a choroboplodných zárodků
UV filtry z vody odstraní původce chorob, řas a choroboplodných zárodků

Sety jezírkové filtraceFiltrační set obsahuje čerpadlo, filtrační nádobu, UV lampu a hadici, která všechny prvky propojuje. K dispozici jsou různé sety, jež jsou sestaveny pro různě velká jezírka. Pro set si můžete pořídit centrální ovládání.

Filtrační systém na čištění vody
Filtrační systém na čištění vody
Filtrační systém
Filtrační systém

Kde koupit filtry pro jezírka

Filtry pro jezírka je možno zakoupit v hobby marketech, ale i u odborných firem. Při svém výběru se neřiďte příliš jeho cenou, levné malé filtry totiž nejsou zrovna ty nejoptimálnější.

Výkonné filtry pro jezírka jsou téměř bezúdržbové a minimálně náročné na provoz. Jezírko přitom pravidelně čistí, odkalují a proplachují. Výsledkem toho je kvalitní čistá voda.

Hobby centrum
Hobby centrum

Publikováno: 28. 4. 2019, Autor: Adriana Dosedělová (text), Depositphotos (foto), Profil autora: Redakce