reklama

Japonská zahrada: krásná a tajemná

Ten úžas ohromení, když vstoupíte poprvé do japonské zahrady, se nezapomíná. Je to něco magického. Na člověka dýchne klid, nutí ho zastavit se a každým pórem vnímat tu krásu kolem. Vše je precizní a dokonalé. Všechno má svůj řád. Stejně, jako je japonské myšlení a naturel. Každá rostlina, každý kámen přesně tam, kde mají být. Napadne vás, „kolik měsíců práce to muselo stát“. Ale tak to má být. Japonské zahrady můžeme rozdělit do několika základních skupin: zahrady meditační, čajové, suché, parkové a rezidenční.

i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kvetoucí sakury patří neodmyslitelně do japonské zahrady (Zdroj: Depositphotos.com)

Kámen

Základními prvky každé japonské zahrady jsou kameny. Kameny v prostoru, kamenná seskupení, šlapákové cesty, kamenné lavice, lampy, pítka, mostky. Záleží na tipu a velikosti zahrady, kolik kamene je vhodné použít. Kámen musí být použít citlivě, tak aby rostliny vynikali a měli dostatek prostoru. Výjimkou jsou suché japonské zahrady tzv. keresansui. Ty naopak žádnou vegetaci ani vodu nemají a jsou složeny pouze z kamene. Drobný štěrk nebo písek se pečlivě uhrabe speciálními hráběmi. Dostaneme tak pravidelnou kresbu, kterou sem tam naruší seskupení větších kamenů znázorňující hory, jezera nebo třeba vodopády. Neodmyslitelnou součástí japonské zahrady je také soška Buddhy. Tyto jsou vyrobeny z přírodního kamene a symbolizuje moudrost, pozitivní energii, vyrovnanost, osvícení, štěstí a blahobyt.

Kamenná cesta zen
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Šlapáky vedoucí přes jezírko

Voda

Voda by neměla chybět v žádné japonské zahradě. Jezírka plní funkci harmonizéru vzduchu. V horkých japonských létech je nanejvýše praktické být u zdroje vody. I malé jezírko či nádržka na vodu zajistí v zahradě pocit svěžesti. Z estetického hlediska vodní prvek dodává na elastičnosti prostředí a nutí pohledět na vodní hladinu či v ní pozorovat pestrobarevné koi kapry. Součástí jezírek mohou také být vodopády, ostrůvky nebo potůčky. Do vody lze zapojit také různé prvky jako například Shishi-odoshi neboli „strašák na jeleny“. Jedná se o stvol bambusu různé tloušťky, který se po naplnění vodou překlopí, vylije naplněnou vodu a vrátí se zpět do původní polohy. Toto zařízení mělo plašit medvědy, jeleny i jiná divoká zvířata.

Koi kapři v japonské zahradě
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Japonská zahrada a její atributy: voda, kámen, koi kapr

Flora

Rostliny v japonské zahradě jsou voleny tak, aby jejich barvy navodili pocit uvolnění a klidu mysli. Nepoužívají se hodně výrazné až křiklavě barevné rostliny. Volí se spíše tóny uklidňující a ploché, vše s důrazem na správnou kombinaci. Z dřevin se používají borovice, japonské javory s odlišným zbarvením lisů a krásně kvetoucí okrasné slivoně - sakury, jejichž okvětní lístky rozzáří strom do nevídané krásy. Z květin - trvalek je třeba zmínit kosatce a lekníny. Velmi oblíbené je také použití bambusů. Od malých druhů připomínající trávu až po ty s větším vzrůstem a odlišným habitem. Bambusové stvoly s velkým průměrem svázané k sobě se dají použít k výstavbě plotu. Zapomenout nesmíme také na rododendrony a kapradiny. Oblíbené je také použití mechů. Ty mohou tvořit celé koberce úžasných barev.

Bambus v japonské zahradě
i (Zdroj: Josef Dušek)
Bambus může být použit i na oplocení japonské zahrady

Strom v misce

Ano, tak zní přesný překlad slova bonsaj. Tedy bon – miska, sai – strom. Jedná se o staré umění miniaturizace stromů a jejich pěstování. Bonsaje nemusí být pěstovány pouze v nádobách. Mohou to být také volně rostoucí dřeviny, zejména jehličnany – borovice a jalovce. Takové stromy, ač malé jsou desítky let staré a jejich cena se může vyšplhat do astronomických hodnot. V bonsajích se skloubí pěstitelství i umění.

Tvarování bonsají
i (Zdroj: Josef Dušek)
Tvarování bonsají pomocí drátů

Kapr koi

Jedná se o okrasný druh kapra vyšlechtěný z jeho divoké formy, který se chová k ozdobným účelům právě v jezírkách japonských zahrad. Koi kapr se v japonštině nazývá nišikigoi neboli brokátový kapr a je symbolem lásky a přátelství. Dorůstají délky až 100 centimetrů a nejstaršímu bylo 226 let!

Koi kapr
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kapr koi – neodmyslitelná okrasa jezírka v japonské zahradě

Zajímavosti

  • Umění japonských zahrad sahá do 6. století, kdy bylo převzato z Číny.
  • Nejdražší bonsaj na světě byla prodána v aukci v Japonsku za 1,3 milionů dolarů. Jednalo se několik století starou borovici.
  • Nejdražší prodaný koi kapr stál jen těžko uvěřitelných 1,4 milionů liber. Ano, nejdražší ryba na světě.
  • Nejznámější a nejnavštěvovanější japonské zahrady jsou Kenrouken v prefektuře Kanazawa, Korauken (Okayama), Kairauken (Mito).
  • V Čechách můžete japonskou zahradu navštívit například v botanické zahradě v Praze, v zámeckém parku v Poběžovicích nebo v obci Sněžné u Nového Města na Moravě.
  • Altány v čajových zahradách dříve sloužili k čajovým dýchánkům bohatých šlechticů a samurajů.
Kameny a voda jsou součástí japonské zahrady
i (Zdroj: Depositphotos.com)
Kameny a voda jsou součástí japonské zahrady

Publikováno: 4. 5. 2019, Autor: Josef Dušek, Profil autora: Josef Dušek